V mnohých záhradách je úroda jabĺk, ktoré budú pritom o niekoľko mesiacov vzácne. Budú dochádzať zásoby všetkých chutí a zostanú nám len tie odrody, ktoré nehnijú a vydržia najdlhšie. Možno dnes ich nevnímame tak vzácne, ale aj preto, že ich nepoznáme tak, ako by sme mali. Skúste sa na ne pozrieť dôkladnejšie. Nie len ako záťaž v debničkách, ak práve neviete, čo s nimi a cítite, že je ich akosi viac ako viete uskladniť.
Jablká sú jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších druhov ovocia na svete, pestovaných v rôznych klimatických podmienkach a dostupných celoročne. Sú nielen chutné, ale aj výživné a ponúkajú množstvo zdravotných výhod. Obsahujú vysoký podiel vlákniny, vitamínu C a antioxidantov, pričom majú nízky obsah kalórií. Stredne veľké jablko (približne 180 g) obsahuje približne 95 kalórií, 25 g sacharidov, 4 g vlákniny a poskytuje asi 14 % dennej odporúčanej dávky vitamínu C. Vláknina, hlavne vo forme pektínu, podporuje zdravie tráviaceho systému a pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Ak by sme vzali všetko, čo naša tradičná záhrada dokáže vypestovať a porovnali by sme to medzi sebou, zistili by sme, že jablká sú medzi tým najzdravším, čo vieme vypestovať a zužitkovať. Aj preto, že ich jeme surové so všetkými vitamínmi.
Spôsoby využitia a spracovania jabĺk
Jablká sa dajú konzumovať v mnohých podobách – čerstvé, pečené, sušené, ako súčasť džemov, muštov, štiav alebo omáčok. Jedným z najobľúbenejších spôsobov spracovania je pečenie, napríklad vo forme koláčov alebo zapekaných jedál. Množstvo vitamínov, najmä vitamínu C, sa pri tepelnom spracovaní znižuje, preto je najlepšie konzumovať jablká čerstvé, aby sa zachovala ich plná nutričná hodnota.
Konzervovanie a uchovanie vitamínov
Pri konzervovaní a uchovávaní jabĺk je dôležité brať do úvahy metódy, ktoré minimalizujú straty vitamínov. Pri mrazení strúhaných jabĺk dochádza k relatívne nízkym stratám vitamínu C, pokiaľ sú správne pripravené – treba ich nastrúhať, prípadne zakvapkať citrónovou šťavou, aby sa predišlo oxidácii. Sušenie jabĺk je ďalšou populárnou metódou, ktorá umožňuje dlhodobé skladovanie. Hoci pri sušení dochádza k strate niektorých vitamínov, jablká si zachovávajú svoju vlákninu a niektoré minerály. Zaváranie jabĺk alebo výroba džemov môže spôsobiť značnú stratu vitamínu C v dôsledku tepelného spracovania, no zachováva iné výživové hodnoty a je obľúbené pre svoju dlhú trvanlivosť.
Historický a kultúrny význam jabĺk
V histórii a mytológiách sú jablká často symbolom poznania, krásy a nesmrteľnosti. V gréckej mytológii sa jablká zo záhrady Hesperidiek považovali za darček bohov, ktorý mohol priniesť večnú mladosť. V kresťanskej tradícii je jablko spájané s príbehom o páde človeka, hoci Biblia konkrétne nespomína jablko, iba „zakázané ovocie“. Jablká symbolizujú aj lásku a plodnosť, napríklad vo francúzskej a keltskej kultúre, kde boli často spojené s obradmi a oslavami. V modernej spoločnosti zostávajú symbolom zdravia, čo sa odráža aj v známom porekadle, ktoré je známe všade vo svete, len u nás je vzácne – „jedno jablko denne udrží lekára ďaleko“.
Význam jabĺk v našom živote sa premieta aj do gastronómie, kultúry a zdravotných benefitov, pričom ich dôležitosť zostáva nezmenená už tisícročia.