Žiaľ, každý z nás sa už v živote stretol s bolesťou žalúdka. Nie je to nič príjemné. Vie nás poriadne prekvapiť a často rozmýšľame, či sme si bolesť spôsobili my, napríklad nevhodnou stravou, alebo je to niečo skryté.
Čo je žalúdok?
Žalúdok je orgán, ktorý spája pažerák a tenké črevo. Žalúdok je uložený v brušnej dutine pod bránicou, nachádza sa medzi slezinou a pečeňou. Celkový tvar žalúdka sa mení v závislosti od nasýtenia a polohy v akej sa nachádzame. Dôležitým ľudským reflexom je zvracanie. Znamená to, že sa žalúdok vyprázdni pažerákom a následne ústami von z tela. K zvracaniu dochádza pri neprimeranom prejedení, ak nám tzv. „niečo nesadne“ alebo pri podráždení niektorej z častí tráviacej sústavy. Taktiež poznáme zvracanie tzv. kinetózu, v dôsledku cestovania. Väčšinou nastáva u malých detí, ale častokrát sa im nevyhne ani dospelý.
Žalúdok a stres
Ak by to nebolo vedecky podložené, ani by sme si neuvedomovali, ako veľmi ovplyvňuje stres celkovo náš organizmus, žalúdok nevynímajúc. Ak ste totiž v strese, žalúdok nepracuje tak ako by mal. Vyhýbajte sa preto stresu, ako najlepšie viete. Či už na pracovicku alebo doma s deťmi. Skúste sa nachvíľku zastaviť, oddychovať a relaxovať.
Poznáme 3 ochorenia žalúdka:
– zápal žalúdka
Je to stav, kedy dochádza k zapáleniu sliznice žalúdka. Môže dojsť k narušeniu vrstvy, ktorá žalúdok chráni pred pôsobením žalúdočných štiav. Zápal žalúdka môže mať akútnu formu alebo chronickú. Pri akútnej sa pomerne ľahko lieči. Chronická forma je nebezpečnejšia, pretože môžu vznikať žalúdočné vredy a následne rakovina žalúdka.
– žalúdočné vredy
Žalúdočné vredy sú bolestivé vredy nachádzajúce sa v žalúdočnej sliznici. Hovoríme o vredovom ochorení, ktoré postihuje žalúdok a tenké črevo. Žalúdočné vredy sa dajú vyliečiť ľahko, ale bez náležitej zdravotnej pomoci, môžu byť pre človeka nebezpečné.
– nádor žalúdka
Najčastejšie postihuje ľudí vo vyššom strednom veku. Je to zhubný nádor, ktorý postihuje prevažne mužov. Na začiatku sa pacienti sťažujú na mierne bolesti, neskôr dochádza k nechutenstvu a chudnutiu až zvracaniu krvi. Rontgen a gastroskopia môžu včas odhaliť rakovinu žalúdka.
Čo pomáha na boľavý žalúdok?
Prinášame vám niekoľko jednoduchých domácich tipov na úľavu od bolesti žalúdka. Skúste siahnuť po:
- sóda bikarbóna
- niektoré potraviny ako: jablká, rasca, zázvor, mrkva, vajce či banán
- pite veľa vody
- vhodný je čerstvý vzduch
- nelýhajte si
Okrem bolesti žalúdka a žalúdočno-črevných kŕčov sa môžu zároveň vyskytnúť aj nasledujúce žalúdočné problémy ako sú grganie, pocit plnosti, nadúvania, pálenie záhy, bolesť brucha a iné.
Čo znamená pálenie záhy?
Je to bežný stav, ktorý trápi veľa ľudí a znamená, že kyselina ktorá je v žalúdku uniká späť do pažeráka a dráždi sliznicu. Môže to trvať niekoľko minút, ale aj hodín. Môžeme pociťovať kyslú alebo horkú chuť, pocit nevoľnosti a tlak na hrudi. Od bolesti nám môžu pomôcť niektoré medikamenty. Ak vás častokrát trápi pálenie záhy, aj viackrát do týždňa, je lepšie obrátiť sa na lekára. Špecialista sa volá gastroenterológ.
Čomu sa vyvarovať?
- nejedzte príliš rýchlo
- jedzte menšie porcie a častejšie
- nepreháňajte to príliš s mastnými potravinami
- vyhýbajte sa jedlám, ktoré spúšťajú pálenie záhy
- pozor na niektoré tipy čajov a kofeínových nápojov
- taktiež pozor na stres, prílišné fajčenie a alkohol
Slovom, ak chceme mať zdravý žalúdok, musíme preto aj niečo spraviť. Čo tak začať zdravšími porciami jedla, vylúčením alkoholu a cigariet?