Categories: Novinky

Zloženie kozmetiky: čo môže obsahovať a čo pojmy znamenajú?

Ak čítame zloženie kozmetiky na obale, nie všetko nám môže byť jasné a môžeme správne chápať. Nasledovný zoznam prísad, zložiek a látok má aj stručné vysvetlenie.

Jednotlivé prísady a látky kozmetiky

Alantoin – dusíkatá látka, ktorá urýchľuje regeneračný procesy v organizme. Používa sa v lekárstve na podporu hojenia rán a infekcií. Pre svoje mierne zvláčňujúce, adstringentné a epitelizačné (regenerácia pokožky) účinky sa používa práve i v kozmetických prípravkoch. Získáva sa napríklad z javoru, kostivalu.

Aloe Vera – Šťava z listov tejto kaktusovej rastliny sa používa v starostlivosti o pleť pre jej ukľudňujúce, ochranné a hydratačné účinky.

Alfa hydroxylová kyselina (AHA) – skupina vo vode rozpustných kyselín, ktoré sa prirozene vyskytujú v ovocí, cukrovej trstine, kyselom mlieku a víne. Sú látky, ktoré chránia bunky pred oxidaciou tým, že absorbujú alebo zneškodňujú voľné radikály. Známe antioxidanty sú vitamín C a E a beta karoten. Pri aplikácii na koži pomáhajú antioxidanty chrániť pokožku pred starnutím ochranou bunkových zložiek ako je kolagen alebo elastin.

Bambucké maslo (Shea Butter) – dôkladne pokožku vyživuje, hydratuje, zjemňuje a chráni proti nepriaznivému počasiu. Je to surovina produkovaná už po storočia, známa svojimi priaznivými účinkami na pokožku. Obsahuje vitamíny A, E a F často používané v kozmetike ako pestujúce a zkrášľujúce zložky. Pôsobí do hĺbky pokožky. Pre svoje vlastnosti sa hodí ako v čisto prírodnej forme (nahrádza krém na ruky a pokožku tela), tak i ako surovina pre radu kozmetických prípravkov. Vzniká z výtažkov velikých hnedých orechov afrického stromu Shea tree, maslovníka, rastúceho v oblasti Ghany, Mali, Burkiny Faso a Nigérie.

Ceramidy – prirozene sa vyskytujúce kožné tuky (lipidy), ktoré fungujú ako „mezibunkový tmel“. Tvoria hlavnú časť hydrolipidového plášta, ktorý drží kožné bunky pohromade v pevnej, hladkej štruktúre a pomáha chrániť kožu pred stratou vody tým, že tvorí ochrannú bariéru. Ceramidy prirozene ubúdajú s vekom, čím spôsobuje suchšiu, menej pružnú pokožku.

D-panthenol – plní v kozmetike dve dôležité úlohy: dodáva pokožke vlhkosť a súčasne zaisťuje, aby zostala v pokožke viazaná. D-panthenol v kombináci s masťovým základom pôsobí ako ochrana a umožňuje pokožke lepšie a rýchlejšie regenerovať. Má vynikajúci skludňujúci, regeneračný a výživný účinok na pokožku. Krém blahodárne pôsobí na suchú, citlivú, normálnu a zrelú pleť. Používa sa ako ideálny ošetrujúcí prípravok po nadmernom slnení.

Elastin – protein v dermis, ktorý dodáva koži jej pružnosť a schopnosť obnovovať pôvodný tvar.

Enzym – bielkovina vytváraná telom, ktorá funguje ako katalyzátor urýchľujúci a smerujúci prirodzené chemické reakcie v tele. Bez enzýmov by chemické reakcie v tele prebiehali tak pomaly, že by organizmus nebol schopný normálnych životných funkcií.

Glycerin – boly doby, keď sa myslelo, že príliš veľa glycerinu v hydratačnom prípravku by mohlo vytlačiť vodu z kože miesto aby ju do kože privádzalo. Táto teórie sa dnes zdá celkom nepodložená. Zdá se, že opak je pravdou. Glycerin chráni prirozenú obranyschopnosť kože vyplňovaním priestoru, ktorému sa hovorí medzibunková hmota a priťahovaním práve takého množstva vody, ktoré udržuje homeostázu kože.

Koenzym Q10 – látka prirozene obsiahnutá v bunkách ľudského tela, najmä v bunkách aktívnych a zaťažovaných (napríklad v bunkách srdcového svalu, v mozgu). Má klúčovú úlohu pri produkcii energie a v ochrane buniek pred poškodením toxickými volnými radikálmi. Ochraňuje tak bunky pred poškodzením a pred predčasným stárnutím.

Kolagén – hlavný štrukturálny protein kože, kostí, väzov, chrupaviek a spojivového tkaniva. Má schopnosť odolávať napínaniu a udržuje štrukturnu neporušenosť kože. Úbytok kolagenu spojený s vekom, vystaveniu slunku a znečisteniu ovzdušia vedie k vzniku vrások.

Kreatin – látka s významnou schopnosťou ukladať sa okolo buniek pokožky a chrániť ju pred škodlivými vonkajšími vplyvmi. Zmierňuje podráždenie, má sľudňujúce účinky a redukuje drobné vrásky.

Kyselina hyaluronová – prírodná, telu vlastná substancia, obsiahnutá v mnoho orgánoch tela. Regeneruje väzivo tak účinne, že potlačuje i proces stárnutia kože (vyplňuje hlboké vrásky), a preto je využívaná i v kozmetických omlazovacích prípravkoch. Urýchľuje aj hojicé procesy a potlačuje vznik jazjev. Má schopnosť na seba viazať veľké množstvo vody (pojme približne tisícinásobok vody) a vymieňať ionty. Už v 60. rokoch 20. storočia sa využívala KH k lokálnej liečbe popálenin a kožných vredov.

Lanolín – v oblasti kozmetiky je známym pojmom a synonymom jemnosti. Svojím zložením a vlastnosťami je zo všetkých prirodzených tukov ľudskému kožnému tuku najbližšie. Vo forme vazelíny sa používa ako základ pre výrobu mastí, ale predovšetkým je to veľmi dobrý prostriedok pre starostlivosť o kožu. Funkčne nahradzuje kožný tuk. Zjemňuje a zvláčňuje kožu a pomáha pri drsnej a popraskanej koži.

Lipid – popisný termín pre tuky alebo tukové látky. Lipidy sú nerozpustné vo vode a používajú sa na kožu ako zvlhčovacie prostriedky alebo emolienti pomáhajúce chrániť kožu pred drsnými stresori prostredia.

Lipozómi – drobné kvapalinou naplnené guličky z rovnakého materiálu, ktorý tvorí bunkové membrány. Vďaka mikro rozmerom môžu lipozómi preniknúť do epidermis a zásobovať svojími aktivnymi látkami hlbšie vrstvy, než by inak bylo možné.

L-karnitin – podporuje tvorbu energie z tukov, stimuluje pokožku, vyhladzuje – v oblasti kozmetiky ho obsahujú spevňujúce, anticelulitídne prípravky

Melanin – pigment, ktorý dáva koži, vlasom a očiam ich farbu. Produkcia sa spustí psôobením UV žiarením a inými agresormi, ktoré stimulujú podráždenie, stres alebo je iniciovaná produkciou hormónov.

Peptid – dve alebo viac aminokyselín vo vzájemnej väzbe. Môže fungovať ako chemický komunikátor. Drobné peptidy sa používajú v starostlivosti o pleť, pretože sa do kože ľahko vstrebávajú.

Protein – aminokyselina zviazaná peptidovou väzbou do jedinej molekuly. Proteiny alebo bielkoviny sú najdôležitějšie pre rast a reparáciu tkaniva.

Vitamin A – je dôležitý pre rast a obnovu určitých kožných tkanív. Pomáha udržovať vlhkosť pleti. Jeho nedostatok môže spôsobovať vysýchanie kože, svrbenie a stratu pružnosti. V čistej podobe je vitamin A preukázatelne veľmi účinný proti jemným i hlbokým vráskam.

Vitamin B – antioxidant, ktorý odstraňuje voľné radikáli, ktoré poškodzujú bunky a tkanivo. Všetky typy vitaminu B podporujú zdravie pleti.

Vitamin C – je známy ako pôsobivý antioxidant, aplikácie vitaminu C na kožu ju chráni, neutralizuje voľné radikáli spôsobené UV žiarením a znečistením prostredia. Veľké koncentrácie vitaminu C môžu prispievať k reparácii kože a podporovať tvorbu kolagénu. Vitamin C môže kožu aj spevniť a vyhlazuje vrásky.

Vitamin E – tiež pôsobivý antioxidant vo svete kozmetiky. Vitamin E pomáhá chrániť proti poškodzeniu slnkom a bojuje proti vysýchániu kože a známkam stárnutia.

Článok pôvodného zdravakrasa.sk. Našli ste chybu? Prosíme, informujte nás.