Categories: Novinky

Typy pleti, spôsoby ošetrenia a rozdelenie (archív)

Aké typy pleti a ich nároky poznáme? Základný typ pokožky je daný genetickými dispozíciami, môže ho však ovplyvniť tiež veľa dalších faktorov vrátane stravy, prostredia, hranici stresu, ako dobre funguje trávenie a vstrebávanie živín a aké kozmetické prípravky používame. Stav pokožky tiež ovplyvňujú hormóny, zmeny počasia, nedostatok pohybu, úzkosť.

Suchá pleť

Tento typ pleti sa ľahko olupuje, praská, máme pocity pnutia, svrbenia a podráždenia. Suchosť sa zhoršuje nesprávnym čistením, ústredným kúrením, klimatizáciou, zafajčeným prostredím, nedostatočnou starostlivosťou, nevhodnou stravou a nadmerným slnením.

Je najviac postihnutá tvorbou vrások. Vyberajte si výživné krémy(môže byť aj hydratačný, ale naneste ho ako prvú vrstvu a potom výživný). Na čistenie pleti používajte odličovacie mlieko a pleť tonizujte.  Mydlo nepoužívajte vôbec, nanajvýš špeciálne gély  na tvár z rady AA HELP a AA CITLIVÁ PLEŤ.  Vynikajúce sú regeneračné masky, ktoré pokožku zvláčnujú a ihneď vyživujú.

Citlivá pleť

Ľahko začervená, má jemné žilky, často svrbí a je podráždená. Vytvárajú sa fľaky a lišaje. Citlivosť pokožky je veľmi nepríjemná a môže sa vzťahovať na akýkolvek typ. Zmiernenie reakcií môžeme dosiahnuť upokojovaním a posilovaním pokožky ako z vnútra tak i z vonka.

Komplexy multivitamínov a minerálov, plus vitamín C sú oporou citlivej pleti.

Mastná pleť

Lesklá, viditeľné póry, hrubšia skladba, zle drží make – up a púder. Náchylná na škvrny a vyrážky, býva zle prekrvená.

Neútočte na mastnú pokožku vysušujúcimi prípravkami s vysokým obsahom alkoholu, pretože žľazy zareagujú ešte väčšou produkciou mazu. Venujte sa pravidelnému čisteniu jemnými špeciálnymi prípravkami, ktoré vyrovnávajú pomer mastnoty a hydratácie.

Kombinovaná pleť

Mastnejšia T – zóna (brada, nos, čelo) a normálna alebo suchá na lícach. Stredné mastnejšie miesta ošetrejume prípravkami ako pri mastnom type pleti a celkovo tvár ako pri normálnej, pokiaľ sa netvoria vyrážky. Vyberáme si prípravky pre zmiešanú alebo normálnu pokožku.

Problematická pleť

Akné je zanesenie tukových žliaz, ktoré prevláda tam, kde sú tieto žľazy najviac účinné – tvár, krk, hruď, chrbát. Nadbytok mazu blokuje póry a korienky chĺpkov, čím umožňuje nárast baktérií, výskyt škvŕn a komedónov (uhrov). Tak ako strava aj činnosť hormónov hraje dôležitú úlohu pri vzniku či zhoršení stavu akné.

Hormóny ovplyvňuje aj prísun správnych živín zo stravy. Nadbytok nevhodných jedál a celková zlá životospráva zvyšuje činnosť tukových žliaz. Ďalšími dôvodmi je zlé vylučovanie toxických látok, pomalý črevný systém, zlá funkcia zaťaženej pečene, nedostatočná činnosť obličiek a zlé odparovanie škodlivýn cez póry pokožky.

Príčina vzniku komedónov nie je v skutočnosti nečistota, ale oxidujúci účinok vzduchu na maz v upchatých póroch a pigment – melanín. Komedóny postupujú hlboko do kože , ale správnou starostlivosťou môžu byť odstránené. Akné sa vyskytuje hlavne v puberte, ale môže sa objaviť aj v strednom veku. Bežným príznakom je zapálená červená tvár, spojená so suchosťou pokožky na brade, nose a čele.

Potraviny ktoré zhoršujú prejavy akné:

Červené mäso, čokoláda, kravské mlieko, cukor, kolové nápoje, pomaranče a pomarančové džúsy, konzervované potraviny, korenené jedlá, alkohol, smažené a tučné jedlá, syr, káva, pšeničná múka, soľ.

Potraviny ktoré zlepšujú stav akné:

Čerstvá zelenina a šaláty, domáce polievky, celozrnné potraviny, ryža a žito, bio jogurty, cesnak, cibuľa, pór, semená a orechy, čerstvé ryby,chudé biele maso, zeleninivé šťavy, filtrovaná voda, čerstvé ovocné šťavy (okrem pomarančov), lecitín.

Stav vylepšujú tiež často chýbajúci chróm, zinok, magnézium, selén, vitamíny A, C a E a tiež vitamín B. Nadmerná činnosť tukových žliaz , ktoré vylučujú zvýšené množstvo mazu sa spojuje aj s nedostatkom kyseliny gama – linolenovej ( GLA ). Pravidelným dopĺňaním sa nedostatky zmierňujú, znižuje sa zápal a ukludňujú sa prestimulované žľazy.

Tento typ pokožky vyžaduje dôkladnú starostlivosť, vhodné nedráždivé a liečivé prípravky a dodržiavanie správnej živosprávy.

Starnúca pleť

Pokožka začína starnúť od 25 roku života, ale ešte stále pôsobí mladistvo a vitálne, pretože elastické a kolagénne vlákna v pokožke sú v dobrom stave. Postupne však strácajú svoju silu okolo 35 – 40 roku života. Dobrému stavu pokožky už treba dopomôcť správnou starostlivosťou. Používame prípravky proti vráskam, regeneračné, výživné, s obsahom vitamínov, retinolu, kolagénu a doprajeme si aj návštevu salónu. Odborná aj domáca starostlivosť pomôžu oddialiť tvorbu vrások.

Článok pôvodného zdravakrasa.sk