Categories: Novinky

Kontúrovanie pier, technika zvýraznenia pier a jej vývoj

Každá sme iná. Kým niekomu boli nadelené prirodzené plné pery, iné môžu zvýraznenie pier vylepšiť kontúrami a rúžom. Aj bez chirurgických zásahov sa dá kompenzovať právnou technikou nadobudnutie zvýraznenia pier. Nie každej svedčí rovnaký postup a odtieň. Čo je to kontúrovanie pier a odkedy ho vlastne poznáme? Kontúrovanie pier je jednou z najpopulárnejších kozmetických techník, ktorá pomáha vytvoriť dojem plnších, definovanejších pier. Tento trend sa stal neoddeliteľnou súčasťou módneho a kozmetického priemyslu a získal obrovskú popularitu nielen medzi celebritami, ale aj medzi bežnými ľuďmi. Avšak, kontúrovanie pier nie je novým konceptom a má pomerne dlhú históriu.

kontúrovanie pier

Od staroveku po stredovek

Najstaršie zmienky a poznatky o formách kontúrovania pier nám zachovali mozaiky, hieroglyfy, nástenné maľby a rôzne obrazové vyobrazenia. Zo starovekého Ríma však aj fragmenty rôznych záznamov a umenia, ktoré naznačujú kontúrovanie pier. Staroveké civilizácie, ako Egypt, Grécko a Rím, praktizovali používanie rôznych prírodných pigmentov na zdôraznenie pier a tváre. Kontúrovanie v tomto prípade  dobe ešte musíme chápať ako aplikovanie zvýraznenia pier štetcami, mäkkými materiálmi, alebo aplikovaním pást pomocou prsta. Nebola to kontúrka na pery, ako ich poznáme dnes.

Ženy v týchto civilizáciách používali zmesi, ktoré kombinovali zemné farby a rastlinné extrakty na vytvorenie dojmu plnších pier. Neskôr sa tento trend zmenil. V stredoveku sa kontúrovanie pier stalo menej populárnym kvôli prudkým náboženským a morálnym názorom, ktoré odsúdili túto formu kozmetiky. Pre bežného človeka bolo spoločensky brané inak, ak chcel niekto vyzerať dokonalo, alebo len lepšie než ostatní. Základom bola prirodzenosť.

Renesancia a 19. storočie

S nástupom renesancie sa záujem o krásu a módu obnovil. V tomto období histórie sa opäť objavili trendy, ktoré zdôrazňovali krásu pier založené menej na náboženstve a mystike, viac na estetickosti a decentnosti. Ženy používali prírodné farby, ako sú červené ovocie a bobule, na farbenie pier. Kontúrovanie pier sa stalo znova populárnym, pričom sa využívali rôzne prírodné a domáce recepty. Bola to skôr šľachta a mešťania. Príliš výrazné farby sa žiaľ viazali viac na ženy ľahkých mravov.

V 19. storočí sa kozmetické techniky začali rýchlo rozvíjať. Vznikla prvá moderná kozmetická priemyselná revolúcia. Kontúrovanie pier sa stalo súčasťou kozmetického rituálu mnohých žien, hoci v tej dobe neboli k dispozícii také špecializované výrobky, aké máme dnes. Nedokonalosť pri práci s kontúrovaním a rúžovaním mohla byť vo výraznejšom kontraste a ničiť výsledný efekt. Vyžadovala si tak určitú dokonalosť.

20. storočie a súčasnosť

V 20. storočí sa s nástupom filmového priemyslu a reklamy začalo venovať viac pozornosti kozmetickým trendom. V 20. a 30. rokoch bolo nevyhnutné v čiernobielych filmoch zvýrazňovať pery ženám, ale dokonca aj mužom. Herci v čiernobielych klasických filmoch mali nanášané komplikované líčenie. To sa týka aj Charlieho Chaplina, Laurea a Hardyho, a rovnako tak aj hercov strieborného plátna starej českej klasiky. Oldřich Nový, Vlasta Burian a mnohí iní si vytrpeli mnohé hodiny v maskérni pri aplikovaní makeupu, aby na výslednom filme boli jasné ich pery, oči a ženám jasná ich krása. V opačnom prípade nevynikla ich nevyhnutná mimika. V nemých filmoch na mimike stál celý herecký výraz.

V 50. a 60. rokoch 20. storočia sa objavil nový trend – používanie kontúrovacej ceruzky na pery, ktorá umožnila ženám lepšie definovať kontúry pier a dosiahnuť žiadaný tvar. S nástupom 21. storočia sa technológie a techniky kozmetiky ešte viac rozvinuli. Kontúrovanie pier sa stalo jednou z najpopulárnejších techník make-upu. V súčasnosti existuje mnoho produktov na kontúrovanie pier vrátane rúžov, odtieňov, kontúrovacích ceruziek a rôznych kozmetických pomôcok, ktoré umožňujú dosiahnuť rôzne efekty a tvar pier. Poznáme rovnako tak mnoho značiek, v ktorých si ženy nachádzajú tie svoje overené. Make-up od značky Catrice je napríklad jednou z nich. Konturovacia ceruzka má svoju prednosť v štíhlom hrote, ktorým je možné lepšie dosiahnuť kresbu a hranice pier.