Zdravie

Pyróza: pálenie záhy a nepríjemná kyslá chuť v hrdle, či ústach

Pálenie záhy: každý z nás sa  s tým už stretol. Pálivý pocit kdesi v oblasti žalúdka, pocit horúčavy v mieste hrudnej kosti, kyslosť v hrudi, horká alebo kyslá chuť v ústach, pocit pálenia v zadnej časti hrdla. Nejde o nič bolestivé, no napriek tomu nie je to ani dvakrát príjemné. Ak sa u vás pálenie záhy navyše vyskytuje často, vie to poriadne potrápiť.

krk hrdlo žena

Čo to pálenie záhy je?

Pálenie záhy (tzv. pyróza) sa vyznačuje nepríjemnými tlakmi zo žalúdka. Často sa k nim pridáva aj kyslý pocit v ústach, no ojedinelé nie je ani grganie, nadúvanie a nevoľnosť, či dokonca pocit na zvracanie.

Pálenie záhy vzniká v dôsledku toho, že žalúdočné kyseliny vystupujú zo žalúdka do pažeráka. Ten nie je  schopný tieto žalúdočné kyseliny spracovať. To spôsobuje nášmu telu problémy – tlaky a bolesť za oblasťou hrudnej kosti, ktorá prechádza až do brušnej dutiny.

Prečo vzniká?

Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Možno ste len zjedli ťažšie jedlo, a to vám urobilo trošku „šarapatu“. Pálenie záhy trápi aj ľudí so zlými stravovacími návykmi. V tom najkomplikovanejšom prípade, môže byť pálenie záhy vonkajším prejavom žalúdočného ochorenia. Pálenie záhy môže vniknúť pri konzumácii veľkých porcií, kedy žalúdok produkuje viac kyseliny. Žalúdok môže mať problém s regulovaním kyseliny aj v prípade, že jete rýchlo alebo nepravidelne. Problémom môže byť aj stravovanie v pohybe alebo jedlá neskoro večer či pred spaním.

Pálenie záhy vzniká v dôsledku spätného toku žalúdočnej kyseliny. Kyselina, ktorá sa nachádza v žalúdku, putuje späť do pažeráka, kde dráždi jeho sliznicu. Nastáva nepríjemný stav, ktorý môže prejsť po pár minútach, no môže potrápiť aj niekoľko hodín.

Pozadím pálenia záhy môže byť aj prítomnosť infekcie helikobakter pylori trápiacou najmä náš žalúdok. Je vhodné navštíviť lekára, ktorý vás pošle na gastroenterológiu, kde vám urobia potrebné vyšetrenia na prípadné odhalenie tohto problému.

Osobitným a pomerne častým prípadom pálenia záhy je pálenie záhy u tehotných žien, vtedy vzniká v dôsledku rastúceho bruška, ktoré tlačí na tráviace orgány.

Ako sa pálenia záhy zbaviť?

Ak má pálenie záhy súvis so zlými stravovacími návykmi, je potrebné ich zmeniť. V prvom rade si vychutnať jedlo pomaly, poriadne ho požuť a pomaly prehĺtať. Uprednostniť by sme mali malé porcie ako i malé sústa na našej  lyžičke či vidličke. Popri strave je pri pálení záhy veľmi dôležitý aj náš pitný režim – dostatok tekutín, najmä čistej vody. Rozhodne by sme sa mali vyhnúť sadkým nápojom. Záhu môžu potrápiť aj naše neskorovečerné jedlá, preto sa im radšej vyhnite. Odporúča sa pauza od jedla minimálne 4 hodiny pred spaním. Skúste sa taktiež zamerať na to, či vás záha nepáli len po konzumácii určitých jedál, tie sa potom snažte z jedálnička vylúčiť. Mnohokrát sú to mastné jedlá, pikantné jedlá, mliečne produkty a jedlá, čokoláda, paradajky a strukoviny. Z tekutín môžu byť „spúšťačom“ kofeínové a alkoholické nápoje, či citrusové šťavy. Váš jedálniček by sa pri pálení záhy mal skladať zo zdravších a ľahších jedál.

Prvým pomocníkom v kuchyni pri pálení záhy môže byť sóda bikarbóna, ktorá pomáha neutralizovať kyslosť žalúdočných štiav, a tým váš problém so záhou zmierni.

Prírodná liečba a liečivá v lekárni

Siahnuť môžete aj po prírodných receptoch – zázvore, či zemiakovej šťave.

V lekárni tiež nájdete mnoho prípravkov proti páleniu záhy, niektoré sú voľnopredajné, iné na predpis. Ak váš problém pretrváva, rozhodne vám odporúčame obrátiť sa na vášho lekára, aby sa na váš problém pozrel komplexne, našiel jeho príčinu a nastavil vám vhodnú liečbu.

Pri pálení záhy môže výrazne pomôcť aj užívanie vlákniny – odporúča sa jej rozpustná forma pod názvom psyllium. Užíva sa priamo na lyžičku a zapíja sa vodou. Psyllium pomáha eliminovať kyselinu v hrtane a tým pomáha uľaviť pri pálení záhy.

Okrem vlákniny je vhodné siahnuť aj po ďalších výživových doplnkoch, ktoré priaznivo pôsobia na váš žalúdok a tráviaci trakt, napríklad po chioskej mastiche, ktorá má silné antibakterálne a protizápalové účinky.