Categories: Rodina Vzťahy

Ako si zachovať iskru vo vzťahu, keď príde na svet bábätko?

Doteraz ste boli dvaja. Riadili ste si svoj čas, program, vybehli ste si do kina, či do reštaurácie, kedy sa vám zachcelo, večer ste si v pokoji pozreli svoj obľúbený televízny program a neskorý večer ste strávili hlasným milovaním vo svojej spálni. Bude to tak, aj keď na svet príde malý drobec? Opýtali sme sa na to hneď niekoľko žien.

Rodina a bábätko

Príbehy žien

Keď sa nám narodila prvá dcérka, s manželom sme boli z nočného vstávania a neustálej starostlivosti o ňu takí unavení, že sme si až po čase uvedomili, že vlastne vôbec nemáme čas na seba. Dokonca sme nemali ani chuť a ani čas na milovanie“ priznala sa nám Mirka (35).

Narodilo sa nám pokojné bábätko, ktoré aj v noci krásne spinkalo, bolo vytúžené po viacerých rokoch snaženia, tak sme si ho užívali každým dúškom. Čas na seba sme veľmi nemali, to je pravda, všetok sme ho venovali bábätku, ale presne tak sme si to ako rodina užívali. Sex sme si vždy vedeli poriadne užiť, po celom namáhavom tehotenstve a šestonedelí sme si ho doslova dožadovali aj každý deň.“ reagovala Jana (30).

Po príchode bábätka z pôrodnice som mala doslova pocit, že som priklincovaná doma na zadku. Prvé týždne sme s malým ani nechodili von, manžel bol celé dni v práci a ja som po dome chodila unavená, nevyspatá, v pyžame, a mala som pocit, že len dojčím, prebaľujem, periem a žehlím.

Na manžela som bola veľakrát podráždená, mala som pocit, že on si ide do obchodov, do práce, jednoducho medzi ľudí, pokecá si so susedmi, zájde na pivo s kamošmi, ktorí chcú s ním osláviť príchod syna, a ja len sedím doma a nerobím nič, len sa starám o naše dieťa.“ so slzami v očiach sa nám vyznala Petra (25).

Keď sa nám narodilo bábo, bývali sme u mojich rodičov, takže som nemala až taký pocit, že som zavalená mamičkovskými povinnosťami, rodičia mi pomáhali, vytešovali sa z vnúčatka, každé poobedie som im nechala malú a mohla som si pospať, mama mi pomáhala s praním a varením. Kedykoľvek som potrebovala odísť do obchodov niečo nakúpiť, postrážili mi ju. Bola to veľká výhoda. Dokonca sme si párkrát aj vyšli von sami dvaja s manželom, keď to okolnosti dovoľovali. Bol to pre nás skvelý reset.“ priznala Laura (23).

Reakcie žien a ich pocity po príchode domov z nemocnice sú rôzne. Bábätko dá hlavne prvé týždne zabrať, to Vám nebude vyvracať. Vyžaduje si 24-hodinovú starostlivosť a čakajú Vás aj nevyspaté noci. Prirodzene, vy s partnerom budete mať na seba menej času. Ako si však udržať iskru vo vzťahu? V tomto článku sa Vám pokúsime priniesť zopár tipov.

1. Snažte sa pochopiť jeden druhého.

Možno zo začiatku bude pre vás ťažké vcítiť sa do pocitov toho druhého. Žena sa musí vysporiadať s novou rolou matky, zvyknúť si na dojčenie, nočné vstávanie, celodennú starostlivosť o novorodenca. Môže byť unavená, vyčerpaná, ba niektoré ženy trpia aj popôrodnou depresiou. Je dôležité, aby ste sa svojmu partnerovi zverili so svojimi pocitmi. Muž zase svoju ženu vidí v úplne inej role, možno veľakrát neupravenú, pri dojčení a v situáciách, ktoré doteraz nezažil.

Môže byť tiež nevyspatý z nocí, keď sa bábätko budí na časté kŕmenie. Celý deň tvrdo pracuje a večer, keď sa vráti unavený domov, nájde tam neupratanú domácnosť, uplakané dieťa a nervóznu manželku. Skúste sa ho opýtať na jeho pocity, možno sa aj on potrebuje len vyrozprávať. Keď sa vám obom podarí spoločný rozhovor o vlastných pocitoch, uľaví sa vám a nájdete oporu v partnerovi. Možno si ani nebudete vedieť navzájom poradiť, možno ani nenájdete nejaké riešenie Vašich ťažkostí, ale empatia Vášho partnera a pocit, že Vás vypočuje, Vám pomôžu upokojiť sa a nájsť vo Vašom partnerovi oporu a prístav.

2. Pomáhajte si.

Narodilo sa Vám dieťa. Vaše dieťa. Nielen manželkine, nielen manželovo. S jeho narodením prišiel prirodzene moment, že čas treba deliť tromi. A že hoci je to najmenší člen domácnosti a má len pár dní, z Vášho času si ukrojí najviac. Oboch Vás čaká nová rola rodiča. Obaja potrebujete pomôcť. Skúste sa opýtať manželky, či netreba vyložiť práčku, umývačku riadu, navariť večeru. Skúste sa opýtať manžela, či nemáte dnes na nákup skočiť pre zmenu Vy. Sadnite si spolu a pokúste sa o povinnostiach v domácnosti a o starostlivosti o dieťa pokojne porozprávať a vymyslieť si nejaký plán. Nech obaja z Vás prispejú činnosťami a aktivitami, ktoré tomu druhému pomôžu. Takto budete aj v očiach jeden pre druhého príťažlivejší, budete mať pocit, že na svojho partnera sa môžete spoľahnúť aj v náročnejších situáciách a zocelí to Váš vzťah.

3. Robte kompromisy.

Fungovanie každého vzťahu si z času na čas vyžaduje robenie kompromisov. Ale pozor, pri dieťati to platí dvojnásobne! Možno ste boli zvyknutá vybehnuť si s kamoškami každý utorok na shopping day alebo raz v mesiaci na nejaký ten drink do mesta a teraz zrazu nemáte čas. Skúste poprosiť manžela, nech si napríklad dva dni v mesiaci vezme na starosť bábo on a vy si niekam vyjdete. Naopak, doprajte aj jemu, aby si niekam vyrazil s kamarátmi alebo za svojimi koníčkami.  Možno ste ako muž doteraz doma neumývali podlahu. Skúste to, nie je to náročná činnosť a svojej manželke tým veľmi pomôžete a aj ušetríte čas. Navyše, v jej očiach budete vyzerať ako ten najlepší manžel na svete, ktorý je všestranný a poradí si so všetkým.

4. Vytvorte si rituály.

Skúste si vytvoriť svoje malé milé rituály. A pokúste sa ich dodržiavať. Ozvláštnia Vám niekedy stereotypný priebeh týždňa a dokonca Vám zaručia, že sa na nich budete tešiť. Dajte si napríklad záväzok, že každú nedeľu pôjdete na spoločnú poobedňajšiu prechádzku. Že každú sobotu si doprajete spoločné raňajky. V piatok večer bude strážiť bábo babka s dedkom a vy si vyjdete na drink. Že raz v týždni si doprajete doma spoločný obed či večeru pri sviečkach. Že piatok večer patrí spoločnému kúpeľu vo vani s príjemnou hudbou. Možností je veľa. Vy viete, čo Vás baví a ako spolu radi trávite čas alebo by ste ho chceli tráviť. Pokojne si skúste do Vášho rituálu vymyslieť aj taký program, ktorý ste pred narodením krpca nerobili. Možno sa Vám Vaše navrhnuté rituály nepodarí zrealizovať každý týždeň, ale snažte sa ich dodržať a určite sa z nich nesnažte vycúvať!

5. Existuje aj babka s dedkom.

Nie, nemáme na mysli „úschovňu“ pre dieťa. Len si jednoducho môžete dovoliť aj čas len pre vás dvoch. Starí rodičia sa isto potešia spoločným chvíľam s vnúčatkom a iste pochopia aj Vás, že potrebujete zmeniť program a byť len sami dvaja, veď aj oni mali malé dieťa. Naplánujte si program, ktorý ste robili aj keď ste boli sami dvaja alebo niečo úplne nové, čo oživí Vaše dni. Zájdite si na chutnú večeru, pohár vína, do kina. Vyskúšajte nový šport, choďte si spolu zabehať, dajte si tréning vo fitku, a hlavne, čokoľvek, čo vymyslíte, robte to spolu.

6. Využite čas, keď dieťa spí len pre seba.

Áno, možno Vás to bude lákať práve vtedy vyložiť práčku či zapnúť žehličku. Nevravíme, že nie, ale určite nie každý deň. Ak ste vtedy obaja s partnerom doma, skúste si nájsť počas spánku bábätka čas pre seba. V pokoji sa naobedovať či navečerať, porozprávať sa, urobiť si masáž, zahrať si spoločenskú hru, predebatovať program na nedeľný menší výlet, naplánovať si návštevu rodinných príbuzných. Alebo sa len tak vyvaliť na gauč, pozerať telku a popritom sa k sebe túliť a užívať si spoločné chvíle.

7. Plánujte si spoločný program aj s bábätkom.

Vaše malé kblko lásky má zatiaľ len pár dní. No z týždňa na týždeň bude vnímavejšie a vnímavejšie. Je načase plánovať aj prvé menšie výlety, prípadne aj dovolenky. Môže ísť o návštevu priateľov, rodinných známych. Vymyslieť si môžete aj výlet do prírody, prechádzku na novom mieste, či ísť napríklad do ZOO. Takáto zmena programu Vám obom iste prospeje nachvíľu sa vymaniť z každodenného stereotypu, zabudnete na starosti z domáceho prostredia, vyriešite si sami v sebe ale i s partnerom rôzne problémy a načerpáte novú energiu. Na novom mieste a ďaleko od každodenného rituálu si iste nájdete čas aj na vytvorenie romantiky len pre vás dvoch.

8. Nezabúdajte na svojich priateľov.

Iste, času máte menej. Ak nejaký je, chcete ho využiť pre seba, svoj oddych či záujmy alebo ho venovať partnerovi. Avšak na priateľov netreba zabúdať ani popri bábätku. Bola by škoda zahodiť dobré vzťahy s nimi a prerušiť kontakty. Stretnutia s nimi Vás vyvedú zo streotypu Vašich dní, prinesú Vám kopec humoru, zábavy, odviažete sa a načerpáte novú energiu. Iste Vám dobre padne, že aj oni majú svoje problémy s ktorými bojujú, tiež sú niekedy unavení po celom náročnom dni. A iste niektorí z Vašich priateľov už majú deti, čiže aj v tomto smere môžete mať spoločné témy. Dobre Vám padne vyžalovať sa, posmiať sa a poradiť si aj v oblasti výchovy a starostlivosti o deti. A keď detičky podrastú, môžu sa spolu aj zahrať. A keď sa vrátite z návštevy domov, plní nových dojmov a zrelaxovaní, možno si doprajete doma aj príjemnú romantickú noc.