Jedlo Vzťahy

Jedlo ako afrodiziakum: bylinky, morské plody, čokoláda, alebo…

Rôzne kultúry ho poznajú a rôzne k nemu pristupujú. Afrodiziakum. Určite ste sa už občas zamysleli, či je naozaj pravda, to, čo sa tvrdí, že niektoré jedlá sú hotovým afrodiziakom. Už od nepamäti rôzne jedlá a potraviny pôsobia blahodárne na náš organizmus a dokonca sa zistilo, že niektoré pôsobia na naše libido a túžbu. Určite nič nedáte za to, aby ste to niekedy vyskúšali.

koreniny a prísady

Ako prvé nás azda napadnú dobrôtky ako čokoláda, čili či škorica. Jedál podporujúcich túžbu je však nespočetné množstvo. Prírodné afrodiziakum pritom neraz nájdeme v bežnej slovenskej kuchyni.

Poďme si niektoré prírodné afrodiziaká vymenovať

Čokoláda

Určite by ste mali siahnuť po kvalitnej tmavej čokoláde, najlepšie aspoň 70-80 percentnej. Biele a mliečne kúsky sú síce fajn, ale je to len istý pocit zahnania túžby na sladké. Kvalitná čokoláda vraj spúšťa v mozgu proces podobný, ako keď sme zamilovaný, je to vďaka látke, ktorá sa volá fenyletylamín. Pri konzumácii čokolády narastá hladina serotonínu a dopamínu. Zhrešiť teda môžete bez výčitiek, aj keď samozrejme s mierou.

Vanilka

Kto by ju nemal rád? Nádherne vonia a je nesmierne chutná. Či už vo forme zmrzliny, koláča alebo aj taký vanilkový puding a milkshake nie sú na zahodenie. Hlavná produkcia vanilky pochádza najmä z Madagaskaru a z Mexika. Výborná je aj pri aromaterapii, kedy potláča stres. Vanilka navyše spôsobuje rozšírenie ciev a tak podporuje prekrvenie celého organizmu.

Bylinky a korenie

Ak nám chýba potrebná energia a chceme trochu povzbudiť našu túžbu, siahnime po kvalitne vysušených aj čerstvých bylinkách a rôznom korení. Medzi najväčšie afrodiziakum medzi bylinkami a koreninami patria:  kardamón, guarana, durman, šafrán a bazalka. Taký zázvor dodáva telu teplo a jeho požitím stimulujete pohlavné orgány. Ani nemusíme spomínať, že čili je na tom podobne. Stačí malinké množstvo a okamžite nám táto malá štipľavá paprička prekrví pohlavné orgány a zvýši chuť na sex.

Škorica podporuje spaľovanie tukov, prehrieva telo a podporuje zdravý krvný obeh a navyše jej jemná, ale prenikavá vôňa spoľahlivo dráždi zmysly a aktivuje mozog. Má tiež pozitívny vplyv na pohlavné žľazy. Preto po nej siahajme čo najčastejšie, trebárs si ňou aj každý deň posypte svoju obľúbenú kávu. Tá je mimochodom tiež prírodným afrodiziakom.

Alkohol, áno či nie?

Každý z nás, kto už niekedy okúsil alkohol vie, že odbúrava zábrany a navodzuje nám dobrú až povznesenú náladu. Pozor ale na množstvo, jeden dva poháriky sú tak akurát. Nie je nič prítažlivé na tom, keď je žena opitá. Či už siahnete po poháriku vínka, šampanskom, alebo zvolíte nejaký iný obľúbený drink, alkohol uvoľňuje napätie, navodzuje príjemnú náladu a povzbudzuje fantáziu. Je teda jednoznačne afrodiziakom.

Ryby a morské plody

Sú obrovským zdrojom omega3 mastných kyselín. Vďaka zdravým tukom, ktoré obsahujú, podporujú testorenón u mužov. Najmä ryby s ružovým mäsom ako tuniak alebo losos sú veľmi prospešné. Hlavne, keď ich ešte ochutíme zázvorom, cesnakom alebo medom. Ak ste trochu odvážnejším kulinárom, siahnite po špecialitkách ako slimáky, kaviár, sépie, ustrice, ale aj iné dary mora podporujú vášeň a túžbu.

Afrodiziakum – zoznam ukončíme ovocnými maškrtkami

Ovocie samo o sebe priaznivo pôsobí na naše telo, zdravie a v neposlednom rade aj na naše libido. Prvenstvo medzi ovocím a jeho pôsobením na libido a túžbu majú jednoznačne figy, granátové jablko a jahody. Obsahujú veľa vitamínov, antioxidantov a pôsobia na ženské aj mužské libido. Podporujú aj tvorbu serotonínu a teda priaznivo pôsobia na našu dobrú náladu.

Ak si chceme s partnerom urobiť krásny romantický večer, určité jedlo a pohárik alkoholu k tomu nám dopomôže k dobrej nálade a podporí našu túžbu. Večeru si môžeme pripraviť aj vo dvojici a strávime tak príjemné chvílky pri jej príprave.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.