Categories: Tipy a triky Vzťahy

Ako si udržať partnerský vzťah (alebo návod na muža)

Jedno z najpevnejších a zároveň najkrehkejších pút vo svete vzťahov je nepochybne vzťah medzi mužom a ženou. Nie je samozrejmosťou, nie je však ani vedou. Treba ho len budovať a udržiavať si ho. Ako si vybudovať a udržať vzťah s mužom tak, aby bol stabilný a pevný, šťastný a nadlho? Čo všetko muži potrebujú, očakávajú, hľadajú?

Partnerské vzťahy, vzťah muž a ženy

Potrebuje Vašu dôveru

Dôvera vo vzťahu je veľmi dôležitá, prirodzene, obojstranne. My ženy sme však osôbky, ktoré radi rozprávajú a dosť často si vedia „pustiť jazyk na prechádzku“. Je tiež o nás známe, a priznajme si, je to tak, že nie vždy vieme udržať tajomstvo. Pozor však na témy a problémy, s ktorými sa Vám partner zdôverí. Snažte sa nechať si ich pre seba, pochopiť ho, vypočuť a byť pre neho oporou. Aj keby ste sa o tom rozprávali hoci i s najlepšou kamoškou v dôvernom rozhovore, aj ona  sa môže niekde „prekecnúť.

Váš parner by z toho určite nemal radosť, možno by vám to dal aj pocítiť, ale každopádne, určite by si nabudúce zvážil, čo vám zo svojho najtajnejšieho súkromia odkryje. Muži sú na to veľmi citliví a nie sú zvyknutí sa hocikomu zdôveriť, nevedia sa hocikomu otvoriť so svojím vnútrom, preto, ak to váš parner urobí, vážte si to, a berte tieto témy ako také, ktoré sú výsostne len a len medzi Vami. Váš partner vo vás vždy potrebuje vidieť a cítiť dôveru, bez ohľadu na každodenné alebo i výnimočné okolnosti. Takto budete v jeho očiach silnou ženou, ktorá ho dokáže v prípade potreby podporiť, ženou, na ktorú sa môže spoľahnúť,  a ktorej môže byzvýhradne vo všetkom veriť.

Nenarušte mu jeho slobodu

Muž je tvor slobodný. Oveľa viac ako žena. Zachovajte mu jeho slobodu. Samozrejme, neznamená to, že môže mať inú okrem vás, ani to, že nerešpektuje vaše hranice. Ide o to, že nesnažte sa ho obmedzovať, nastavovať mu prísne pravidlá, kontrolovať ho vo všetkom, čo robí. Už vôbec nie kontrolovať mu, hoci aj tajne, mobil či sociálne siete, vyzvedať o každom jeho kroku, keď odíde z domu. Muž potrebuje „voľne dýchať“. Verte mu, že to, čo robí, robí správne. Iste vie napríklad poskladať tú novú komodu do spálne lepšie ako vy. Nepotrebuje vás celý čas nad sebou ako dozor a kontrolóra alebo niekoho, kto mu do toho „hučí“. Zvládne to aj sám a poteší ho, ak mu necháte voľnú ruku a na záver ho pochválite, ako perfektne to zvládol.

Menej kritizovať, veľa chváliť

Toto je jedno z najdôležitejších pravidiel v očiach vašej polovičky. Muži zbožňujú, ak ich chválite, doslova to potrebujú ako soľ. Samozrejme, nepreháňajte to, ani to nerobte v afekte a všetko s mierou. Chváľte ho oprávnene a keď to tak cítite, nerobte to nasilu. Každá vaša pochvala mu iste pohladí dušu a dodá potrebnú energiu. Bude sa tak cítiť, že vo vašich očiach ho beriete ako niekoho, koho uznávate a vážite si ho.

Na pochvalu nezabúdajte ani v dlhoročnom vzťahu, v ňom sa totiž často vytráca, a pritom je skvelým korením pre váš vzťah. Treba tiež myslieť na to, že veľakrát partnerove silné stránky vnímame ako samozrejmosť, ale každý prešľap mu dáme pocítiť. Takto to určite nie je správne. Ruka v ruke s pochvalou ide ja kritika, tou radšej šetrite. Občas je možno lepšie zahryznúť si do jazyka a nechať veci plynúť, ak sa situácia, ktorá nastala, dá prežiť aj bez vašej kritiky či ostrých slov.

Neberte mu jeho koníčky

Koníčky sú pre chlapa jednou z „posvätných“ vecí. Každý muž má iste tie svoje. Rozhodne sa mu ich nesnažte zobrať, za žiadnych okolnosí, ani keď im nie ste naklonená. Možno je rybár či poľovník, možno má obľubu v motorkách, možno si rád zájde do fitka či prečíta si motivačnú literatúru. Je to jeho únik pred realitou, čas, keď si vyvetrá svoje myšlienky, priestor na sebarealizáciu. Možno pri svojich koníčkoch potrebuje byť sám. A možno, keď bude vidieť, že jeho koníčky rešpektujete, či dokonca oceňujete, prizve do nich aj vás.

Taká poľovačka hlboko v lese na posede za svitu slnka predsa môže byť skvelá romantika! Na rybačke si môžete ležať na deke, opaľovať sa a čítať si knihu v blízkosti vášho miláčika. Previezť sa na motorke s vetrom vo vlasoch môže byť veľkým dobrodružstvom! Do fitka si môžete vybehnúť spolu a navzájom sa pri cvičení motivovať. Ak však potrebuje byť váš partner pri svojich koníčkoch sám alebo so svojimi priateľmi, rešpektujte to. Veď aj vy si predsa môžete popri vzťahu naďalej budovať svoje koníčky, prípadne si nájsť nejaké nové, pokojne aj so svojimi kamoškami. Čas bez seba vám tiež prospeje.

Kamarátske vzťahy sú pre neho veľmi dôležité

Váš partner má vo vás svoju oporu, rád sa s vami porozpráva o všeličom, ale predsa len, nič mu nenahradí čas a rozhovor s inými mužmi, s jeho kamarátmi. Len tak pri pive si pokecajú o svojich chlapských témach, ktorým my ženy mnohokrát ani nerozumieme. Navyše, ich rozhovory sprevádza  chlapský humor, ktorému chápu len oni a ktorý z času na čas potrebujú.

Cítia potrebu mať čas len pre seba. Veď aj my ženy máme rady naše babské pokecy o najnovších kabelkách, topánkach, či recepte, ktorým sme ohúrili poslednú návštevu. Do týchto jeho vzťahov sa mu nesnažte za každú cenu vstupovať. Ak bude chcieť, iste vás do nich sem tam prizve, ale nesnažte sa tam prekĺznuť násilne vy sama. Ak zaujmete aj jeho kamošov, máte u neho vyhraté.

Buďte pre neho vždy malým prekvapením

Muži nemajú radi stereotyp, ani jednotvárnosť. Snažte sa byť pre svojho partnera vždy malým prekvapením alebo mu isté prekvapenie do vzťahu priniesť. Mnohokrát stačí len malá zmena. A samozrejme, prekvapenia nemusia byť na dennom poriadku, sú len spestrením vášho vzťahu raz za čas. Drobná zmena vo vašom účese či make-upe môže byť tiež spríjemnením vášho vzťahu, aj vášho osobného pocitu zo seba samej. Radikálnym zmenám sa však vyhnite, tie nemusia vášho partnera zaujať. Nielen vo výzore, ale ani vo vašej povahe.

Prekvapenia muži samozrejme uvítajú aj vo vašej spálni, spestrenie milostného života je pre nich len a len príjemné. Skúste novú vyzývavú nočnú košieľku či sexuálnu polohu. Pripraviť môžete aj nejakú chutnú večeru, pekne prestrieť stôl a navodiť si atmosféru ako vo vychýrenej reštaurácii. Môžete pre vás kúpiť lístok do kina na film, o ktorom vám rozprával, že by ho rád videl alebo lístky na hokejový zápas, ktoré ho potešia.

Rešpekt na prvom mieste

Každý muž potrebuje byť rešpektovaný. Aj vo svojej povahe chlapa má isté predispozície na to, aby bol akýmsi vodcom a hlavným článkom vo vzťahu. Rešpektujte to a nesnažte sa tejto úlohy zhostiť vy. Rešpektujte jeho rozhodnutia v práci alebo v jeho súkromnom živote. Samozrejme, rozhovor na tieto témy je z vašej strany vítaný.

Ak sa však váš partner rozhodne pre riešenie s ktorým nie ste úplne stotožnená, snažte sa ho pochopiť a rešpektovať, ani on predsa nemusí byť spokojný so všetkými vašimi odhodlaniami, ale mal by ich akceptovať. Rešpekt vo vzťahu znamená aj to, že svojho partnera uznávate ako istú osobnosť a autoritu a nesnažíte sa mať za každú cenu moc a kontrolu nad ním. Ak rešpekt vo vzťahu chýba, vzťah slabne.

Ideálny vzťah – pochopenie na oboch stranách

Tak ako pre ženu, tak aj pre muža, je vo vzťahu veľmi dôležité pochopenie. Táto zásada si vyžaduje iste rozhovor, ale aj odpozorovanie pocitov vášho partnera. Ak príde do života vašej polovičky ťažšia situácia, to, čo najviac potrebuje,  je vaše pochopenie a podpora. Pochopenie toho druhého sa však týka aj vášho bežného života, každý z vás môže preferovať iné záujmy, ktoré by ste mali akceptovať a rešpektovať. Pochopiť by ste mali vášho partnera aj vtedy, keď potrebuje pomôcť s nejakou prácou, či rodinnou situáciou.

Chápať by ste mali aj jeho pocity – možno na niektoré situácie reaguje viac emotívne ako vy. Snažte sa vtedy konať tak, aby sa necítil, že vy ste tá osoba, ktorá mu danú situáciu ešte sťažuje. Empatia je tu na prvom mieste.

Počúvajte ho, keď rozpráva

Možno toto odporúčanie znie banálne a poviete si, že to predsa robíte automaticky. Je to však naozaj tak? Počúvať ho znamená, že ho máte NAOZAJ počúvať. Nie popritom pozerať na displej mobilu, seriál v telke, nie vykladať umývačku riadu a nepočuť každé tretie slovo.

Váš partner očakáva a potrebuje od vás, aby ste ho vedome počúvali. Ak sa v ďalšom rozhovore bude odvolávať na niečo, čo vám už povedal, a vy si to nepamätáte, sklame ho to, či dokonca nahnevá. Môže to negatívne ovplyvniť aj jeho postoj k ďalšiemu rozhovoru. U muža to môže vzbudzovať aj dojem, že sa mu naplno nevenujete a nepovažujete jeho témy na rozhovor za dostatočne dôležité.

Hádky? To radšej nie.

My ženy sa snažíme veľa vecí vyriešiť slovne, rozhovorom, v zložitejších a vyhranenejších situáciách hádkou. Muži sa však neradi hádajú. Väčšina z nich radšej „sklopí uši“ alebo mlčí, či tresne dverami a odíde. A mnoho žien aj pri takomto mužskom správaní prilieva olej ďalej do ohňa. Muži sa naozaj neradi hádajú, nemajú radi ani tzv. „talianske domácnosti“.

Pokúste sa vždy pred tým, ako „vybuchnete“, predýchať vaše pocity vo svojom vnútri a podať ich miernejšou formou, rozhovorom, najlepšie vecným, stručným, s faktami. Muž sa o tom s vami rád porozpráva, vydiskutuje si to, ale hádka naozaj nie je tou správnou voľbou, už vôbec nie, ak je častá.

Partnerské vzťahy, vzťah muž a ženy

Zábava musí byť

Aj my dospelí potrebujeme vo svojom živote zábavu. Mužské pokolenie ešte o čosi viac ako to ženské. Snažte sa s partnerom vymyslieť program, ktorý bude zábavný. Partner ocení, ak budete brať veľa vecí s humorom a s nadhľadom. Taktiež mu dobre padne, ak jeho humor oceníte a budete sa s ním vedieť na veľa veciach, hoci niekedy aj na sebe, zasmiať. Váš parner chce iste vidieť svoju partnerku s úsmevom na tvári, nie ako zamračenú či ustarostenú. Úsmev preda pristane každému 🙂 Samozrejme, aj humor má svoje hranice. Nemiestnemu humoru a irónii by sa mali vyhýbať obaja partneri, lebo ten môže vzťahu skôr ublížiť ako ho poslniť.

Snažte sa neprestať byť príťažlivou

Väčšinou to už tak býva – na začiatku vzťahu chceme chlapa ohúriť svojou krásou, dávame si záležať na make-upe, účese, oblečení, vyberáme si sexi bielizeň. Veľakrát sa však stane, že po čase zo svojich prísnych štandardov upúšťame, možno oveľa viac, ak začneme s partnerom aj bývať. Dajte si však vždy záležať na tom, aby ste v jeho očiach boli príťažlivá.

Partnerské vzťahy, vzťah muž a ženy

Iste, neznamená to, že na sebe musíte mať najnovšiu módnu kolekciu, make up ako od kozmetičky, či najdrahší parfém. Zachovajte si jednoducho svoju ženskosť, tajomnosť, dbajte o svoju krásu a buďte v jeho očiach príťažlivá. Vy sama najlepšejšie viete, kedy sa mu páčite najviac. Hoci nech ste vtedy aj nenalíčená, s drdolom na hlave a v jeho starej košeli. Ak to tak má rád, prosím.

Muži sa radi pozerajú na svoju partnerku a vnímajú ju do veľkej miery aj zrakom. Iste, aj muži tvrdia „že aj oni majú oči“ a „pozrieť po inej sa predsa môžu“, snažte sa byť však tou, na ktorú mu blúdia oči čo najviac, alebo, v lepšom prípade, aby ani nemal dôvod obzrieť sa za inou 🙂 Príťažlivosť nesmie chýbať ani vo vašej posteli, z času na čas ho prekvapte novou sexi spodnou bielizňou alebo okorenením vášho milostného života.