Odborne sa označuje slepé črevo názvom apendix. Je to výbežok na začiatku hrubého čreva, ktorý je 5-10 cm dlhý. Zistilo sa, že je dôležitý pre náš imunitný systém a celkovú črevnú mikloflóru. Dávno už teda neplatí, že je nám v tele na nič.
Apenditicída, ľudovo aj zápal slepého čreva je náhla bolesť v oblasti pupka, ktorá neskôr prechádza až do pravého podbruška. Je to silná tupá bolesť, ktorá nás môže sprevádzať aj nevoľnosťou a zvracaním, častokrát sa môže objaviť aj horúčka. Ďalšími prejavmi môžu byť zápcha alebo hnačka, zrýchlený pulz, potenie či zrýchlené dýchanie. Najčastejšie postihuje deti, prípadne mladých ľudí do 30 rokov. K upchatiu slepého čreva môže prísť kusom stolice, cudzím predmetom alebo parazitmi. Keďže slepé črevo sa snaží vyprázdniť, vytvára sa v ňom tlak, opuchne, prekrví sa a tak najčastejšie vznikne zápalový proces. Zápal sa rád objavuje po vírusovej či bakteriálnej infekcii, keď je oslabená imunita.
Poznáme akútny a chronický zápal slepého čreva.
- Akútny zápal – pri tomto zápale sa príznaky objavia rýchlo, behom niekoľkých dní, je dôležitá okamžitá kontrola u lekára.
- Chronický zápal – bolesť trvá dlhšie, nie je taká výrazná a pridružená je aj únava. Bolesť môže odísť a opäť sa vrátiť.
Aké sú príčiny vzniku zápalu slepého čreva?
Medzi najčastejšie príčiny sa uvádzajú nedostatok stravy bohatej na vlákninu. Je vhodné prijímať stravu bohatú na vlákninu ako:
- Ovocie – bohaté na vlákninu sú napríklad: banány, maliny, jahody, jablká, hrušky..
- Zelenina – mrkva, cvikla, brokolica, zemiaky a kaleráb
- Strukoviny ako šošovica, hrach, fazuľa prípadne cícer
- Obilniny a všetky druhy orechov
Ďalším faktorom je samotná genetika človeka a jeho baktérie v črevách. Pri silnej bolesti a akýchkoľvek pochybnostiach, o čo by asi mohlo ísť, vyhľadajte lekára. Obzvlášť pri slepom čreve je rýchlosť na mieste.
Prasknutie slepého čreva
Je to život ohrozujúci stav. Pri prasknutí slepého čreva, sa hnis vyleje do brušnej dutiny a môže nastať zápal pobrušnice, teda život ohrozeného visí na vlásku. Je nutný okamžitý operačný zákrok. Buďte preto veľmi opatrní a pri príznakoch urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc.
Operácia slepého čreva
Pacient prichádza do nemocnice ráno, kde sa mu urobia všetky potrebné vyšetrenia a odbery. Samotná operácia trvá asi 30-60 minút. Po operácii pacient musí dodržiavať kľudový režim, dbať na diétu a celkovo sa šetriť. Stehy sa vyberajú na 8-10 deň. V niektorých prípadoch nie je potrebná operácia, a po kontrole lekár môže zhodnotiť, či bude postačovať konzervatívna liečba, tj obvykle sa nasadia antibiotiká.
Odumretie slepého čreva
Občas nastáva aj situácia, keď slepé črevo odumiera. Ide o veľmi nebezpečnú situáciu, lebo nás to na chvíľu prestane bolieť, my si myslíme, že je všetko v poriadku, ale potom sa bolesť vráti ešte silnejšia. Treba ihneď vyhľadať lekársku pomoc a odumreté slepé črevo vám bude vyoperované.
Najlepšia rada na záver je, že v prípade akýchkoľvek silnejších bolestí v oblasti brucha, sa v každom prípade obráťte na lekára. Častokrát nám to môže až život zachrániť.