Rodina Vzťahy

Manželská kríza, jej bežné riešiteľné príčiny a ako ju prekonať

Dlhodobé manželstvo, to je niečo, na čom musíme neustále pracovať, snaha musí byť z oboch strán. Ak je jedna strana pasívna a nesnaží sa problémy riešiť, je to neuveriteľne tažké až frustrujúce. Preto, ak nastanú problémy, čo teda zvyknú byť v každom jednom vzťahu, je dôležité to riešiť. Úplne najefektívnejším riešením manželských problémov, je sa o nich rozprávať. Niekedy to nie je úplne jednoduché. Hlavne naše mužské polovičky neradi rozprávajú o svojich pocitoch a povedzme si úprimne, niekedy to ani nevedia. Preto treba na partnera trpezlivo, snažíme sa vypočuť aj jeho argumenty. Krikom ešte nikto nič nevyriešil.

manželia a manželská kríza

Samozrejme, dôvody na krízu môžu byť rôznorodé. Hádam jedným z najväčších strašiakov manželskej krízy je nevera. Tu už hovoríme o vážnejšom probléme. Ďalšími závažnými dôvodmi môžu byť v niektorých prípadoch aj alkohol, gamblerstvo či dokonca narodenie dieťaťa. Medzi viac či menej závažné dôvody manželskej krízy môžu byť každodenné menšie problémiky ako bežne hádky a konflikty, ktoré nám ale tiež môžu poriadne strpčiť náš každodenný život.

Roky v manželstve

Prvé 2-3 roky manželstva

Prvý rok manželstva je ešte všetko nádherné, priam rozprávkovo dokonalé, bez väčších menších problémov. Každý deň si naplno užívame a cítime sa ako princezné, ľúbené a obskakované. Okolo nás doslova lietajú iskry… Je to proste dokonalý pocit.

V druhom a treťom roku manželstva si už pomaličky skladáme povestné ružové okuliare a pomaly, ale isto nám začína viac vecí na partnerovi vadiť. Do vzťahu pomaly ale isto vstupujú väčšie menšie potýčky či hádky. Väčšinou sa jedná o malichernosti.

Siedmy rok v manželstve

Hovorí sa, že siedmy rok je akýsi zlomový. V mnohých prípadoch je dôvodom aj nástup detí do školy a tým pádom viac povinností a menej času na vzťah. Nehovoriac o tom, že po siedmych rokoch to už vo vzťahu tak neiskrí ako na začiatku, dostávame sa do určitej rutiny. Preto treba o vzťah bojovať a snažiť sa ho aj nejako osviežiť, okoreniť. Občas skúste zložiť deti k starým rodičom. Vyjdite si na večeru, spravte si romantický večer.

15 a viac rokov

Tu už hovoríme o dlhodobejšom manželstve, kde tých kríz môže byť viac. Postupne nám na partnerovi vadí stále viac a viac vecí. Či už také banality ako pohodené oblečenie, topánky, spôsob akým je, ako odpovedá, pomaly už aj to ako dýcha. Samozrejme nie vo všetkých prípadoch je to tak. Tu platí to isté ako pri krátkodobejších vzťahoch. Snažte sa s partnerom o spoločne strávený program. Vzťah treba udržiavať, hýčkať ho, inak zvädne ako kvetina. Veľa sa rozprávajte, počúvajte jeden druhého. Pri návrate partnera z práce, ho milo privítajte, spýtajte sa ho, aký mal deň. Určite mu dobre padne váš záujem o neho.

Vážne dôvody na manželskú krízu

– nevera

Nevera je jedným z najvážnejších dôvodov na manželskú krízu. Obvykle po nej nasleduje rozvod. Častokrát ale hľadíme aj na záujmy našich detí a tak sa mnohokrát snažíme pobúraný vzťah postaviť opäť na nohy. Je to veľmi náročné, niekedy až nemožné. Záleží to aj od toho, či sa jedná o jednorazovú neveru, či niečo dlhodobejšie. Každopádne, musíme dať partnerovi na výber. Vyberie si milenku alebo nás s deťmi? Po nevere treba ešte dlho vzťah opäť budovať a snaha musí byť veľká.

– alkohol a gamblerstvo

Toto sú veľmi závažné dôvody na obrovskú krízu a následný rozvod. V mnohých prípadoch pomôže len liečenie, inak sa z toho začarovaného bludného kruhu nedá dostať. Partner ale musí veľmi chcieť a mať pevnú vôľu.

– každodenné menšie hádky a potýčky

Určite to každý z nás dobre pozná. „Prečo si nechal zapnutú telku“? „Prečo sú všade po byte tvoje smradľavé špinavé handry“? „Namiesto jedného pivka s kamarátmi to bol aj celý sud“! „Prečo si nechal po celej kuchyni zaschnuté riady“? Stačilo ich dať do umývačky…

A tak ďalej, a tak ďalej….to sú len jednými z mála dôvodov na každodenné hádky. Snažte sa problémy riešiť aspoň s relatívnym kľudom aj keď je to často namáhavé.

– výchova detí

Poznáte to, vy poviete to a manžel niečo iné. Vychovávajte potom deti…Snažme sa teda dohodnúť, ako budeme deti vychovávať, čo im dovoliť a čo už nie. Koľko sa venovať učeniu a koľko naopak hraniu na konzolách a mobiloch. Kedy môže ísť von a dokedy môže ostať. S kým sa môže stretávať a s kým nie. Majte režim a snažte sa ho vrámci možností aj dodržiavať. Predídete tak prípadným väčším hádkam.

Nech je to akokoľvek, a máme tých problémov viac, ako sa hovorí, ani s tebou ani bez teba. Samotným by nám bolo predsa len smutno. V mnohých prípadoch, ale nie je iné riešenie ako rozvod. V tom prípade nevešajte hlavu, ešte stále môže prísť niekto lepší, kto nám zmení svet na ten ružový.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.