Jedlo Zdravie

Problémy so spánkom? Tieto potraviny by vám mohli pomôcť

Máte ťažkosti so spánkom? Isto si spomínate, keď nám už ako deťom prízvukovali, že keď chceme dobre spať, máme si dať pred spaním pohár mlieka s medom. Myslíte si, že je to naozaj pravda? Majú niektoré potraviny vplyv na náš lepší spánok? Rôzne teórie tvrdia, že áno, poďme si teda pár takýchto potravín vymenovať.

mlieko v článku so zdravým spánkom

Problémy so spánkom? Potraviny pre lepší a kvalitnejší spánok

Mlieko

Už od nepamäti sa dávalo deťom mlieko pred spánkom, práve aj na lepší a kľudnejší spánok. Je potvrdené, že mlieko produkuje v mozgu melatonín, práve kvôli veľkému množstvu vápnika, ktoré obsahuje. Ak teda neviete zaspať, skúste siahnuť po mlieku, ideálne si doňho môžete pridať aj med, prípadne siahnite po syre, aj ten je veľkým pomocníkom proti prebdeným nociam.

Ryby

Hlavne mastné ryby ako makrela, tuniak, sleď či losos, obsahujú veľké množstvo omega3 mastných kyselín a obsahujú tiež bohatú zložku vitamínu D. Preto sa vám bude po rybách ľahšie zaspávať.

Kamilkový čaj

Ak máte ťažkosti so spánkom, skúste si dať pred spaním šálku rumančekového, teda kamilkového čaju. Je cenovo dostupný, veľmi chutný a navyše aj uspáva. Podľa niektorých lekárov má dokonca táto rastlinka vraj mierne sedatívne účinky.

Ryža

Najvhodnejšie je jesť ryžu na večeru. Je to ľahké jedlo, rýchle na prípravu a podľa výskumu na rôznych ľuďoch, ktorí konzumovali rôzne druhy ryže, vraj ľahšie zaspávali. Ryža zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý sa podieľa na zaspávaní.

Banány

Toto ovocie obsahuje látku tryptofán, ktorý je prírodným sedatívom a obsahuje aj veľké množstvo horčíka, ktorý tiež podporuje náš spánok. Horčík navyše uvoľňuje myseľ. Okrem toho obsahuje množstvo vitamínu B a D a dostatok bielkovín.

Kiwi

Tento zelený zázrak obsahuje množstvo vitamínu C, ak si dáte denne jeden až dva kúsky kiwi, keďže sú bohaté aj na serotonín a antioxidanty, budete zaspávať ľahunko. Len to nepreháňajte s jeho množstvom. Priveľa kiwi sa so spánkom a podporou nekamaráti.

Orechy, najmä mandle

Spomedzi orechov sú úplne najvhodnejšie na navodenie spánku práve mandle. Obsahujú dostatočné množstvo horčíka a tryptofánu, ktoré nám dopomôžu k uvoľneniu celého svalstva a dostávajú nás do stavu pokoja.

Medzi vhodné orechy patria aj pistácie a vlašské orechy.

Sladké zemiaky

Nielen, že vás dostatočne nasýtia, ale obsahujú aj veľké množstvo draslíka, minerálov, potrebných na uvoľnenie svalstva. Je vhodné ich jesť večer, hodinku-dve pred spaním a už len čakať na sladký spánok.

Morčacie mäso

Skupinku potravín uzavrieme mäskom, jedná sa o to morčacie, ktoré je podobne ako aj ryby plné tryptofánu, ktoré priaznivo vplýva na našu nervovú sústavu. Ak máte problém zaspať, skúste si dať na večeru morčacie mäso so sladkými zemiakmi, prípadne si pripravte sendvič s morčacinou.

Ak ste z tých, ktorí nejedia plnohodnotnú večeru, skúste si spraviť ovocný šalát, uprednostnite najmä kiwi, banán a figy.

Alebo si len zohrejte mlieko s medom, prípadne si zalejte ovsené vločky. Tipov existuje viacero. Nespavosť, kedy ide o pravidelné a dlhodobé ťažkosti so zaspávaním, je vhodné riešiť s lekárom.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.