Zápal prínosových dutín býva nepríjemný a bolestivý. Môže ho spôsobiť nádcha, ale od klasickej nádchy spojenej s prechladnutím sa výrazne líši –, príčinou i liečbou. Rozvoju sinusitídy „praje“ vtedy, keď sa príznaky bežného prechladnutia nezlepšujú ani po niekoľkých dňoch, alebo sa po prechodnom zlepšení opäť zhoršia. Typický je zmenený hlas, zablokovaný odtok hlienov z nosa, bolesti hlavy a pocit tlaku.
Zápal prínosových dutín a možné príčiny
Obvykle sa začína „obyčajnou“ nádchou, čiže vírusovým ochorením. Najčastejšie zaň môžu vírusy, ktoré narušia povrch sliznice dutín. Na nej sa potom ľahko premnožia baktérie a následne sa dutiny začnú plniť hnisavým hlienom. Príčiny sinusitídy, teda zápalu prínosových dutín však môžu byť aj iné:
- infekcie zuba (najmä v hornej čeľusti)
- upchatie spôsobené alergickou nádchou
- nadmerné užívanie niektorých liekov
- úraz hlavy, pri ktorom sa poškodia chrupavky alebo drobné kostičky a tie upchajú prechod do nosnej dutiny
Niektorí lekári zastávajú názor, že nádcha bez zápalu dutín vlastne neexistuje, lebo prínosové dutiny a nosová dutina sú spojené. Takže zápal de facto vždy prenikne aj do prínosových dutín, záleží v akom rozsahu. Odborníci tvrdia, že zakaždým ide o rinosinusitídu, nielen sinusitídu (rinitída = nádcha, sinusitída= zápal prínosových dutín).
Príznaky
Poklopte si po tvári v mieste nad zapálenou dutinou a zaručene pocítite bolesť. Výrazná je v predklone a pri zvýšení tlaku v dutine. Takto s istotou rozoznáte zápal dutín od bežného prechladnutia. Môžu vás bolieť i zuby a môžete mať pocit zaľahnutých uší, dokonca je častá strata čuchu, čo je v dnešnej dobe mätúcim problémom. Hlien býva hustý, nepriehľadný, sýto zelený alebo žltý – ak sa vám ho vôbec podarí vysmrkať.
Príznaky nemusia byť výrazné, ale niekedy vás zápal dutín položí do postele spolu s horúčkou a celkovou slabosťou. Vyliečenie akútneho zápalu zvyčajne trvá až 2 týždne! Niekedy sa nezaobíde bez antibiotík, ak ide o bakteriálnu infekciu – zistí to lekár po odobratí výterov z hrdla a z nosa. Jedným z ukazovateľov je aj hladina CRP.
Ak je vysoké, spolu so zvýšeným množstvom bielych krviniek zvyčajne signalizujú bakteriálny zápal. Často sa pri diagnostikovaní využíva RTG snímok, na ktorom je sinusitída viditeľná, lekár takto zisťuje aj chronický zápal. K nemu sa „dopracujete“ najmä v prípade opakovaných akútnych zápalov dutín – nemusia ich sprevádzať také intenzívne príznaky ako akútny zápal, avšak trvajú aj viac ako 12 týždňov.
Prvá pomoc
Hlavne sa nenaparujte nad horúcim odvarom, pri zápale dutín je lepšie suché teplo – či už vo forme teplých obkladov alebo v podobe „horského slnka“. Vzduch v miestnosti bez obáv zvlhčovať môžete, neprekurujte, naopak, pravidelne vetrajte. Liečbu podporíte aj prehrievaním paží (asi na 30 minút), najlepšie v predklone. Sliznice sa lepšie prekrvia a hlien sa začne ľahšie uvoľňovať. Z liekov na zápal sú vhodné také, ktoré obsahujú bylinné extrakty. Rastlinný liek nehrozí takými vedľajšími účinkami ako lieky na syntetickej báze.
Sekrét musí vytekať! Dutiny teda musia byť dostatočne priechodné, preto je kľúčové eliminovať opuch sliznice. Dajte si pozor na kvapky a spreje do nosa, pri ktorých hrozí riziko návyku. Dlhodobým používaním sa môžete dopracovať do stavu, kedy bez nich už takmer nebudete vedieť dýchať. Obyčajne by sa nemali užívať viac ako 7 dní.
Existujú aj prírodné alternatívy – kvapky s eukalyptovou silicou alebo gáfrom, niekedy postačí roztok morskej soli. Nosovú sliznicu otužujú aj výplachy slanou vodou – niektorí nedajú na pravidelnú „nosnú sprchu“ dopustiť. Táto procedúra však nie je pre každého. Nepodceňujte liečbu bežnej nádchy ani bolesti zubov. Za zápalom prínosových dutín často stojí aj alergia alebo nosové polypy.
TIP: Osvedčené výťažky z rastlín
Pri všetkých ochoreniach horných dýchacích ciest je problémom hustý hlien, ktorý sa nedá odstrániť prirodzeným spôsobom. Ak sa väzkého hlienu nedokážete zbaviť smrkaním ani kašľaním, je načase vyskúšať pomoc z prírody. Rastlinný liek Sinupret pomáha pri akútnych i chronických zápaloch prínosových dutín, ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha spojená so silnými bolesťami hlavy. Sinupret obsahuje výťažok z prvosienky a štiavca s protizápalovým účinkom.
Výťažok z bazy čiernej zmenšuje opuch sliznice, čo spolu s ďalšími účinkami rastlinných látok priaznivo vplýva na jej regeneráciu, uľahčuje vykašliavanie a „vysmrkanie“. Sinupret je vhodný aj ako podporná liečba pri užívaní antibiotík a môže sa užívať dlhodobo. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.