Počuli ste už slovo phytoneering? Preložené do zrozumiteľnej reči – ide o spojenie prírody a vedy. Jednoducho povedané, phytoneering prináša nový pohľad na tradičné a stáročiami overené „bylinkárstvo“. Povýšené na vedeckú úroveň a využívajúce najmodernejšie medicínske postupy. Výsledkom je vývoj fytoterapeutických liekov, ktorých zloženie je na prírodnej báze, ale výsledky overujú vedecké výskumy a účinky potvrdzujú klinické štúdie. Fytoterapia je liečba pomocou rastlín, prípadne liekovými formami pripravenými priamo z nich.
Sila prírody, ktorej pomáha veda
Naši predkovia pred mnohými stáročiami prišli na to, že rastliny pomáhajú liečiť neduhy. Vyvíjali sa rastlinné liekopisy, zaznamenávali skúsenosti a dlhodobým pozorovaním ľudia zistili, ktoré dary prírody pomôžu zmierniť ľudské trápenie pri zdravotných problémoch. Zavedené tradičné liečebné postupy fungovali až do 18. storočia. Vplyvom vedeckého pokroku a technologického vývoja sa význam liečivých rastlín v 19. storočí neznížil, práve naopak, len sa cesta od tradičných liečebných postupov postupne vzďaľovala. Sila liečivých rastlín sa mohla ukázať iba v prísne farmakologickom kontexte.
Výsledkom bolo, že sa podarilo izolovať významné aktívne látky, vďaka ktorým vznikli nové dôležité lieky. V roku 1803 sa nemeckým chemikom podarilo z maku izolovať morfín, v roku 1820 antimalaritikum chinín z kôry chinínovníka. V roku 1832 to bol kodeín a o 6 rokov neskôr kyselina salicylová z vŕbovej kôry.
V túžbe po vývoji stále účinnejších liekov však ľudstvo postupne považovalo liečivé rastliny a ich používanie v medicíne za zastarané. Nastala doba chemická a vývoj obrovského množstva liečiv, ktoré zachránili milióny životov. Ako to však býva, čo je umelé a synteticky vyrobené, spôsobuje pacientom aj nežiaduce vedľajšie účinky. Preto sa v poslednom období kladie čoraz väčší dôraz na čo najprirodzenejšie liečebné metódy, postavené na prírodnom základe. Jednou z nich je phytoneering.
Odskúšané, skontrolované, účinné
Ako už bolo spomenuté vyššie, výsledkom phytoneeringu je fytoterapeutikum – liek, ktorý spĺňa všetky kritériá liečiva a je riadne schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Nejde o výživový doplnok s nepotvrdeným účinkom, ale o liek s prísne stanovenými štandardami, ktorého výrobný proces podlieha neustálej kontrole kvality na každom stupni produkcie.
Na rozdiel od syntetických liekov nie sú účinné látky v bylinných liekoch zložené iba z jednej izolovanej látky. Sú skôr zložitými zmesami prírodných látok. Mechanizmus účinku a znášanlivosť prípravkov sa skúma vo farmakologických a klinických skúškach. Získané závery sa použijú na vylepšenie extraktov v rastlinných liekoch. Ich vývoj sa opiera o najnovšie poznatky z odboru molekulárnej biológie.
Tip! Overená liečba, ktorá funguje
Rastlinný liek, teda fyzioterapeutikum, má presne definované množstvo účinnej látky a minimum nežiaducich účinkov. Ďalšou výhodou je možnosť kombinácie s inými lokálnymi aj celkovými liekmi, lebo sa vyznačuje minimom interakcií. Umožní to u pacienta rýchlejšie dosiahnuť úľavu od príznakov, ktoré ho sužujú. Použitie je vhodné aj pri komplikovaných pacientoch s viacerými diagnózami, u detí či tehotných žien a u iných skupín, ktoré sa bránia užívaniu klasických „chemických“ liekov. Jedným z rokmi overených kvalitných liekov rastlinného pôvodu je fyzioterapeutikum Sinupret.
Dostupný vo forme tabliet (deti od 6 rokov a dospelí) a perorálnych kvapiek (dospelí a deti už od 2 rokov). V lekárni nájdete aj dve ďalšie tabletové formy, Sinupret Akut (určený len pre dospelých) a Sinupret forte (vhodný pre dospievajúcich od 12 rokov a dospelých. Sinupret Akut má vďaka špeciálnemu spôsobu extrakcie 4-krát koncentrovanejšie účinné látky ako klasický Sinupret a Sinupret forte. O užívaní lieku sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom a pozorne čítajte príbalovú informáciu.