Kultúra

Linda a kľúč od Andary, zaujímavé slovenské dobrodružné fantasy

Pri mladšie čitateľky v roku 2021 vyšlo viacero zaujímavých titulov. Medzi nimi aj slovenské fantasy Linda a kľúč od Andary. Svet fantasy bez čarovných paličiek a čarovných formuliek si vystačil s neobyčajným vzťahom k prírode, no príbeh knižnej novinky nie je tak o prírode, ako o cestovaní pomocou svetelných dverí a tajomných kľúčov, ktoré nemá hocikto a pre jeho získanie musí každý človek podstúpiť špeciálnu skúšku. Linda a kľúč od Andary je zaujímavou knižkou od slovenského autora, s akou sa nestretávame každý deň.

Príbeh knižky Linda a kľúč od Andary

Hlavná hrdinka sa volá Linda. Žije sama s otcom, pretože jej mama od nich odišla, keď bola veľmi malá. V deň svojich 15 narodenín sa však stane niečo zvláštne. Nikdy dovtedy jej nenapadlo pootočiť kľúčom vo vzduchu len tak, z voľnej chvíle. Kľúčom, ktorý jej zostal po mame a do tohto dňa neodomykal žiadne zámok v dome. Jeden však predsa. Ten, ktorý nikdy nevidela a vlastne ani vidieť nikdy nemohla. Svetelné dvere, ktoré sa pred kľúčom objavili, ju zavedú do sveta menom Andara. Je to pritom ten istý svet, len v ňom si prírodu ľudia vážia oveľa viac ako v tom našom.

Linda a kľúč od Andary

Linda sa v ňom zoznamuje nie len s kultúrou Andarčanov, ale najmä s dôležitou pravdou o svojej mame. Zisťuje totiž, že rovnako ako mama, aj Linda patrí do Andary. No pri hľadaní odpovede na otázku, kde je jej mama, zisťuje aj niečo oveľa horšie. Nebyť náhody s kľúčom, nikdy by nezistila, že jej mama nikdy neodišla. Aspoň nie dobrovoľne. Ako unesená neznámym únoscom môže čakať na záchranu a je len na Linde zistiť, či jej postupne nadobudnuté podozrenia sú správne, alebo nie.

Pomaly sa jej odkrývajú tajomstvá Andary, ale aj jej rodiny. Čoraz viac si však získava aj náklonnosť Andary samotnej, ktorá v nej nevidí len človeka prahnúceho po moci pre svoj vlastný osoh. Vidí niekoho, kto chce mať moc v rukách preto, aby zachránil niekoho iného. Aj preto sa Andara rozhodne Linde pomôcť.

Napínavý príbeh s možno trochu ekologickým posolstvom

Knižka nepriamo poukazuje na krásu prírody, vzťah s ňou, aký si už ľudstvo dávno nepestuje a zabudlo odkiaľ pochádza. Inšpirácia v keltskej kultúre a v našej dávnej minulosti je určite zaujímavá. Nepriamo tak môžeme porovnávať svet vyvíjajúci sa za celkom iných podmienok a ten náš, preľudnený a znečistený. Osobité zážitky prinesie spoznávanie prírody a tvorov, aké sa na Andare objavujú a dovolia ľuďom objavovať aj priestor vysoko nad hlavami ostatných. Napínavé a milé čítanie pre všetky generácie čitateliek ponúka rozsiahly príbeh o dievčat, ktoré bolo nútené príliš rýchlo dospieť… aj keď to nakoniec nebude celkom pravda.

O knihe v krátkosti:

  • Názov: Linda a kľúč od Andary
  • Autor: Tomáš Galierik
  • Žáner: dobrodružné fantasy
  • Jazyk: slovenčina (pôvodné dielo)
  • Vydavateľstvo: Maxim
  • Oficiálne stránky: andara.sk
  • Kúpite na martinus.sk alebo na bux.sk
  • Formát: viazaná kniha s tvrdou väzbou, alebo ekniha epub, mobi, pdf