Categories: Cestovanie

Kapverdský ostrov Sal v Atlantickom oceáne. Čím je zaujímavý?

Pandémia veľmi nepriala rozvoju turizmu a aj tí najhorlivejší cestovatelia v určitom bode museli zmeniť svoje cestovateľské ambície. Utrpelo viacero destinácií a medzi nimi aj tie vzdialenejšie. Kapverdské súostrovie svojho času patrilo medzi nedostupnú Afriku, no v posledných 10 rokoch sa zásadne uľahčil prístup do týchto vzdialených ostrovov.

Kapverdy, ostrov Sal, ilustračné foto

Nachádzajú sa v Atlantickom oceáne západne od afrického Senegalu na polceste do Brazílie pre lode aj lietadlá, ktoré aj súostrovie využívajú na dotankovanie paliva. Pôvodná portugalská kolónia je dnes nezávislým štátom a ostrovy Boa Vista a Sal sa pre záujem cestovných kancelárií podarilo dostať na zoznam vyhľadávaných destinácií českých a slovenských turistov. Z časti za to mohli kitesurfisti a surfisti, ktorí ostrovy objavili dávnejšie pre dobré podmienky pre tento šport. Dnes je to už zaužívaná destinácia, do ktorej sa dokonca lietalo svojho času z Bratislavy. Priame lety s dotankovaním na Kanárskych ostrovoch, alebo na iných miestach „po ceste“, z tohto cieľa robili jeden z najvzdialenejších vôbec, kam sa priamymi dovolenkovými letmi lietalo.

Ostrov Sal a Boa Vista, taká dostupná exotika

Rozdielnosť oboch ostrovov je v zeleni. Kým Boa Vista (Pekný výhľad) je zeleným ostrovom, ostrov Sal je suchým, viac kamenistým. Aj to má však osobité čaro a preto nie je na škodu uviesť si niekoľko zaujímavostí tohto ostrova, ktoré môžu byť dôvodom pre návštevu.

Ostrov Sal vo všeobecnosti a čo musíte vedieť

Na ostrove Sal sa nachádza veľké medzinárodné letisko, ktoré však nie je nijako zásadne rušné. Centrum turizmu sa sústreďuje na juhu v lokalite Santa Maria. Na ostrove nie je problém dohovoriť sa po anglicky, nemecky, aj keď portugalčina a francúzština majú tiež svoje dobré postavenie. Je to raj pre kitesurfistov a surfistov, čiže ak hľadáte v konkrétnom období vlny, nebudete mať ťažkosti sa spojiť ani s miestnymi českými odborníkmi na tento druh športu a ich odporúčania, či služby. Černošské obyvateľstvo žije prevažne v chudobe. Ostrov je však bezpečný, a v lete, nebyť pandémie, je tu dostatok turistov. Centrum všetkého diania sa sústreďuje v okolí móla, ktoré sa stáva po príchode rybárov doslova unikátnym miestom plným ruchu, zjednávania. Čerstvé ryby prinášajú rybári, no zároveň mólo priláka aj iných predajcov.

Kapverdy, ostrov Sal, ilustračné foto

Z hotelov sem prichádza personál, aby nakúpil naozaj čerstvé ryby a tie potom majú hostia na večeru. Miestny tuniak je naozaj vynikajúci. Známa svojou „morskou“ reštauráciou je miestna reštaurácia a hotel Odjo´d Agua, pár desiatok metrov od móla. Na fotografiách móla budete mať nepochybne zachytenú jeho terasu.

Prostredie ostrova Sal je…

Veterné a slnko zradné. Budete mať možno pocit, že na tomto ostrove nie je tak teplo, ale príjemné tropické počasie. Lenže práve pofukovanie vetra je zradné. Preto je dobré natrieť sa krémom s dobrým faktorom a nespoliehať sa na pocitovú teplotu. Ak už budete na juhu na rozľahlej pláži, stretnete sa s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. More je čisté, príjemne teplé, hoci stále Atlantik. Pláže sú tu naozaj rozľahlé. Hotel RIU Funana Garopa v úplnom juhovýchode má výrazne rozľahlú pláž s o zaujímavou vegetáciou. Medzi kopčekami z piesku porastenými vegetáciou sa občas ukrýva nejaký ten nudista. Hotel tu ponúka rôzne animácie, hoci táto situácia sa týkala hlavne predpandemických období.

Nákupné možnosti sa nachádzajú priamo v centre Santa Maria letoviska, ale tiewž v hlavnom meste Espargos a ďalších lokalitách, hoci v tých už menej. Turisti tam zavítajú len v rámci okružných poznávacích ciest po ostrove. Na tie určite myslite, pretože nie je lepší spôsob, ako spoznať ostrov zblízka a naozaj sa to oplatí.

Kráter sopky Pedra de Lume

Na mieste známom Pedra de Lume v minulosti prebiehala výrazná ťažba soli. Dnes už v menšom meradle sa tu ťaží soľ, ktorá sa necháva vysušovať na slnku. Priesaky do krátera vyhasnutej sopky z mora umožňujú jednoduchý proces získavania soli na mieste, ktoré je neobyčajné. Tým, že je spojené s históriou ostrova, ale tiež je zážitkom. Cez tunel sa totiž dostávate do stredu krátera sopky, v ktorom ani necítite, že ste v sopke. Miestne jazierka umožňujú kúpanie, ktoré má rovnaký efekt ako Mŕtve more.

foto: cestovanie.info

Voda tu veľmi nadnáša. Vysoký obsah minerálov ak sa dostane do očí, poriadne štípe. Vysoká koncentrácia ako v Mŕtvom mori sa spája aj s priaznivými účinkami na zdravie. S tým je spojená aj ponuka výrobkov zo soli. Kto sa okúpe, mal by sa osprchovať. Platene sprchy na žetón sú k dispozícii. Neosprchovaný návštevník pocíti, čo to znamená, ak sa mu na pokožke vykryštalizuje soľ a odparí voda. Zvláštny pocit.

Burracona a morské oko

Geologická zvláštnosť, morským príbojom vytvarovaný kamenný útvar na skalnatom pobreží, odvážnejším dovolí adrenalínové kúpanie. V tesnej blízkosti tohto úkazu sa nachádza aj jaskyňa, do ktorej sa však nevchádza, iba pozerá z hora. Presne na poludnie sa v jej vnútri objaví priechod Slnka a modré svetlo na dne vodou naplnenej dutiny. Vy pritom stojíte celkom hore na „streche“ tejto jaskyne.

Kapverdy, ostrov Sal, ilustračné foto

Nie len toto pobrežie, ale aj mnohé iné sú zaujímavé a aj pre fotografov lákavé. Aj napriek tomu, že ide o neživú kamenistú časť prírody. Tá je síce obývaná životom, no sú tu aj pláže viac poznačené príbojom a prinášaním odpadu. Znečistené pláže má mnoho ostrovov sveta jednoducho preto, že stoja v ceste veľkej migrácii odpadu vo svetových oceánoch. Také pláže nie sú súčasťou okružných obhliadok po ostrove. Tí, ktorí vyrážajú na vlastnú päsť, na také miesta narazia.

INZERCIA: