Categories: Vzťahy

Konflikty a hádky vo vzťahu: ako ich riešiť s chladnou hlavou

Žena a muž sa často opisujú ako jin a jang, dva protichodné póly, ktoré sa však navzájom dopĺňajú. Obe pohlavia nevedia často odkódovať, čo sa odohráva v mysli toho druhého. A možno dvojnásobne to platí, ak nastane hádka. Lebo aj tá k vzťahu prirodzene patrí a z času na čas sa zvykne objaviť. Ako si s hádkou poradiť? Ako mu to mám vysvetliť? Ako mám docieliť, aby ma pochopil? Ako sa hádať menej? Čo sa odohráva v mysli môjho partnera? Vnímajú muži hádky inak?

hádka konflikt

Predtým, ako sa začnete najbližšie so svojím partnerom hádať, skúste si prečítať tieto zásady:

1. Stručne, jasne a k veci

Táto trojica slov je celkovo pre mužov typická, pri hádke ju však ocenia ešte oveľa viac. Muži často nevedia „čítať medzi riadkami“, ich mozog je zbytočné zaplavovať návalom informácií, a to platí aj pri hádke. Snažte sa byť stručná a hovoriť k veci. Inak sa môže stať, že vás váš miláčik prestane počúvať alebo, chtiac či nechtiac, nezachytí všetko z vášho slovného prejavu. Snažte sa zamerať preto len na tému, kvôli ktorej hádka vznikla, a neodbiehať od nej, ak to nie je nutné. Možno sa vám to nebude dariť hneď, ale po čase si na to iste zvyknete a uvidíte, že takáto hádka sa rýchlejšie skončí a dúfame, že aj vyrieši.

2. Zamerajte sa na 1 problém

Zatiaľ čo mužov mozog by v mnohých myšlienkových pochodoch mohol vyzerať ako rovná cesta, my ženy by sme mali okolo tej rovnej cesty veľa odbočiek, slepých uličiek, chodníčkov a podobne. Aj pri hádkach to tak mnohokrát vyzerá. Muž sa snaží v hádke zamerať na 1 problém, no vás samozrejme napadnú aj ďalšie veci s tým súvisiace a v návale zlosti mu možno začnete pripomínať, ako pred mesiacom či tromi neurobil to, či ono. Ale pozor, pre muža je to minulosť dávno minulá a nielenže si tú, pre neho nepodstatnú vec, nemusí pamätať, toto provokovanie ho môže ešte viac nahnevať.

3. Nevyťahujte „staré hriechy“

Poznáte to. Vojdete do kúpelne a záchodová misa nie je opäť zložená dole. Po zlom dni vás to naštartuje na hádku. Váš mozog sa hneď zalarmuje a prichádzajú mu na myseľ ďalšie okolnosti vášho spoločného bývania, ktoré vám „pijú krv“. Včera si nechal ponožky pod posteľou, na gauči si nechal balíček od čipsov, topánky v predsieni nemáš znova uložené, opäť si zabudol kúpiť toaletný papier, aj keď som ti to 3-krát pripomenula… Stop. Ani vám by nebolo príjemné, keby niekto na vás spustil takúto slovnú nálož. Snažte sa vybehnúť na svojho partnera len s jednou vecou, ak to už tak cítite. Ak toho bude veľa, muž vás nebude počúvať alebo odíde. Takáto hádka sa navyše zbytočne časovo predĺži a jej dôsledky budete trpieť dlhšie.

4. Muži sa neradi hádajú

My ženy potrebujeme zo seba emócie „vypustiť“ a hádka je pre nás jednou z najvhodnejších spôsobov, ak tie emócie nie sú príjemné. Niekedy nám stačí málo, prípadne máme zlý deň, a doslova sa naša psychika chce s partnerom hádať, hoci nám to je potom aj ľúto. Muži však hádky nemajú radi. Nepotrebujú emócie prejavovať takýmto spôsobom, to robia len výnimočne. Prípadne im stačí jedna veta, hoci aj vyšším nahnevaným tónom, no my sme bytosti úplne iné. Potrebujeme im to vykričať aj pol hodinu a vôbec nevnímame, že sa opakujeme aj o tej istej veci. Skúste preto hádky obmedziť, občas si len udržať emócie na uzde a predýchať to v sebe alebo svoj dôvod hnevu pretaviť do rozhovoru. Aj nálada u vás doma bude pokojnejšia.

5. Tolerancia a rešpekt

Hoci je to často ťažké, aj keď našu náladu zatieni mrak zlosti, snažte sa v mnohom partnera pochopiť a rešpektovať. Možno na to, aby niektoré veci robil podľa vašich predstáv, potrebuje len čas. Možno na to nebol vo svojej rodine zvyknutý alebo si ich predstavuje po svojom. Možno mal dnes zaplatiť nájom a ako každý mesiac to zabudol. Skúste vymyslieť iný spôsob, ako mu to pripomenúť. Nechajte mu papierik na kuchynskej linke, pošlite mu odkaz na sociálnej sieti, dajte mu pripomienku do mobilu na konkrétny deň. Možno má toho naozaj veľa a jednoducho mu to vypadlo z hlavy alebo je v týchto veciach jednoducho neporiadny a potrebuje čas, kým sa v tom zabehne.

6. Hádky? Občas robte kompromisy

Áno, občas prižmúrte oči a nedívajte sa na vzniknuté konflikty tak negatívne. Snažte sa robiť komprosmisy, to je vo vzťahu dôležité. „Áno, rozumiem, že v nedeľu chceš ísť s kamarátmi na ten futbal, ale je to jediný deň, keď mám voľno aj ja, skús tie zápasy obmedziť a každý druhý víkend si naplánuj program so mnou“ – aj takto nejak by mohol vyzerať kompromis v praxi. Ak mužovi ukážete, že ho rešpektujete a tolerujete jeho záujmy, iste sa pokúsi vyhovieť aj tým vašim. Ak to nepôjde, skúste si to vydiskutovať a nájsť takú cestu, ktorá bude vyhovovať vám obom.

7. Vieme, nie ste kúzelník, no skúste premeniť hádku na rozumnú diskusiu

Táto zásada bude pravdepodobne potrebovať najviac času na vašu premenu. Zároveň však bude mať najväčší efekt. Berte ju tak, že pracujete pri nej nielen na vašom partnerskom vzťahu, ale hlavne na sebe, aby ste boli silnejšia a nedali sa len tak premôcť vlastnými negatívnymi emóciami. Nájdite si čas pri sviečke a dobrom víne, len tak v tichu, alebo naopak pri rannom behu v parku a porozmýšľajte nad vecami, pre ktoré sa s partnerom hádate. Skúste si ich v mysli prejsť alebo spísať na papier a hľadať kompromisy alebo riešenia, ako by sa dalo o nich nabudúce len diskutovať. Aj váš partner iste takúto diskusiu privíta a váš vzťah to posilní a posunie ďalej, to vám garantujeme.