Koktail

TOP 10 vianočných rozprávok, ktoré si určite pozrite s deťmi

Dlhoočakávané vianočné sviatky sa nám nezadržateľne blížia a k nim neodmysliteľne patrí aj papučová kultúra a oddych pri vianočných rozprávkach a filmoch. Z rozprávok si vieme vyberať a niektoré reprízy nám dávajú aj väčšiu slobodu pri plánovaní. Domov nám rozvoniava vianočným pečivom, vôňa vanilky priam dráždi naše zmysly. Stromček vyzdobený, byt vygruntovaný, môžeme si teda dopriať zaslúžený odpočinok s deťmi pri rozprávkach.

Popcorn sledovanie rozprávky

Poďme si pár podarených vianočných rozprávok a filmov pripomenúť, bez nich by proste Vianoce neboli Vianocami! Vybrali sme pre vás týchto top 10.

Rozprávok nikdy nie je dosť. Najmä nie vianočných…

1. Mrázik (r. 1964)

Kto by nepoznal ruskú vianočnú rozprávku o dvoch sestrách, Naste a Marfe. Kým Marfuša si žije ako princezná, obskakovaná sestrou, nemusí nič robiť, len vylyhuje a parádi sa, zatiaľ čo jej sestra Nastenka otročí od rána do večera. Macocha sa jej chce jedného dňa zbaviť, a vyženie ju do lesa. Nastenka svojou dobrotou a krásou očarí aj samotného Mrázika. Na scéne sa objaví aj narcis Ivan, ktorý sa svojou samoľúbosťou premení na medveďa. Tak ako ale obvykle rozprávky končia, tak sa končí aj tento príbeh svadbou Naste a Ivana.

2. Tri oriešky pre Popolušku (r. 1973)

Z rozprávok je táto možno tá najtradičnejšia. Ide o známy príbeh Popolušky, ktorú macocha po smrti otca zneužíva na všetky domáce práce. Macocha netúži po ničom inom, len aby jej dcéra Dora očarila mladého princa. Milej a dobrej Popoluške pomáhajú tri zázračné oriešky, v ktorých vždy nájde to, čo potrebuje: poľovnícke oblečenie, plesovú róbu i svadobné šaty. Vďaka svojmu dobrému srdcu a prirodzenej kráse očarí princa a ako to obvykle býva v rozprávkach, žijú spolu až kým ich smrť nerozdelí.

3. Sám doma (r. 1990)

Hádam každý z nás videl americkú komédiu s hlavným hrdinom Kevinom, ktorý ostane doma omylom sám, zatiaľ čo celá rodina odletí na dovolenku do Paríža. Vtipné scény striedajú aj tie napínavejšie, keď si musí malý 8 ročný chlapec poradiť s obávanými zlodejmi. Nakoniec sa podarilo natočiť až 5 častí. Osobne sa mi najviac páči prvá a druhá časť. Potom mi to už príde také silené.

4. S tebou ma baví svet (r. 1982)

Tento pôvodne československý film pozná hádam každý. Výborný Július Satinský hrá jedného z troch oteckov, ktorí každoročne jazdia na chatu, na tzv. pánsku jazdu. Tentoraz im však manželky nabalia aj deti a razom sa pánska jazda zmení na detský tábor. Chlapi im musia plánovať celé dni, aby sa deti nenudili. Samozrejme sa celá chatovačka vymkne kontrole a ešte ich aj načapú ich drahé polovičky, ako je chata hore nohami. Nastáva tichá domácnosť. Film je neskutočne zábavný a milý, a preto si nájde obľubu medzi malými aj veľkými sledovateľmi.

5. Bol raz jeden král (Soľ nad zlato) (r. 1954)

Táto krásna klasická rozprávka má mnoho svojich sledovateľov. Kráľ, ktorý je vdovec a má tri dcéry, žije v kráľovstve a má radcu menom Atakdále. Každá z dcér je úplne iná. Keď sa jedného dňa dcér opýta ako veľmi ho majú radi, Maruška odvetí, že ho má rada ako soľ. V závere rozprávky kráľ pochopí, že soľ je viac ako všetko zlato sveta. Ako to už v rozprávkach býva, aj samotný kráľ sa zaľúbi.

6. Rudolf sob s červeným nosom (r. 1964)

Rudolf je mladý sob, ktorý je typický svojim červeným svietiacim nosom, za ktorý sa hanbí a medzi ostatnými sobmi je odstrkovaný. V jeden vianočný večer sa Ježiško obával svojej cesty, pretože bola všade veľká hmla a soby nevideli ani na krok. Vtedy si všimol svietiaci nos Rudolfa a poprosil ho, či by mu mohol nosom posvietiť na cestu, aby vedel odovzdať všetky darčeky. Rudolf túto ponuku samozrejme prijal a bol prijatý medzi ostatné soby slúžiace Ježiškovi.

7. Grinch (r. 1957, r. 2018)

Grinch je zelená postavička, ktorá nadovšetko nenávidí Vianoce a chce ich stoj čo stoj zničiť. Príbeh sa odohráva vo vianočnom mestečku, kde sú všetci blížiacimi sa Vianocami priam nadšení. Domy sú vysvietené, čím viac tým lepšie. A namosúrený Grinch len špekuluje, ako by to všetkým prekazil. Prvý Grinch bol natočený už v roku 1957, jeho modernejšia verzia vznikla v roku 2018.

8. Princezná so zlatou hviezdou (r. 1959)

Je to klasická česká rozprávka, ktorá bola natočená ešte v roku 1959. Príbeh je o princeznej Lade, o ktorú sa uchádza zlý kráľ Kazisvet. Princezná ho odmieta, načo sa Kazisvet nahnevá a chce vojnu medzi kráľovstvami. Princezná sa skrýva pod myším kožuštekom a ako to už býva, dobrý princ Radovan sa do nej zaľúbi.

9. Perinbaba (r. 1985)

Z rozprávok len jedna prináša jasnú odpoveď na to, odkiaľ sa berie sneh. Rozprávka o starenke Perinbabke z dielne režiséra Juraja Jakubiska, má určite svojich priaznivcov. Je to príbeh o Perinbabe, a o láske Jakuba a Alžbetky. Na scenári spolupracoval pán Jakubisko so známym slovenským spisovateľom Ľubomírom Feldekom. Podrobne sa rozprávke venuje aj kniha Filmové miesta, ktorá poodhaľuje miesta, kde sa rozprávka nakrúcala. V českom skanzene v Rožnove pod Radhošťom, no niekoľko miest bolo aj vo Vysokých Tatrách a tiež v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine. V roku 2020 sa nakrúcalo aj pokračovanie.

10. Pyšná princezná (r. 1952)

Pyšná princezná Krasomila sa odmietne vydať za kráľa Miroslava, a tak sa on vydá do jej rodného kráľovstva v prestrojení za záhradníka. Princezná sa doňho zaľúbi, a postupne sa zbavuje všetkej svojej pýchy.

Bolo náročné vybrať top 10 rozprávok a tak máme ešte zopár tipov, ktoré si určite nenechajte ujsť. Animák najmä pre dievčatá, so zasneženou tematikou, Frozen ( Ľadové kráľovstvo). Medzi ďaľšie obľúbené animované rozprávky rozhodne patria Doba ľadová či Polárny expres. A nezabudnime aj na český film Pelíšky z roku 1999.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.