Koktail Móda

Coco Chanel – francúzska bohyňa módy, jej život a značka

Coco Chanel bola mimoriadne talentovaná francúzska módna návrhárka, zakladateľka svetoznámej módnej značky Chanel. Zaujímavé je, že módna značka Chanel, existuje dodnes, aj veľa rokov po jej smrti. Jej oblečenie a parfémy patria medzi najpredávanejšie medzi celebritami ako aj medzi obyčajnými ľuďmi.

 Coco Chanel - francúzska bohyňa módy a jej životCo

Coco Chanel a jej mladosť

Coco sa narodila v roku 1883 vo francúzskom mestečku Saumur, v chudobnej rodine. Matka jej zomrela, keď mala šesť rokov a otec sa nevedel starať o ňu a ďaľších štyroch súrodencov, preto ich posunul k svojim príbuzným a sám odišiel do Ameriky. Deti sa čochvíľa dostali do sirotincov. Coco sa dostala do katolíckeho kláštora, kde sa naučila šiť na stroji. Vo veku 18 rokov odišla z kláštora do mestečka Moulins, kde stretla svoju sesternicu a obe chceli šiť a stať sa návrhárkami.

Vo veku 20 rokov, dostala prácu šičky v podniku na výrobu nohavičiek a detských výbavičiek. O tri roky neskôr sa zaľúbila do dôstojníka a majiteľa zámku pri Compiègne, mladého Etienna. Chvíľku s ním žila na zámku, kde šila pre miestne paničky klobúky. Začala sa však nudiť a lákalo ju niečo viac, preto sa rozhodla skúsiť šťastie v Paríži. Finančne ju veľmi podporil práve Etienne a chlapík menom Arthur Capel. S Arthurom ich spájala niekoľkoročná láska, až kým v roku 1919 tragicky zahynul pri autonehode.

Rozbehnutie kariéry

V roku 1910 ako 27 ročná, si otvorila svoj prvý obchodík v Paríži, kde predávala svoje klobúky. Po boku Arthura sa dostala do vyššej spoločnosti a teda mala dosť klientiek, ktorým šila klobúky a neskôr šaty. Obchody jej šli veľmi dobre a už v roku 1916, bola schopná vrátiť Arthurovi požičané peniaze.

Coco Chanel - francúzska bohyňa módy a jej život

Uprednostňovala ležérnu módu, ktorá bola pohodlná, ale ženská zároveň. Mala rada kostýmy, či už nohavicové alebo sukňové. V roku 1920 vymyslela tzv. malé čierne. Dovtedy sa čierne šaty nosili len na smútočné udalosti, ale odvtedy boli malé čierne šaty alfou a omegou v móde. Známe sú dodnes. O dva roky neskôr, v  roku 1922 narhla parfém Chanel N.5, ktorý sa predáva dodnes a je jeden z najpopulárnejších a najpredávanejších parfémov vôbec.

Zamestnávala neuveriteľných 4000 zamestnancov, bolo to v roku 1939 a podniku sa neskutočne darilo.

Kríza a jeseň života

Medzinárodná hospodárska kríza v roku 1930 a druhá svetová vojna, mali zlý dosah na podnikanie a dokonca viedli k uzavretiu celého podniku. Musela poprepúšťať všetkých zamestnancov. Ale po vojne, v roku 1954 sa opäť postavila na nohy a otvorila podnik, a vrátila sa na módnu scénu. Jej prirodzené a pohodlné oblečenie, malo opäť úspech a vo veľkom sa predávalo.

Coco pracovala až do konca svojho života, aj napriek veku a chorobám. Zomrela v Paríži v hoteli Ritz vo veku 87 rokov, v roku 1971. Jej firma Chanel dodnes funguje a je mimoriadne úspešná. Na trhu je mnoho kníh, ktoré sa venujú osobnosti Coco Chanel a niektoré sú naozaj inšpiratívne.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.