Rodina Spoločnosť

Materská a rodičovská dovolenka: otázky a odpovede, nárok a výška

My maminky vieme, aký je to pre nás obrovský krok do neznáma. Dovtedajší život sa nám od základov zmení. Po možno niekoľkoročnej práci častokrát v rovnakom zamestnaní sa zrazu chystáme priviesť na svet malé klbko, naše vytúžené bábätko a nastúpiť na materskú dovolenku. Kedy vlastne môžeme na materskú dovolenku nastúpiť? Koľko bude trvať? Ako ma vlastne budú vyplácať? Je veľa otázok, na ktoré chceme poznať odpovede.

tehotenstvo

Kedy nastúpiť na materskú dovolenku?

Na materskú dovolenku obvykle žena nastupuje 6-8 týždňov pred plánovaným pôrodom. Samozrejme, všetko závisí od toho akú prácu vykonávate a v akom ste zdravotnom stave. Ak máte viacero zdravotných komplikácií, alebo napríklad aj vyšší vek, môže to byť dôvodom na rizikové tehotenstvo a teda môže byť budúca mamička doma dlhodobejšie na PNke. Vypisuje vám ju váš gynekológ.

Ak nemáte žiadne závažné zdravotné problémy, cítite sa v poriadku a vaša práca nie je fyzicky náročná, pracujete obvykle do 6 týždňov pred pôrodom. Váš gynekológ alebo pôrodník vás vie odporučiť na začiatok materskej aj 8 týždňov pred pôrodom. Všetko je o dohode.

Koľko trvá materská dovolenka?

Ako je na tom s dĺžkou materská dovolenka? Obvyklá dĺžka trvania materskej dovolenky je 34 týždňov. Výnimky majú slobodné mamičky, ktoré sú na materskej dovolenke dlhšie a to 37 týždňov a v prípade, že sa mamičke narodili dvojčatá alebo ešte viac detí, je to až 43 týždňov. Počas materskej a rodičovskej dovolenky za vás bude platiť štát dôchodkové poistenie. Vyplňte príslušné tlačivo a pošlite ho do Sociálnej poisťovne, najlepšie spolu so žiadosťou o materské.

tehotenstvo a deti

Príspevok pri narodení dieťaťa

Nezabudnime ani na tzv. „kočíkovné“, teda príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý nám môže slúžiť na zakúpenie základných potrieb pre dieťa ako kočík, postieľka, oblečenie atď. Výška tohto príspevku pre rok 2021 je slušných 829,86 eur. Je to čiastka, ktorá sa vypláca pri prvých troch deťoch. Ak sa vám narodí štvrté či viac v poradí, je táto suma oveľa nižšia a to 151,37 eur. Príspevok vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vypláca sa v hotovosti alebo na účet oprávnenej osoby.

Koľko dostanem počas materskej?

V minulosti sa viackrát menilo percento z vašej hrubej mzdy. V roku 2021 ide o výšku 75% z hrubej mzdy (denného vymeriavacieho základu), ktorú ste mali u svojho zamestnávateľa. Výšku materskej si ľahko vypočítate aj prostredníctvom rôznych počítačových alebo smartfónových aplikácií.

Tehotná žena musí byť počas posledných dvoch rokov aspoň 270 dní nemocensky poistená. Teda buď za ňu platil poistenie zamestnávateľ, alebo si platila nemocenské poistenie sama. Je to napríklad v prípade ak bola nezamestnaná, prípadne živnostníčka.

Otec na materskej

Pre niekoho to možno znie divne, ale v dnešnej modernej dobe to nie je nič výnimočné. Otec na materskej zvykne byť obvykle, keď má žena vybudovanú úspešnú kariéru a lepší plat ako otecko. Dobre si však premyslite pre a proti.

Výpočet materského je u otecka rovnaký, ako v prípade mamičky. Odlišná je ale dĺžka poberania materského – u otca trvá iba 28 týždňov. Začína sa najskôr 6 týždňov odo dňa pôrodu (po šestonedelí matky) a vyplácanie trvá do 3 rokov dieťaťa.

Po materskej, rodičovská dovolenka

Rodičovská dovolenka, je obdobie po materskej dovolenke a môže na ňu nastúpiť aj otec. Mamičky prechádzajú na rodičovský príspevok po vyčerpaní materského. Rodičovský príspevok už nevypláca Sociálna poisťovňa, ale Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorú poberáte do 3. roku dieťaťa. V prípade, že zdravotný stav dieťaťa si naďalej vyžaduje osobitnú starostlivosť, môžete poberať rodičovský príspevok, a to až do 6. roku dieťaťa. Nárok na rodičovský príspevok si môže uplatniť len jedna oprávnená osoba.

Výška rodičovského príspevku v roku 2021

Každým rokom sa výška rodičovského príspevku zvykne meniť. Momentálne pre rok 2021 je to suma 378,10 eur, ak bola mamička pred rodičovskou aj na materskej dovolenke. Môže to byť však aj menej, a to 275,90 eur, ak pred rodičovskou mamička nepoberala príspevok na materskú dovolenku.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.