Categories: Starostlivosť o telo Zdravie

Ženy hrdinky – dojčenie, jedinečné poslanie mamičiek

Materské dojčenie predstavuje jedinečné poslanie matiek, ktoré zahŕňa nielen fyzický, ale aj emocionálny kontakt s dieťaťom. Toto spojenie matky s bábätkom je nevyčísliteľne dôležité a mlieko, ktoré produkuje, sa často označuje ako tekuté zlato. Aj keď sa o dôležitosti a výhodách dojčenia hovorí veľa, zriedkavo sa zdôrazňuje, aký vplyv má toto obdobie na samotné matky a ako ho prežívajú. Materské mlieko má nepopierateľné účinky na zdravie a vývoj dieťaťa. Avšak, pre budúce mamičky je rovnako dôležité vedieť, čo sa deje s ich telom počas tohto obdobia a hlavne, ako sa s týmto procesom vyrovnávať.

bepanthen baby

Kde to všetko začína?

Tvorbu mlieka ovplyvňujú dva hormóny, a to oxytocín a prolaktín. Oxytocín je hormón, vďaka ktorému sa uvoľňuje už vytvorené mlieko a prolaktín sa vo veľkom podieľa pri tvorbe samotného mlieka. Po pôrode začne hladina tohto hormónu stúpať. Na spustenie mlieka z bradaviek je nutné, aby sa  novorodeniatko prisalo. Zvyčajne k tomu dochádza pol hodinu po pôrode. V celom tomto procese ide o rovnicu – čím viac dieťa saje, tým viac sa mlieko v prsníkoch tvorí, a to je aj základ úspešného dojčenia.

Materské mlieko a jeho účinky

V prvom rade ide o najekologickejší a najekonomickejší spôsob kŕmenia bábätka, dojčenie chráni ženu aj pred rakovinou prsníka, vaječníkov a pred osteoporózou. Podporuje budovanie vzťahu medzi dieťaťom a mamičkou, pretože vytvára pocit bezpečia a lásky. Avšak, jeho hlavnými výhodami je jeho obsah a účinky, ktoré materské mlieko ponúka. Obsah mlieka je prispôsobený potrebám bábätka. Obsahuje antiinfekčné a rastové látky a pôsobí aj ako ochrana pred alergiami. Vďaka dostatku vody a vitamínov podporuje aj rozvoj mozgovej činnosti. Materské mlieko je vždy teplé, to znamená, že žiadnu ďalšiu prípravu nepotrebuje. Čo je jeho obsahom?

  • Zrelé mlieko – Predstavuje ochranu pred infekciami dýchacích ciest, hnačkami a pred zápalmi ucha. Jeho množstvo sa postupne zvyšuje a začína sa tvoriť po štrnástich dňoch.
  • Kolostrum – Ide o hustú, smotanovo – žltú tekutinu bohatú na vitamín A,E,K. Je to bomba plná obranných látok. Kolostrum sa začína tvoriť pár dní po pôrode.
  • Predné mlieko – Je to modrá tekutina, ktorá sa tvorí hneď po pôrode a slúži na utíšenie smädu novorodeniatka.
  • Zadné mlieko – Obsahuje najviac tukov. Začína sa tvoriť koncom dojčenia. Je hlavným zdrojom energie a jeho hlavnou úlohou je dieťa zasýtiť.

Aké nepríjemnosti môžu nastať?

Dojčenie je na začiatku veľmi nepríjemné a môže byť spojené s miernou bolesťou, avšak časom sa táto bolesť vytratí a telo si zvykne. Je veľmi dôležité vedieť, že dojčenie nemá spôsobovať trvalú bolesť. Takže ak bolesť pretrváva dlhšie ako počas prvých dojčení, je treba zvýšiť pozornosť, niečo je zle. Už len nesprávne prisatie bábätka alebo zlá poloha pri dojčení môže spôsobiť rôzne komplikácie a zápaly.

Ragády, teda popraskané bradavky sa prejavujú maličkými rankami a ostrou rezavou bolesťou. Tento problém trápi hlavne prvorodičky. Časom sa môžu zmierniť alebo úplne vytratiť. Avšak, mali by ste im venovať pozornosť, pretože tieto ragády sú vstupnou bránou ku vazospazmu.

Vazospazmus, inak povedané syndróm bielej bradavky, sa prejavuje svrbením, pálením a bolesťou. Vaše bradavky sa sfarbia do biela. Sú aj prípady, kedy sa sfarbili do modra, fialova alebo tmavo – červena. Vazospazmus spôsobujú hlavne popraskané bradavky alebo hryzenie či nesprávne prisatie bábätka. Často je sprevádzaný aj takzvanými zmrštenými bradavkami.

Mastitída, teda zápal prsníkov s bolestivými príznakmi sprevádza väčšinu dojčiacich matiek. Najčastejšie sa vyskytuje v priebehu šestonedelia, ale príznaky sa môžu objaviť prakticky kedykoľvek počas dojčenia. Vzniká pri zadržiavaní mlieka a je sprevádzaný vysokou teplotou a bolesťou, taktiež sa prejavuje tvrdými a začervenanými bradavkami. Je dôležité, aby ste pri zápale neprestali odsávať mlieko.

Zmrštené bradavky sa vyskytujú obvykle pri dojčení, čo ich však spája s týmto syndrómom je bolesť spôsobená prívodom krvi do bradaviek. Prejavujú sa deformáciou bradaviek, ale nemusíte sa báť, nakoniec sa ich pôvodný tvar vráti.

Pár rád a tipov, ako to zvládnuť

  1. Zapamätajte si, že dojčenie je hlavne o správnej technike. 85 % spôsobených nepríjemností s prsníkmi sú z dôvodu zlého držania bábätka pri dojčení. Správna poloha je tá, pri ktorej uši, ramená, boky tvoria rovnú líniu a bruško bábätka je priamo oproti brušku mamičky, pri čom bruško a kolienka sa jej aj dotýkajú.
  2. Zázrak menom „podprsenka na dojčenie“ – ide o podprsenku, navrhnutú špeciálne na spoľahlivú podporu pre prsia. Tieto podprsenky sú veľmi pohodlné, preto by ste si ich mali kúpiť už počas tehotenstva. Okrem komfortu ponúkajú aj praktickú stránku, a to pri dojčení. Majú jednoduché odopínanie priamo na prsníkoch a tým uľahčujú dojčenie. Netreba zabúdať na pravidelnú výmenu vložiek do podprseniek, a tým zabrániť vzniku infekcií.
  3. Pri zápaloch prsníkov používajte medzi jednotlivými dojčeniami ľadové obklady, obklady z tvarohu, masírujte si prsníky a nezabudnite mlieko stále odsávať. Ak by sa vám to nezlepšilo, je potrebné navštíviť svojho lekára.
  4. Vhodné zložky, ktoré upokojujú citlivú pokožku v oblasti bradaviek, s ktorou sa stretávajú mamičky pri dojčení podľa pediatra MUDr. Martina Matejku sú Prírodné zložky ako napr. lanolín, panthenol, včelí vosk a pod. Je však dôležité zdôrazniť, že v prípade infekcie bradaviek je potrebná antimikrobiálna terapia – lokálna, príp. až celková.“
  5. Starostlivosť o pokožku v oblasti bradaviek je veľmi dôležitá. Vítanou pomocou je ochranná masť Bepanthen Baby s obsahom pantenolu. Ten sa v koži bradaviek rýchlo mení na vitamín B5 a podporuje regeneráciu bradaviek. Zložka Pantenol má tiež hydratačné účinky a pomáha namáhaným bradavkám byť v lepšej kondícii
  6. V neposlednom rade si nezabudnite dopriať relax. Stačí polhodinka oddychu a vy sa budete cítiť ako znovuzrodená. Nájdite si čas na čítanie knihy, pozeranie seriálu alebo meditáciu. Ak sa uvoľníte, všetko pôjde oveľa ľahšie.

foto: Bepanthen