Tlačové správy

Prevencia a starostlivosť o pohybový aparát – kľúč k vitalite

O kĺboch a kostiach pomaly nevieme, až kým nás nezačnú bolieť! Neuvedomujeme si, že pohybovému aparátu musíme venovať kvalitnú starostlivosť dávno predtým, než pocítime prvé príznaky poškodenia. Starnutie spôsobuje v organizme mnoho zmien, medzi ktoré patrí aj úbytok fyzickej výkonnosti a bolesti pohybového aparátu. Aby sa človek vyhol možným nepríjemným komplikáciám, ktoré v spojení s pohybovým aparátom môžu nastať, mal by dodržiavať zdravú životosprávu, aktívne sa hýbať už od mladého veku a prijímať základnú stavebnú bielkovinu kolagén. Ten tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu, ale je dôležitý aj pre pokožku a nervový systém.

kolená, pohyb a ženské telo

Vplyv starnutia na jednotlivé prvky pohybového aparátu

  • Kosti sú súčasťou pohybového aparátu, tvoria kostru tela a dávajú mu tvar a pevnosť. S vekom sa však kosti postupne stávajú krehkými a strácajú na pevnosti.
  • Kĺby sú ďalšou súčasťou pohybového aparátu a umožňujú pohyb kostí a končatín. S vekom sa však kĺby môžu opotrebovať a poškodiť, čo spôsobuje bolesť a obmedzenú pohyblivosť. Rovnako aj väzy, ktoré udržiavajú kĺby na mieste, môžu strácať svoju elasticitu.
  • Svaly sú zodpovedné za pohyb a podporu kostry. S vekom sa svalová hmota znižuje a svaly sa stávajú slabšími, čo vedie k obmedzeniu pohybu a oslabeniu kostry tela.
  • Chrbtica je kľúčovou súčasťou pohybového aparátu a zabezpečuje stabilitu a pohyblivosť tela. S vekom sa však stav chrbtice môže zhoršovať, najmä v dôsledku opotrebovania a degenerácie medzistavcových platničiek, ktoré môžu spôsobiť bolesti a obmedzenú pohyblivosť.

V dôsledku týchto zmien môže byť potrebná starostlivá starostlivosť o pohybový aparát. Prevencia a cvičenie sú dôležité opatrenia na udržanie zdravia pohybového aparátu a zmiernenie vplyvov starnutia.

Postrach menom Osteoartróza

Osteoartróza postihuje až 15 % obyvateľstva a prvé prejavy sa objavujú už v strednom veku. Výskyt ochorenia sa s vekom progresívne zvyšuje. Postihuje predovšetkým drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby (kolená, bedrové kĺby) a chrbticu. Najmä u starších ľudí býva hlavnou príčinou bolesti a obmedzenia pohybového aparátu. Osteoartróza nie je len ochorenie chrupky, ale celého kĺbu. Postihuje kosti, meniskus, ligamentá, kĺbové puzdro a svaly. Do 45. roku postihuje osteoartróza častejšie mužov a nad 54 rokov zase ženy. V populácii nad 65 rokov sa ochorenie röntgenologicky preukáže až u 50% osôb, po 75. roku má toto ochorenie prakticky každý človek.

Základom je prevencia

Aby ste sa vyhli problémom s kĺbmi, myslite na prevenciu ešte skôr, ako pocítite prvé bolesti. Udržujte si optimálnu hmotnosť a pravidelne sa hýbte. Vyhýbajte sa úrazom, ale pokiaľ sa už nejaký pritrafí, dbajte na správne doliečenie a rehabilitáciu. Zabraňujte jednostrannej záťaži a vyberajte si kvalitnú obuv. kolagen pripravokNajlepšie s ortopedickými vložkami, ktoré dokážu zmierniť záťaž prenášanú na nosné kĺby. Súčasťou prevencie je aj správna životospráva. Do jedálnička doplňte ryby, a to pre ich vysoký obsah omega 3- nenasýtených mastných kyselín a vitamínu D. Vhodné je aj dopĺňanie kolagénu prostredníctvom potravín ako kapusta, červené ovocie, fazuľa, mrkva, ľanové semienka, vlašské orechy, olivy a morčacie mäso. Potrebné je ho aj dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov, aby ste ho získali dostatok.

Výživový doplnok Maxi Vita Exclusive Kolagén Forte + ponúka kombináciu aktívnych látok, ktoré spolu s kolagénom a vitamínom C nevyhnutne pomáhajú pri tvorbe kolagénu a tým aj pri štruktúre chrupaviek, väzov, šliach, kože, kostí, ďasien, zubov a krvných ciev. Taktiež obsahuje aj extrakt z Boswellia serrata, ktorý vďaka obsiahnutým látkam pomáha udržať kĺby v dobrom stave. Okrem pohybového aparátu sa kolagén stará aj o zachovanie celkového zdravia, pohyblivosť, vzhľad a kvalitu pokožky bez vrások.

Niet nad každodenný pohyb

Faktom ostáva, že najdlhšie mobilní sú tí seniori, ktorí celý život aktívne športovali alebo pravidelne vykonávali pohybovú aktivitu. Môže ísť o beh, turistiku, cvičenie v posilňovni, či pilates. Aj dôchodcovia, ktorí pracujú v záhradke sa pravidelne aktívne hýbu. Okrem fyzického zdravia majú radosť zo života. Seniori potrebujú silu, vytrvalosť a kondíciu. Pohybovú aktivitu by mali vykonávať 3-4 krát do týždňa a jej súčasťou by mali byť aj silové cvičenia (aj ako prevencia osteoporózy), cvičenie vytrvalostného charakteru (pre zdravé srdce) a koordinačné cvičenia, aby zvládali bežné činnosti, ktoré potrebujú pri každodennom fungovaní. Telo sa odvďačí zdravím a dobrou kondíciou. Pohyb a správny životný štýl je základným predpokladom pre zdravú chrbticu a kĺby každého seniora.

O autorovi

Pod autorom podpísaným ako "Tlačové správy" vám prinášame články venované rôznym témam, službám a novinkám, ktoré pochádzajú z externých redakcií, agentúr a spoločností. Články prechádzajú našou kontrolu a redakčným zásahom.