Novinky

Pozor na „hocijaké“ internetové obchody a 5 dôvodov, prečo pozor!

Pozor na podvodné internetové obchody: Rady nakupujeme, o tom niet pochýb. Ak je za čo, rady minieme peniaze na nové doplnky, šaty, topánky, skrátka čokoľvek, čo vyplní reálnu medzeru v šatníku, alebo tú cielene spravenú práve pre nové prírastky. Na internete dnes nakúpime všetko od výmyslu sveta a to vedia aj predajcovia. Lákavý je značkový tovar a ak ho niekto vie ponúknuť lacnejšie, jednoducho človek nevie odolať. Možno ste to nevedeli a možno áno, existuje pojem „overený eshop“ a pojem „hocijaký eshop“.

Pumask.sk

Overeným je akýkoľvek eshop so skutočnou históriou, ktorý poznáme my, alebo naši známy a existuje s ním skúsenosť. Taktiež je to ten obchod, na ktorého dávajú iní v Googli svoj názor. Napríklad v systéme Heureka, alebo vo fórach. „Hocijaký eshop“ je naozaj akýkoľvek. Je ním, kým si nedáte jeho adresu do Googlu a nezistíte, čo je zač. Ak t nespravíte a horlivo nakupujete bez uváženia, ľahko sa dostanete do pasce.

Rizikové internetové obchody a TOP 5 varovaní

  1. Hocijaký eshop nemusí byť skutočný eshop: Overujte, pretože sa ľahko stane, že pošlete peniaze eshopu, ktorý nie je eshopom. Sú takých stovky. Napríklad aj príklad pumask.sk, ktorý ponúka lacnú obuv, ale v skutočnosti nejde o eshop. Falošné stránky vykradnú peniaze z platobnej karty, žiaden tovar nikdy zákazníkovi nepošlú a ten nech si vykrikujte na internete a odhaľuje pravdu. Aj tak naďalej tento eshop naláka ďalších dôverčivcov do pasce. Ako je to možné? Pochopiteľne, ak ľudia nečítajú upozornenia iných a neoverujú si, komu dávajú peniaze, sú len ďalšími obeťami v poradí.
  2. Hocijaký eshop môže mať falošnú bránu: čiže vy zaplatíte za tovar aj drobnú sumu, no falošná brána odchytáva overovacie heslá, prvky a môže namiesto 3,25 eur z účtu stiahnuť 103,25 eur. Niektorí ľudia si nič nevšimnú.
  3. Hocijaký eshop sa môže hrať s vašimi osobnými údajmi: a obchodovať s nimi. Zdieľať ich, zneužívať poskytnuté údaje, cieliť spam a ešte mnoho iného.
  4. Hocijaký eshop môže mať háčik: buď nemá oprávnenie podnikať a robí to, ako sa mu zachce, nemá ponúkaný tovar, alebo po objednávke dáždnika vám niekto pošle jednu deravú rukavicu a bude sa tváriť, že ste si objednali presne tú rukavicu.
  5. Hocijaký eshop funguje vďaka vám: a vďaka všetkým, ktorí si neoverujú obchod, kde nakupujú, má pre podvodníka zmysel fungovať a ponúkať tovar. Preto, že sa neustále nájde nejaká obeť, presne preto to nezabalili a podvodníci fungujú naďalej.

Na internete sú neustále dostupné viaceré internetové obchody, ktoré nemajú v úmysle predávať tovar. Niektoré vznikajú, iné zanikajú. Občas tieto obchody zanikajú len dočasne. Dajte si pozor na pumask.sk, ako aj na množstvo iných eshopov, ktoré sa neunúvajú uvádzať prevádzkovateľa a kontaktné údaje. Podvodný obchod prezradí veľakrát aj jazyk, ktorý nie je súvislý, alebo nezmysly v obsahu, štylizácii, v obchodných podmienkach a podobne. Teda za predpokladu, že obchodné podmienky vôbec nejaké nájdete.