Kultúra Spoločnosť

Svadobné tradície: tie klasické, ktoré poznáme na celom Slovensku

Dlhoočakávaný deň D je tu. Ja sama si presne pamätám na ten deň, keď má skoro každý z nás povestné motýle v bruchu a horí nedočkavosťou ako to vlastne celé dopadne. Pôjde všetko hladko bez zbytočných komplikácií a foux pas? Každá krajina má iné svadobné zvyky, ktoré mladomanželia počas celého svadobného dňa a noci absolvujú. Mnohé z tradícií sa zachovali aj u nás, hlavne na dedinách. Väčšina z nás má zabezpečeného „starejšieho“, ktorý dozerá na celý priebeh svadby, zabáva hostí a stará sa o to, aby šlo všetko hladko.

Svadba a svadobné šaty

Svadobné tradície – toto patrí na „TO DO LIST“:

  • nevesta by mala mať v deň svadby niečo nové, čo symbolizuje nový život. Niečo požičané, ako symbol priateľstva, niečo staré, čo je symbolom jej minulosti a niečo modré, symbolizujúce vernosť. Modrý môže byť podväzok, prípadne kvietky v kytici.
  • výmena svadobných obrúčok neodmysliteľne patrí k svadobným tradíciám, bez ktorej by sme si už ani svadbu nedokázali predstaviť. Je to bezpochyby jeden z najromantickejších chvíľ celej svadby.
  • jedenie svadobnej polievky zo spoločného taniera symbolizuje spoločný život a vypovedá o tom ako si budú mladomanželia v manželskom živote pomáhať a byť si navzájom oporou.
  • hádzanie svadobnej kytice je známy rituál, kde majú slobodné dievčatá šancu na úspech. Ktorá ju chytí, mala by byť ďalšia v poradí a do roka a do dňa sa vydať.
  • rozbíjanie taniera – zametanie črepov symbolizuje šťastie a schopnosť spolu prekonávať prípadné prekážky.
  • čepčenie nevesty sa robieva okolo polnoci a znamená definitívnu premenu z dievčaťa na ženu. Celý obrad sprevádzajú piesne a tance a pre nevestu ako aj pre hostí je to zaujímavý zážitok.
  • na konci svadobnej hostiny by sa nevesta so ženíchom, prípadne starejší mali poďakovať hosťom za dary a ich prítomnosť.

Čepčenie nevesty

Mnohí z nás poriadne nevedia čo vlastne to čepčenie vôbec znamená. Koná sa okolo polnoci ako vyvrcholenie svadby a nevesta sa pri tejto príležitosti stáva ženou. Pri snímaní vienka pomáhajú neveste družba, družica prípadne krstná mama. Po odobratí venčeka sa neveste založí čepiec, je to znak toho, že sa zo slobodnej slečny stala žena. Ženíchovi sa zvykne odobrať pierko. Tento akt obvykle sprevádzajú rôzne rituály. Jedným z nich je aj obľúbený redový tanec, pri ktorom tancuje nevesta so svadobčanmi.

Následne sa nevesta prezlečie do menej formálnych šiat a zábava môže pokračovať vo veľkom štýle.

Zábava do rána

Keď po čepčení hostia privítajú mladú ženu(už nie nevestu), zvykom býva krájať tortu. Mladomanželia krájajú tortu spoločne a má to symbolizovať, že vedia svoje šťastie pevne uchopiť do rúk. Pri svadbách zvykne byť zábava až do rána bieleho. Následne nasleduje svadobná noc a u tých šťastnejších aj svadobná cesta, tzv. medové týždne. Na Kysuciach sa oslave na druhý deň hovorí „popravky“, v Bystrickej doline s dôrazom vo výslovnosti na písmenko F, namiesto písmena V.Je oslavou s jedlom, ktoré sa pripravovalo na tento deň, ako aj s tým, čo zostalo.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.