Dlhoočakávaný deň D je tu. Ja sama si presne pamätám na ten deň, keď má skoro každý z nás povestné motýle v bruchu a horí nedočkavosťou ako to vlastne celé dopadne. Pôjde všetko hladko bez zbytočných komplikácií a foux pas? Každá krajina má iné svadobné zvyky, ktoré mladomanželia počas celého svadobného dňa a noci absolvujú. Mnohé z tradícií sa zachovali aj u nás, hlavne na dedinách. Väčšina z nás má zabezpečeného „starejšieho“, ktorý dozerá na celý priebeh svadby, zabáva hostí a stará sa o to, aby šlo všetko hladko.
Mnohí z nás poriadne nevedia čo vlastne to čepčenie vôbec znamená. Koná sa okolo polnoci ako vyvrcholenie svadby a nevesta sa pri tejto príležitosti stáva ženou. Pri snímaní vienka pomáhajú neveste družba, družica prípadne krstná mama. Po odobratí venčeka sa neveste založí čepiec, je to znak toho, že sa zo slobodnej slečny stala žena. Ženíchovi sa zvykne odobrať pierko. Tento akt obvykle sprevádzajú rôzne rituály. Jedným z nich je aj obľúbený redový tanec, pri ktorom tancuje nevesta so svadobčanmi.
Následne sa nevesta prezlečie do menej formálnych šiat a zábava môže pokračovať vo veľkom štýle.
Keď po čepčení hostia privítajú mladú ženu(už nie nevestu), zvykom býva krájať tortu. Mladomanželia krájajú tortu spoločne a má to symbolizovať, že vedia svoje šťastie pevne uchopiť do rúk. Pri svadbách zvykne byť zábava až do rána bieleho. Následne nasleduje svadobná noc a u tých šťastnejších aj svadobná cesta, tzv. medové týždne. Na Kysuciach sa oslave na druhý deň hovorí „popravky“, v Bystrickej doline s dôrazom vo výslovnosti na písmenko F, namiesto písmena V.Je oslavou s jedlom, ktoré sa pripravovalo na tento deň, ako aj s tým, čo zostalo.
0 komentárov