Kultúra

Romantická komédia 24 dní do Vianoc ako stvorená na sfilmovanie

Úspešná slovenská spisovateľka Michala Ries nás zaujala už niekoľkými knihami. Najnovšie sa jej to zrejme podarí aj romantickou komédiou, ktorá by si už z ukážky zaslúžila sfilmovanie. Hlúpych šablónových filmov na motívy Evitoviek máme už dosť, či skôr tvorby literárnej, kde nejeden televízny divák tŕpne, aká československo-poľská romanca sa objaví najbližšie. Z filmu Všetko alebo nič sa stala stálica markizáckeho vysielania. Typická slovenská filmová romanca akoby kopírovala náladu a farbu jedna od druhej a nemusí to byť len opakujúcim sa motívom kabelkových kníh. Filmy, ktoré akoby zámerne boli obsadzované zahraničnými hercami aj na miestach, kde to doslova ničí dojem z filmu, postrádajú realitu.

zimná romantika

Pri čítaní ukážky knihy 24 dní do Vianoc máme pred očami oveľa zaujímavejší príbeh, bližší a postrádajúci tú infantilnú nálepku šablónovitej tvorby. Michala Ries je originálna a s touto vianočnou knihou prekvapuje. Príbeh farmaceutky Niny je vtipný, reálny, uveriteľný a aby to nestačilo, ožíva v 448 stranách, ktoré určite nepatria medzi obvyklú hrúbku beletrie. Kniha, na ktorú sa tešíme, patrí do kategórie v ktorej rozumná konkurencia chýba. A ako scenár by bola úžasná.

Vianočná téma v literatúre

Vianočná tematika v knihe je odsúdená na nezáujem v letných mesiacoch. Dalo by sa povedať, že je to pravdepodobné. Na prežitie tejto knihy je vhodný čas v okolí Vianoc, pohoda a dostatok času. Letné obdobie nám nie vždy dopraje voľno pre dĺžku dní a túžbu po pobyte vonku. Vianočná téma v knihe je však vítaná. Pre rôzne nálady v spoločnosti je akákoľvek príležitosť dopriať si sviatočnú atmosféru aj z knihy pre mnohých čitateľov a najmä čitateľky jednoducho vítané.

24 dní do Vianoc má byť príbehom o mladej Nine, jej živote, vzťahoch s rodinou a ako správna romantická komédia, siaha aj do svojich vzťahov, do svojej spálne a všade, kde to ako čitateľky čakáme. Michala Ries dosiaľ nesklamala. Ako jedna z autoriek, ktoré by si zaslúžili záujem filmárov, sa preukazuje aj na sociálnych sieťach skromnosťou, aká u úspešných autorov nebýva bežná. Nepoznáme prípad čitateľského sklamania. Je tak pravdepodobné, že práve takéto prípady by ako sfilmované, mohli mať voj úspech.

  • Ukážku si môžete prečítať na bux.sk, rovnako aj kúpiť, alebo ohodnotiť.