Koktail

Už ste videli ako kvitne tyčinkovec? Tie krásne kvety si zamilujete

V bežnej slovenskej okrasnej záhrade môžete pestovať všeličo, ale kvety, aké má tyčinkovec, by sme hľadali márne. Tyčinkovec je pôvodom z horúcej Austrálie a predsa sa tyčinkvec, latinsky callistemon, dostal aj do Európy. Najmä v južnej Európe, no čoraz viac aj v tej strednej, pestujeme na balkónoch, terasách, v zimných záhradách, aj v exteriéri na dvoroch nádherný krík, ktorý nadchne neobyčajnými listami, ktoré môžu vzdialene pripomínať olivovník. No to najhlavnejšie a najzaujímavejšie je žiarivý červený kvet.

Callistemon tyčinkovec

Ak hľadáte kvitnúci krík, ktorý nekvitne len počas leta, ale priebežne sa na ňom tvoria rôzne kvety, skúste si nájsť tyčinkovec. Susedky ho budú závidieť a vypočujete si nejednu otázku. Čo to je a odkiaľ to je?

Tyčinkovec a jeho kvet

Tyčinkovec je okrasný krík, ktorý postupne môže vyrásť až v menší strom, no v našich podmienkach pri pestovaní v nádobách, skôr krík. Pre pestovanie je vhodné zvoliť dobre veľkú, ale stále prenášateľnú nádobu. To aby sa dal na zimu preniesť do nemrazivých priestorov, kde bude mať stále dostatok svetla. Jeho kvet je naozaj unikát. Rastie na rôzne starých vetvách, mladých aj starších. Vzniká v skutočnosti z viacerých kvietkov naraz, ktoré sú usporiadané akoby do strapca hrozna. Každé zelené „hrozienko“ pritom tvorí púčik v ktorom je schúlených viacero jemných červených tyčiniek. Tie, keď sa rozbalia a vystrú, vytvoria jeden dielik neskôr zo zložitého kvetu. Jedného z najzaujímavejších, aké sme sami v poslednom čase videli.

Do Európy a na Slovensko sa dostáva červený variant, hoci austrálska domovina pozná aj biele varianty, fialové a aj iný odtieň ružovej. Krása tohto kvetu spočíva aj v jeho jedinečnosti. Môže sa totiž stať, že kvet sa vytvorí na vetvičke, no tá nekončí kvetom. Za kvetom totiž môže pokračovať olistená vetvička, jej koniec. Nič podobné len tak v prírode neuvidíte.

Čo sa oplatí o tyčinkovcoch vedieť?

  • Pestovať ho môžeme aj v našich podmienkach. Je ideálny napríklad do loggii, na terasy a do vstupných hál väčších domov.
  • Sú ideálne pre nadšencov exotických okrasných druhov a raritných zaujímavostí.
  • Nádobu na pestovanie majte dobre odvodnenú, krík nesmie byť ponorený vo vode (stojaca voda v črepníku), aby neodhnili korene
  • Kvitnú neustále, čiže aj v čase, keď včely márne hľadajú akýkoľvek kvet
  • Kúpite ich aj online na zahradnici.sk a kuriér vám ich dovezie až domov.
  • Dajú sa kúpiť v podobe kríku, ale taktiež ako „guľka“ postavená na kmienku.
  • O pestovaní viac píše magazín Dom a záhrada.