Zdravie

Prečo sa človeku čká a ako je možné čkanie, či štikútku zastaviť?

Čkanie, hovorovo štikútka, je fyziologickou reakciou spôsobenou sťahom hrtanovej svaloviny a rýchlym výdychom vzduchu z pľúc. Táto reakcia môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane prehĺtania vzduchu, konzumácie určitých druhov potravín alebo nápojov, ale aj nervovými podnetmi. Čkanie po jedle alebo počas jedla môže byť spôsobené príliš rýchlym jedením, prehĺtaním veľkých kúskov potravín alebo príliš veľkým množstvom jedla alebo nápoja naraz.

čkanie štikútka

Niektorí ľudia môžu byť náchylní k čkaniu ako reakcii na určité podnety, ako napríklad zmienku o čkaní alebo vystavenie sa chladnému vzduchu. Čkanie obvykle nie je zdravotným problémom a zvyčajne prechádza samo od seba, ale ak je čkanie časté alebo vyvoláva nepríjemné pocity, môžete vyskúšať niektoré techniky, ako napríklad pomalé a opatrné jedenie alebo pitie, aby ste mu predišli.

Ako zastaviť príliš dlhé alebo len nepríjemné čkanie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zastaviť čkanie, avšak účinnosť týchto metód môže závisieť od príčiny čkania a individuálnych faktorov. Niektoré z týchto spôsobov môžu zahŕňať:

  1. Zadržanie dychu: Nádych a následné zadržanie dychu po dobu 5-10 sekúnd môže pomôcť štikútku zastaviť.
  2. Dýchanie: Často je najúčinnejším spôsobom bežného čkania pobyt na čerstvom vzduchu a veľmi hlboké nádychy a hlboké výdychy. Nepísaná ľudová múdrosť hovorí – nafúkaj zopár balónov a čkanie prestane. Občas to naozaj zaberá.
  3. Voda: Pitie studenej vody alebo inej nealkoholovej tekutiny môže pomôcť upokojiť podráždenú nosnú sliznicu. Zaberá napríklad aj vlažné mlieko. Pite hneď po čkaní, nečakajte, až vám pitie preruší.
  4. Tlakové body: Tlakové body na tvári a krku môžu pomôcť zastaviť čkanie. Jedným z najčastejšie používaných tlakových bodov je miesto medzi hornými perami a nosom.
  5. Vyššia vlhkosť: Vlhkosť v miestnosti môže pomôcť zmierniť podráždenie nosnej sliznice a zastaviť čkanie. Vlhký vzduch môžete vytvoriť pomocou zvlhčovača vzduchu alebo pomocou nádoby s vodou na vykurovacom telesu.
  6. Inhalačné spreje: Inhalačné spreje obsahujúce morskú vodu alebo fyziologický roztok môžu pomôcť upokojiť podráždenú nosnú sliznicu a zastaviť čkanie.

V prípade neprestávajúceho čkania môže ísť o vážne fyziologické zmeny, alebo výžnejšie diagnózy. Na to, aby ich bolo možné vylúčiť, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Rovnako v prípade, že sa tento problém vyskytuje často alebo ho sprevádzajú iné príznaky, môže byť nutnosťou návšteva lekára. Len ten môže predpísať lieky alebo urobiť vyšetrenie, aby sa zabránilo zhoršeniu, alebo aby sa odhalila možno vážna príčina.