Categories: Koktail

Aké farby použiť v interiéri? Ovplyvňujú naše nálady, tvorivosť aj energiu

Môžeme sa vybrať cestou jednoduchosti a zvoliť si bielu. Na všetkých stenách, no bude to farba neutrálna. Každý sme iný. Pre niekoho je práve biela jedinou voľbou, pre iných sú voľbou farby. Vyberajte ich však aj podľa vkusu zvyšku rodiny, keďže niektoré farby môže vnímať partner, alebo rodičia inak ako vy. Vo všeobecnosti je však o mnohých farbách známe povedomie, vplyv, aj určité blokácie. Farby majú silný vplyv na náš emocionálny stav a vnímanie prostredia. Aj preto je dobré uviesť si niekoľko príkladov farieb, ako aj možných vplyvov na nálady.

Farebné interiéry a farby stien, tapiet

Farby stien v interiéri a ich vplyv

Žltá:

Môže vplývať na: Optimizmus, energia, radosť. Pozor: žltá je veľmi individuálna, je to fatrba žlče a tak môže pôsobiť veľmi negatívne na niektorých jednotlivcov ako farba zrady.

Priestor využitia: Kuchyňa, jedáleň, pracovňa. Vhodná pre priestory, kde sa stretávate so zvieratami, pretože žltá ich pritahuje.

  Farebné interiéry a farby stien, tapiet

Červená:

Môže vplývať na: Vzájomné pocity, vášeň, vitalita.

Priestor využitia: Jedáleň, obývacia izba, posilňovňa. Červená je veľmi výrazná farba, takže ju možno použiť ako akcent v miestnosti. Spálňa v červenej farbe môže pre návštevy vzbudzovať zvláštne a neisté pohľady, rozprúdiť fantáziu. Pri dohode oboch partnerov je spálňa s červenou naozaj spojená s vášňou. V spálni s červenými stenami je málo pravdepodobné, že by pár zostával bez dotykov a túžby, sterilne a nekontaktne ležať a rovnako tak vstávať a miestnosť opúšťať.  Pozor na fakt, že červené steny sa využívajú málokedy, keďže naozaj môžu evokovať pocit… vieme akého zariadenia.

Modrá:

Môže vplývať na: Pokoj, harmonia, dôvera. Môže pôsobiť ako farba dôvery, no príliš veľa modrej môže mať po čase opačný efekt.

Priestor využitia: Spálňa, kúpeľňa, pracovňa. Modrá môže tiež pôsobiť chladne, preto je vhodná v teplejších klimatických podmienkach na vytvorenie psychologickej rovnováhy. Je vyslovene nevhodná do bežnej slovenskej obývačky. Do pracovne s potrebou kreatívneho myslenia skôr voľte fialovú.

Farebné interiéry a farby stien, tapiet

Zelená:

Môže vplývať na: mentálny refresh, vyrovnanosť, prírodnosť. Pozor na krikľavé odtiene, ktoré sa môžu viac blížiť k vlastnostiam uvádzaným pri žltej.

Priestor využitia: Obývacia izba, kuchyňa, záhrada – dielňa, sklad, garáž. Zelená môže pôsobiť upokojujúco a je spojená s prírodou.

Bordová, vínovo-červená

Môže vplývať na: dojem elegancie, pocitu čistoty

Priestor využitia: Pracovňa, obývacia stena, spálňa. Tmavé bordové odtiene menia význam klasickej červenej. Hodia sa napríklad vzorované tapety s prevažujúcim odtieňom bordovej. Tie sú vhodné do pracovne, obývacích izieb a napríklad aj do priestranných hál, ktoré však majú na stenách napríklad svetlé umenie. Oveľa viac tak vyniknú svetlé obrazy, alebo obrazy na ktorých prevládajú svetlé odtiene. Bordová je výborná na vytvorenie kontrastu a zvýraznenie takéhoto umenia. Prípadne zarámovaných fotografií.

Fialová:

Môže vplývať na: Mysterióznosť, luxus, kreativita.

Priestor využitia: Spálňa, pracovňa, umelecký kút, knižnica. Tmavšie odtiene fialovej môžu pôsobiť trochu záhadne, no rovnako tak môžu mať funkciu zhodnú s bordovou a tmavou červenou. Fialová je tiež známa ako farba kreativity. Elegantné fialové sú tak vhodné do pracovní.

Oranžová:

Môže vplývať na: Energetickosť, teplota, vitalita.

Priestor využitia: Obývacia izba, jedáleň, kancelária. Oranžová môže vytvárať pohodlnú a veselú atmosféru. Pozor na ľudí, ktorí sú citliví na oranžovú – alebo žltú. Oranžová ich môže blokovať. Nemusí pre nich evokovať slnko a jasné počasie, ale psychologicky môže vplývať podobne ako žltá.

Hnedá a neutrálne farby / odtiene:

Môže vplývať na: Pohoda, spojenie s prírodou, stabilita.

Priestor využitia: Kancelária, spálňa, obývacia izba. Neutrálne farby sú vhodné ako základ, ktorý môžete doplniť akcentmi živých farieb. Ako podklad pre obrazy, alebo čierny nábytok.

Ružová:

Môže vplývať na: Nádej, jemnosť, romantika.

Priestor využitia: Spálňa, detská izba, šatňa. Ružová môže vytvárať príjemnú a útulnú atmosféru. Je nevhodná do priestorov pre muž a s fluktuáciou návštev. Muži a chlapci sa v obklopení známou dievčenskou farbou nežnosti necítia pohodlne. Ide o individuálnu farbu, ktorú volíme podľa otestovaných pocitov alebo vzťahu k ružovej.

Čierna:

Môže vplývať na: šťastie, emócie, pokoj, neistota. S čiernou je nevyhnutné narábať veľmi opatrne.

Priestor využitia: Čierna farba má veľmi malé možnosti využitia. Vybrať si ju môže ako interiérovú farbu len konkrétny typ človeka s konkrétnymi potrebami. Technické miestnosti sú prijateľné. V dobre vyriešenom interiérovom dizajne nájde uplatnenie v pracovni, maximálne obývacej miestnosti. V opačnom prípade pri nešťastne zvolenom nábytku, strope, zdobení rámovanými fotografiami, umením a nábytkom docielime dojem pohrebného ústavu a domu smútku. S čiernou na stenách veľmi opatrne. Pri slabom osvetlení len umocníme temnotu a slabú viditeľnosť. Zvýšime strašidelnosť priestoru. Čierna výrazne pohlcuje rozptýlené slabé svetlo.