Spoločnosť

Nahé fotky online: V USA súd priznal žene odškodné 1,2 mld USD

V americkom Texase sa pred pár týždňami odohral súdny proces pre zverejnenie nahých fotiek. Na ňom súd priznal žene odškodné až 1,2 miliardy amerických dolárov za zverejnenie nahých fotografii jej expartnerom. V roku 2016 sa zoznámili a v roku 2021 rozišli. On sa však nehodlal zmieriť s rozchodom a tak sa pustil do série vyhrážok, v ktorých cielene informoval ženu o tom, že jej zničí život. Zároveň, že fotografie, ktoré mu v čase ich vzťahu – nahé fotografie zachytávajúce jej odhalené telo poslala, zverejní. Svoje vyhrážky aj naplnil, nahé fotografie rozposlal známym medzi jej priateľmi a odoslal ich aj na verejne prístupné servery.

nahá fotografia

Súd, ktorý sa prípadom vydierania a zverejnenia nahých fotiek zaoberal, nemal zľutovanie. Mužovi vyrubil povinnosť uhradiť odškodné 200 tisíc dolárov a k tomu pridal drakonickú miliardu dolárov ako prídavok. Slúžiť má a odstrašenie budúcich páchateľov v Texase konať podobne. Cieľom tak môže byť eliminovanie opakovania podobného činu, hoci je vydieranie nahými fotografiami bežné po celom svete. Slovenska nevynímajúc. Nie každá žena má však odvahu navštíviť políciu, právnika a žiadať o pomoc. Výška pokuty nemá obdoby a je nepravdepodobné, že ju celú odsúdený aj uhradí. Do sveta je to však ako odoslanie významného varovného prsta. Problém môže zviditeľniť aj v našich končinách.

Zverejnenie nahých fotiek a vydieranie

Podobné problémy sa objavujú aj u nás na Slovensku. Páchateľ si nie je vždy vedomý toho, že nespácha len trestný čin vydierania, ale aj vážne zasahuje do osobnostných práv ženy. Ide o vážny zásah ku ktorému bude aj súd v našich končinách pristupovať prísne. Pravdepodobne však nie s tak drakonickým trestom.

Ako by ste mali konať v prípade, ak sa vás pokúša niekto vydierať?

Je najskôr dobré zhodnotiť, či pisateľ vyhrážok naozaj má takéto fotografie. Dnes sa na internete objavujú aj emaily, ktoré tvrdia niečo o nejakých dôkazoch, ale reálne ich nemajú. Emaily nie sú adresné a sú posielané hromadne mnohým. Malé percento, ktoré uverí vyhrážke, následne platí peniaze, alebo koná podľa požiadavky agresora. Ak však má možnosť, že sa dostal k nahým snímkam a vyhráža sa zverejnením, prípadne tak rovno koná, je dobré podať trestné oznámenie. Každé policajné oddelenie na Slovensku je povinné takéto oznámenie prijať. Malo by byť tiež dostatočne skúsené na to, aby vedelo, ako postupovať v citlivých prípadoch.

Čo nerobiť?

Neposielajte útočníkovi vydieračovi žiadne peniaze. Ako upozorňuje kniha (Ne)bezpečný internet od Tomáša Najta, kniha veľmi zaujímavá z roku 2021 z vydavateľstva Lindeni, môže to byť len začiatok. Na Slovensku už boli prípady, kedy žena alebo muž zaplatili, ale šlo len o prvú splátku. V zahraničí je to ešte bežnejšie. Rôzne požiadavky a vydieranie je ak dobré zastaviť hneď. Neposkytujte útočníkovi ďalší materiál, ani peniaze a konajte. Poslúchaním jeho príkazov a požiadaviek sa zamotávate hlbšie do problému, z ktorého môže byť komplikovaná cesta späť, upozorňuje spomenutá kniha.

Vydieranie fotografiami môže mať aj taký rozmer, ako bolo uvedené v relácii Reflex na TV Markíza v roku 2019. Stovky dievčat a žien z východného Slovenska sa stali obeťou podvodníka, ktorý zneužil ich prihlásenia, vykradol Messenger a zneužil nahé súkromné fotografie zo súkromnej konverzácie. Niektoré dievčatá mohli mať aj menej ako 13 rokov, k čomu sa však žiaľ aj napriek vážnej skutočnosti neprihliadalo a prípad zostáva nevyriešený dodnes.