O tom, že zamestnanecké benefity a výhody majú svoj podiel na chuti pracovať a byť so značkou previazaný, nemusíme ani pochybovať. Stretávame sa opakovane s tým, že sú zamestnávatelia porovnávaní. Nemusí to byť len multisport, stravovacie lístky, alebo benefity v rámci voľna navyše a pod. Môže ísť aj o ojedinelosti, ktoré nemožno aplikovať u každého. Google je známy tým, že zamestnancom ponúka škôlku pre deti, fitness, pochutiny, občerstvenie aj voľno navyše. Každý by chcel pracovať pre Google. No zle na tom nie je ani nejeden zamestnávateľ na Slovensku.
Niektoré cestovky ponúkajú zamestnancom výhodnejšie cestovanie, hoci skôr je s nimi spojená veľmi nízka mzda, čo je paradox k zaujímavej náplni práce. Nenadchlo ani posledné zistenie, že tak ako fungujú nútene zamestnanci Dráčika, vlastne funguje viacero slovenských firiem. Často tých, ktorí majú svoje predajne v nákupných centrách. Ostatne niečo o kultúre a správaní zamestnávateľov bola napísaná aj úsmevná kniha Denník nasr… zúfalého zamestnanca, ktorá poukazuje na pracovné pomery v jednej známej realitke.
Na Slovensku nás lákajú napríklad
Často porovnávame, kto má aké podmienky v práci. Možno priveľká zodpovednosť a nápor nás odrádzajú, no verejné prísľuby, zľavy pre zamestnancov, alebo podnikové predajne s cenníkom pre zamestnancov tento názor upravujú. Ako zamestnanec môžete mať výhodnejšiu kúpu vozidla, ktoré vo fabrike konštruujete. Lacnejšie potraviny, ak pracujete v segmente potravín a zamestnávateľ uvažoval a zriadil taký benefit, akým je podniková predajňa. Napríklad Volkswagen svojim zamestnancom ponúka rozsiahly program výhod a zliav u partnerov. Podobne je na tom aj KIA, alebo mnohé iné miesta. Napríklad aj technologické firmy ako IBM a ich podfirmy.
Stretávame sa so zaujímavým spestrením benefitov v podobe ovocných stried, či iných dní v týždni, kedy si môžu zamestnanci pochutiť na výbere ovocia. Káva a čaj je štandard. Ale čo tak džúsy, nápoje, minerálky, alebo čipsy a oriešky? Aj to je niečo, čo môže byť v niektorých firmách bežné. A verte, že tie oriešky boli dôvodom, pre ktorý som v jednej práci zostala o 12 mesiacov dlhšie, pretože benefity zavážili. Obľúbeným benefitom je aj BIRTHDAY DAY, jeden deň voľna navyše, alebo ďalšie extra voľno pri narodení dieťaťa.
Aké benefity sa vo svete tešia obľube a sú bežné?
- Flexibilný pracovný čas a práca na diaľku: Mnoho spoločností poskytuje svojim zamestnancom flexibilitu v pracovnom čase a možnosť pracovať na diaľku. Tieto benefity zohľadňujú potreby zamestnancov a umožňujú im lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Po pandemických obmedzeniach je tzv. home office už pomerne bežný. Zubár, gynekológ, murár, obkladač, tesár, alebo upratovačka si však o niečom takom môžu nechať len snívať.
- Príspevky na zdravie a wellness: Niektoré spoločnosti ponúkajú svojim zamestnancom príspevky na zdravotné poistenie, preventívne prehliadky, cvičenie alebo iné wellness aktivity. Tieto benefity podporujú zdravie a pohodu zamestnancov. Dokonca spájajú kolektívy, ak sa nájdu kolegovia z rôznych oddelení, ktorí majú čerpanie benefitu na jednom mieste v rovnakom čase a z práce tak majú spoločnú trasu.
- Odborný a osobnostný rozvoj: Mnoho spoločností investuje do odborného a osobnostného rozvoja svojich zamestnancov. Poskytujú prístup k vzdelávacím kurzom, školeniam, mentorstvu a podporujú ich rast a napredovanie vo svojich kariérach.
- Flexibilný prístup k dovolenke: Niektoré spoločnosti umožňujú zamestnancom flexibilný prístup k dovolenke, ako napríklad neobmedzená dovolenka alebo možnosť si dovolenku prispôsobiť podľa potrieb a preferencií jednotlivca. Tieto benefity podporujú vyvážený pracovný a súkromný život.
- Kultúra tímovej spolupráce a ocenenia: Vytvorenie kultúry tímovej spolupráce a ocenenia môže byť veľmi prospešné pre motiváciu zamestnancov. Bonusy, ocenenia za výkon, tímové aktivity a podpora spolupráce môžu prispieť k zvýšeniu angažovanosti a lojality voči spoločnosti. Renáta bola ocenená zamestnancom mesiaca a neboli to čísla, pre ktoré ju ocenili, ale pre hlasovanie ostatných kolegov.
- Sociálne zodpovedné programy: Mnoho spoločností zavádza sociálne zodpovedné programy, ako napríklad dobrovoľnícke aktivity, environmentálne iniciatívy alebo programy pomoci pre komunitu. Tieto programy umožňujú zamestnancom angažovať sa v dobročinných aktivitách a prispievať k spoločensky prospešným cieľom.
Ak váš zamestnávateľ neponúka žiadne benefity, zaspal dobu. V prípade, ak neponúka ani adekvátne ohodnotenie, potom je niečo naozaj v neporiadku. Avšak ak ste štátnym zamestnancom, nie vždy to v tejto sfére funguje tak, ako vo firmách súkromných. Ak vám nejaký benefit chýba, stále môžete niektoré z nich navrhnúť svojmu zamestnávateľovi. Nie každý vás odmení vyhadzovom. Niektorí ani netušia, že zamestnanci niečo chcú. Hlavy vedenia sa pohybujú v iných náročnejších sférach a svoje požiadavky nie vždy zamestnanci aj hovoria tak, aby boli počuť.