Spoločnosť

Zásnuby ešte nič neznamenajú? Koľko majú do svadby trvať?

Zásnuby sa konajú občas neplánovane, inokedy žena vie čo príde, alebo to očakáva, naznačuje, alebo sa toho chopí sama. Hovorí sa, že do roka a do dňa od zásnub… no nie vždy to tak vychádza. Slováci si ľahko zadovážia prsteň a po celé roky šetria, alebo plánujú, ako naplniť to, čo začali prsteňom. Oveľa častejšie sa zásnuby nekončia svadbou nie z dôvodu prehodnotenia financií, ale preto, že za roky spoločného života ich partner omrzí. Zásnuby pre niektoré zložky vo vzťahu (všakže páni) nemusia znamenať tak silný záväzok, ako pre toho druhého.

Zásnuby a snubné prstene

Zásnuby by mali byť znakom pre toho druhého, že to so svadbou myslí vážne. Súhlas je zase súhlasom so všetkým – plánom, prípravou a svadbou samotnou. Nakoniec aj spoločným životom. Nejde o rezerváciu baby, aby ju neuchmatol iný chlap, ako sa niektorí muži nazdávajú a úspešne sa o tom aj presvedčia. Strieborný alebo zlatý zásnubný prsteň sa kupuje z lásky, nie z vypočítavosti. Aj keď pozeráme na to, či je to svadba z rozumu a na vek, kedy k nej pristupujeme. Vtedy by sme to s tou svadbou mali premyslieť naozaj dôkladne. Jej nákladmi, aj všetkým „haló“ okolo.

Lenže zásnuby nemajú svoj deadline

Hoci v minulosti sa hovorilo o istom časovom rozpätí a ak náhodou mladí nestíhali, chopili sa rodičia, dnes sú organizátormi mladí. Ak sa berú produktívna generácia medzi sebou, potom si často svadbu zariaďujú už sami podľa vlastných pravidiel. Za predpokladu, že nezasahuje konzervatívny rodič, krstný rodič a pod. Zásnuby dnes nemajú svoj spoločenský deadline a tradície. Lenže ani v minulosti neboli zásnuby striktne udržiavané v nejakej maximálnej lehote.

Veď napríklad:

Prípad princeznej Viktórie a princa Albert

Princezná VIktória, dcéra britského kráľa Eduarda VII., sa zasnúbila s Albertom, princom Sasko-Kobursko-Gothajským, v roku 1839, keď mala iba 20 rokov. Svadba sa však uskutočnila až o dva roky neskôr, v roku 1840, po tom, čo Viktória dosiahla vek 21 rokov.

Prípad princeznej Margaret a Anthonyho Armstrong-Jonesa

Princezná Margaret, mladšia sestra kráľovnej Alžbety II., sa zasnúbila s Anthony Armstrong-Jonesom, fotografom a umeleckým dizajnérom, v roku 1960. Ich veľkolepá svadba vo Westminsterskej opátstve sa však konala až v roku 1963.

Zásnuby Jennifer Aniston a Justina Therouxa:

Slávna herečka Jennifer Aniston sa zasnúbila s hercom Justinom Therouxom v roku 2012 po viac ako roku vzťahu. Ich svadba sa však nekonala okamžite a uskutočnila sa až v roku 2015 v súkromnej ceremónii v ich dome v Los Angeles.

Zásnuby Miley Cyrus a Liama Hemswortha:

Speváčka a herečka Miley Cyrus sa prvýkrát zasnúbila s hercom Liamom Hemsworthom v roku 2012. Ich vzťah však prechádzal rôznymi obdobiami a páru sa podarilo obnoviť ich zásnuby v roku 2016. Svadba sa uskutočnila v decembri 2018, šesť rokov po ich pôvodnom zásnubnom ohlásení.

Tak ak ste zasnúbená a je to viac ako rok, ešte nezúfajte. Ak si to ten váš neodbavil len preto, aby si vás zarezervoval a o nič ďalšie sa nestará, zrejme len čaká, že príde v čiernom obleku len na hotové. Všetko pripravené. Tak plánujte. Vrhnite sa na to a nenechajte si do plánovania rozprávať. Ak o ruku žiadal a nevzal žiadosť späť, jeho chyba. Pozrite si nejakú múdru knihu vytvorenú pre tých, ktoré to s vlastným plánovaním svadby myslia vážne a prizvite si kamarátky na pomoc. Budú šťastím bez seba.