Rodina Spoločnosť

Svadba pred alebo po pôrode? Dnešná doba je iná…

Svadba s bruchom? V minulosti, keď zistila slobodná žena, že je tehotná, rodičia zorganizovali svadbu okamžite. Ideálne tak, aby na žene ešte nebolo tehotenstvo spoznať. Dnešná doba je iná. Na slobodné tehotné ženy sa už skoro nikto krivo a s predsudkami nepozerá, teda brať sa kvôli tehotenstvu už nie je nutnosťou. Napriek tomu je pre veľa párov príchod dieťaťa impulz k tomu vziať sa.

Kedy je lepšie plánovať svadobný deň?

Aký dátum a vlastná vysnívaná svadba? Touto otázkou sa v dnešnej dobe zaoberá pomerne veľa párov. Je to tým, že keď dnes majú dieťa nemanželské páry, nikto sa na ne už nepozerá. Je to úplne bežné a nikto sa nad tým nepozastavuje.  Avšak mnoho tých, ktorí roky tvrdili, že svadbu k svojmu šťastiu nepotrebujú, zmenilo názor, akonáhle bolo dieťa na ceste. Ak žena zistí, že je tehotná, začne väčšinou riešiť otázku, či naplánovať svadbu na dobu pred pôrodom alebo až po ňom. Inými slovami, či sa vydávať s bruškom alebo s bábätkom v kočíku. Samozrejme môžu tieto páry odložiť svadbu aj na neurčito. Nemožno jednoznačne povedať, ktorá varianta je lepšia. Záleží to na mnohých okolnostiach a väčšinu bohužiaľ len ťažko ovplyvníte. O to zložitejšie je rozhodovanie.

Ak sa rozhodnete pre svadbu pred pôrodom

Svadba s bruchom? V tomto prípade brať do úbahy pokročilosť tehotemstva a problémy s tým spojené. Môžete trpieť nevoľnosťami, nechutenstvom, môžete byť unavená alebo opuchnutá a trpieť množstvom ďalších tehotenských „radostí“. Uspokojiť sa tiež pravdepodobne budete musieť s tehotenskými svadobnými šatami a pohodlnejšími či praktickejšími topánkami. Odoprieť si budete musieť alkohol a celkovo na seba musíte dávať väčší pozor. Na druhú stranu, ak sa vezmete pred narodením bábätka, ušetríte si veľa zbytočného papierovania a bábätko sa narodí do tzv. úplnej rodiny. Zariaďovanie svadby bude s bruškom možno náročnejšie, ale s malým narodeným bábätkom to bez pomoci blízkych určite nepôjde.

Svadba, a počkať s ňou až po pôrode?

Niektoré ženy si svadbu s bruškom nevedia predstaviť, príde im to nevhodné alebo nepraktické. Preto radšej naplánujú svadbu na čas po narodení bábätka. Aj v tomto prípade je ale treba počítať s istými úskaliami. Ak budete dojčiť, budete sa rovnako ako v tehotenstve musieť zaobísť bez alkoholu, navyše musíte byť k dispozícii bábätku s dojčením. To znamená, že si musíte zaobstarať šaty praktické na rozopínanie alebo mlieko odstriekať a zaistiť niekoho, kto bude bábätko kŕmiť. Celkovo budete musieť celý svadobný deň tak nejako prispôsobiť rytmu bábätka, jeho náladám a potrebám.

Ďalšie dôležité detaily

Zebezpečenie profesionálneho stráženia je jedna z možností, otázkou však zostáva, či sa od toho všetkého dokážete odpútať a nebudete rovnako myšlienkami u dieťaťa, miesto aby ste si užívala svadby. Bez ohľadu na bábätko, môžete krátko po pôrode trpieť rôznymi náladami aj vy. Rizikom sú ľahké depresie alebo mierne úzkosti. To isté platí o náture a nálade bábätka. Pokiaľ bude dobre spať, dobre naladené a bez zdravotných problémov, bola by aj svadba s takým bábätkom úplne pohodová. Ďalšou otázkou zostáva, či sa v krátkej dobe po pôrode dokáže žena dostať späť do formy, rýchlo zhodiť tehotenská kilá a zaobstarať si tak šaty podľa svojich predstáv a vyzerať v nich dobre. Vtedy bude musieť ukázať pevnú vôľu a disciplínu. Krásne na svadbe po pôrode je, že na svadobných fotkách býva aj bábätko a môžete svoju lásku osláviť spoločne.

O autorovi

Lucia - absolventka marketingovej komunikácie, žijúca v Nemecku a pracujúca v reklamnej agentúre. Miluje výzvy, cestovanie, písanie, pečenie, dobré jedlo a pútavé knihy.