Rodina

Súrodenci hneď po sebe, či nechať pre deti väčší vekový rozdiel?

Aký rozostup pre deti zvoliť, ak to chceme mať pevne v rukách? Pri plánovaní druhého dieťatka sa istotne viacerí z nás zamýšľali, čo by bolo najvhodnejšie. Jednak pre nás rodičov, ako aj pre prvé dieťa, ktoré si bude musieť na nového súrodenca zvykať. Druhé dieťa hneď po prvom, chvíľka pauzy, či dokonca väčší vekový rozdiel? Každý z nás má na to samozrejme názor iný, ale najlepšie by sa k tomu vedeli vyjadriť samotní rodičia, ktorí majú detí viac.

 Malé dieťa a deti na snímke

Opýtali sme sa mamičiek:

Petra, 39r

Mám už teraz väčšie dcérky, ktoré majú 12 a 10 rokov. Nikdy neboli z tých dievčatiek, ktoré sedia na mieste a pekne sa hrajú. Sú to neposednice dodnes. Keď boli malinké, bolo to pre mňa veľmi náročné. Všetko to kŕmenie, prebaľovanie, uspávanie. Pre mňa bolo najťažšie ísť s nimi von. Keďže bývame v bytovke, nemohla som ich len tak „vypustiť“ na dvor, museli sme chodiť na prechádzky, na čerstvý vzduch. Sama som, ale dva kočíky nezvládala a tak som si vždy zavolala na pomoc maminu alebo kamarátku, keď manžel zrovna nemal čas. Je pravda, že dievčatá sa vedeli aj spolu zahrať a vystačili si aj samé. Teda mať deti skoro po sebe má určite aj výhody aj nevýhody.

Simona, 32r

Medzi mojimi dvomi deťmi je rozdiel len rok a pol. Keď som sa dozvedela, že som opäť tehotná, malý Jakub mal len 8 mesiacov. Bol to pre nás šok, keďže sme tak skoro ďaľšie bábo nemali v pláne. Keď sa nám však narodila Veronika, Kubko mal len rok a pol, bola som prekvapená ako to všetko krásne zvládam. Samozrejme, nebolo každý deň dokonale vygruntované, ale starostlivosť o deti aj domácnosť som zvládala a zásluhu na tom má hlavne malá Veronika, ktorá bola dobré a kľudné dieťa. Rada často a dlho spala, keď mala spokojné plné bruško. Teraz majú 5 a 3,5 roka a zahrajú sa spolu veľmi pekne.

Viera, 43r

Staršia dcérka mala už 12 rokov, keď som sa dozvedela, že som opäť tehotná. Mala som už rozbehnutú svoju kariéru, všetko klapalo ako hodinky, a zrazu sa malo všetko zmeniť?? Dlho sme s manželom zvažovali, či do toho ísť alebo nie, ale asi by som si nikdy neodpustila, keby som si to malé nechala vziať. Druhú dcérku som porodila ako skoro 42 ročná a myslím, že ma druhé dieťa omladilo. Staršia dcéra pomáhala veľmi rada, malú obliekala, kŕmila a hrala sa s ňou. Ktovie ako by to bolo, keby som mala prvého chlapca, či by aj on tak pomáhal.

Ako dlho deti po sebe? Moja vlastná skúsenosť

Mám dvoch neposedných synov (15 a 6) a sme práve ten tip rodinky, ktorá má medzi deťmi veľký vekový rozdiel. Konkrétne 9 rokov. Samozrejme, nebolo to vôbec plánované. Prišlo to nečakane, neplánovane, ale stáva sa. Ako sa blížil termín pôrodu, viac a viac som sa tešila na malého krpca. Neviem to porovnať s rodičmi, ktorí majú deti skoro po sebe, ale poviem vám, ani toto nie je med lízať. Starší už mal svoje záujmy, svojich kamarátov a o nejakého uplakaného mladšieho súrodenca moc nestál. Samozrejme, boli aj svetlejšie momenty, ale moc veľký záujem o neho nejavil. Chcel proste svoj kľud a pokoj.

Malé dieťa a deti na snímke

Pohral sa s ním na pár minút a potom ruky preč. Zvládala som to síce pekne, lebo kým bol starší v škole, ja som všetko v domácnosti aj s malým postíhala. Ale zas na druhej strane, súrodenci po sebe sa vedia spolu krásne zahrať, zatiaľ čo ja som sa s nimi hrala oboma, keďže nemali parťáka na hranie. Stálo ma to čas a energiu navyše, a v podstate som si všetkým prešla dvakrát po dlhšom čase, istotne je to iné, ako keď majú deti malý vekový rozdiel medzi sebou. Teraz je to už samozrejme o niečo lepšie, už sa spolu aj zahrajú, aj keď aj dodnes pretrvávajú chvíľky, keď chce starší kľud a nepotrebuje, aby ho malý otravoval. Sranda je, že mám teraz dvoch prvákov, nuda teda nehrozí. Uvidíme čo prinesie budúcnosť…

Akokoľvek sa už rozhodnete, a necháte malý či väčší vekový rozdiel medzi detičkami, vychovávajme svoje deti s láskou, venujme sa im, prejavme im podporu a priateľstvo. Nám sa to raz od nich vráti. Oni nám veľmi rýchlo vyrastú a vyletia z hniezda. Potom už len čakať na vnúčatká.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.