témy pre ženy, študentky aj matky

Cestovanie Kultúra

Knižná novinka Filmové miesta: ako významné je Slovensko pre film?

Kniha Filmové miesta je knižkou, ktorá tu mohla byť už dávno, no doteraz sa to nikomu nepodarilo. Slovenský film nie je obmedzený od svojich počiatkov len na štúdiá a ateliéri. Vznikal aj v exteriéroch, ba mimo to sa na reálne budovy, prírodu, jaskyne, či kulisové stavby na čerstvom vzduchu u nás spoliehali aj zahraniční filmári. Práve kniha Filmové miesta poukazuje na miesta, ktoré si možno ako filmové nepredstavujeme, no v minulosti dávnejšej, alebo nedávnej ich filmári použili do záberov.

film

Talianski, francúzski, americkí, ale skôr nemeckí a českí filmári u nás nakrútili nemálo rozprávok, komédií, či vážnych vojnových filmov. Vedieť, ktoré miesta stoja za pozornosť a ktoré mohli zaujať svetovú kinematografiu znamená vedieť niečo viac o vlastnej krajine a možno pochopiť, že máme na viac. Miesta, aké dokážu konkurovať Hollywoodskym ateliérom máme naozaj viaceré. Kniha sprevádza svojich čitateľov miestami prepojenými na film, ale tiež na hercov, rodné domy a významné miesta, ktoré majú niečo spoločné s filmom, alebo dokonca hudobnými videoklipmi.

Vedeli ste, že Oravský hrad použili pre dve filmové podoby Draculu?

Svetovo svojho času takmer zabudnutá filmová klasika, nemý film Upír Nosferatu (1922) vznikala na Oravskom hrade. Išlo pritom o postavu inšpirovanú slávnym románom Brama Stokera, hoci neautorizovanú vdovou po Stokerovi a tak aj po súdnom spore zakázanou. Lenže, ako tomu už raz tak je, všetky kópie nezanikli a svet tak pozná tento film, ktorý preslávil Oravský hrad skôr v súčasnosti, než v minulosti. Zaujímavosťou je, že Oravský hrad v roku 2019 opäť hostil filmárov. Vznikal tu trojdielny film Dracula, ktorý sa vysiela na streamovacej službe Netflix.

Oravský hrad

Hollywodske trháky, ktoré by sme mali poznať

Filmy, ktoré prilákali hollywoodskych tvorcov na Slovensko, aby tu nakrútili dôležité scény, alebo všetky scény, budú zväčša dobre známe. Sú nimi akčný trhák Mierotvorca (Peacemaker), Dračie srdce (Dragon Hearth), možno menej úspešný Kull Dobyvateľ s Kevinom Sorbom v hlavnej úlohe, filmy ako Posledná légia, Červená volavka, alebo vojnový Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line). Stále by pritom neboli spomenuté všetky. Talianska Fantagirhó tiež vznikala čiastočne na Slovensku a pred ňou k nám talianski filmári zavítali aj pre menej známe diela v oveľa prekvapujúcejších scénach. Veď v Miloslavove neďaleko Bratislavy svojho času vznikla pri miestnom jazere celá zástavba kulís budov, ktoré tvorili prímorský Neapol.

Zaujímavou je Jakubiskova tvorba, ktorá veľakrát siahla po skutočných miestach, len ich dotvoril Jakubisko charakteristickými kulisami typickými pre jeho tvorbu. Kniha Filmové miesta nás sprevádza mnohými miestami, ktoré sú priznané, alebo celkom zabudnuté. Nechýba pritom ani slovenská seriálová tvorba, ktorá pre opakujúce sa scény a aktuálnosť vysielania viac rezonuje v pozornosti televízneho diváka.

Na love po filmových miestach

Autor knihy, Tomáš Galierik, sa podujal na lov po konkrétnych miestach na mnohých filmoch, ktoré svoje filmové lokácie nikde nezverejňovali. Prezrádzali ich drobné dieliky, kúsky architektúry, kostolné veže, či okenice domov, ktoré sa mohli po rokoch od nakrúcania výrazne zmeniť, alebo mohli byť dielom kulisárov. Veľa pátrania, sledovania máp, ale aj priameho terénu na konkrétnych miestach bolo len časťou toho, odkiaľ prichádzali údaje. Zaujímavejšie boli mnohé rozprávania komparzistov, alebo priamo hercov, ktorí poskytli spresňujúce fakty k tomu, čo bolo kulisou a reliatou a na ktorých miestach mohli stáť kamery, aby dokázali to, čo bolo filmovým výsledkom.

Kniha Filmové miesta prichádza na trh ako súčasť série kníh z vydavateľstva Dajama, ktoré sa vždy venujú konkrétnej téme. V sérii doteraz vyšli Kúpele (Martin Kasarda) a spolu s filmovými miestami vychádzajú aj Vtáčie územia (Ivan Kňaze). Knihu je možné zakúpiť na BUX.sk alebo na MARTINUS.sk