Cestovanie

Európske miesta na víkendové výlety (blízko, či cez lacné letenky)

Určite to poznáte, máte všetkého po krk. Práca, škola, rodina, manžel, deti….Každý z nás potrebuje zrelaxovať, vypnúť, jednoducho dobiť baterky. Jedným zo spôsobov je menšie, aspoň víkendové povyrazenie. Čo takto pár dní niekde za hranicami? Poďte sa s nami pozrieť na pár tipov na výlet po kde ktorom kúte v Európe a nemusí to byť vôbec za „veľké prachy“.

Miláno, Taliansko

Rýchlo, lacno a dobrodružne!

Slovenský trh cestovných kancelárií ponúka množstvo výletov, či už na víkend alebo aj na dlhšie. Prípadne si môžete kúpiť len samostatnú letenku a ubytovanie klofnúť na bookingu. Ceny leteniek sú veľmi výhodné, mnohokrát sa spiatočná letenka pohybuje aj okolo 30 eur. Ak si ju objednáte dopredu, cena je ešte výhodnejšia. Ja som takto cestovala na Maltu. Cena za štyri dni dobrodružstva a spoznávania bola úchvatných 100eur. V cene sme mali spiatočnú letenku a hotel s raňajkami na 3 noci.

Európske klenoty

Budapešť

Čo takto víkend v krásnom historickom hlavnom meste Maďarska? Výhodné je, že sa tam dostanete rýchlo, či už autom, vlakom, autobusom či letecky. Za zmienku patrí, že je jednou z najvačších metropol strednej Európy, nazývaná je tiež perlou Dunaja. Budapešť ponúka široké možnosti poznávania. Určite navštívte hrad, Szécsényiho most, maďarský parlament. Ak cestujete s deťmi, určite nevynechajte návštevu tropicária, zoologickej či botanickej záhrady. V prípade, že cestujete s partnerom alebo s priateľkami, večer si povyrazte. Budapešť je známa aj svojim nočným životom.

Miláno

Nákupné maniačky sa za babku dostanú do mekky módy, do talianskeho mesta Miláno, kde pravidelne lietajú spoje z Bratislavy, Prahy či Viedne. Povyrazte si s kamarátkami a oplieskajte pár eur na handry a iné ženské zbytočnosti. Po náročných nákupoch sadnite na výbornú taliansku kávu, zmrzlinu a fantastický obed. Miláno nám okrem nákupov ponúka aj kus histórie. Určite si obzrite milánsky dóm tzv. katedrálu, divadlo La Scala, kostol Santa Maria delle Grazie, kde je vystavený slávny Da Vinciho obraz – posledná večera. Ak vás omrzí chôdza, môžete sa zviesť metrom. Cesta letecky vás vyjde od 25- 30 eur. Tomu sa jednoducho nedá odolať.

Rím

Ostaňme ešte v Taliansku a pozrime sa na ďaľšie čarovné mesto, ktoré je zároveň hlavným mestom Talianska. Pri predstave pitia kávy pri známom rímskom koloseu, už v duchu balíme kufor. Na návšteve Ríma nezabudnite na slávnu fontánu Fontana di Trevi. Romantická atmosféra vás celkom dostane. Basilica di San Giovanni in Laterano je prvá kresťanská bazilika postavená v Ríme.  Slúži ako katedrála a sídlo pápeža ako rímskeho biskupa. Patrí medzi najzaujímavejšie rímske stavby. Každopádne sa v Ríme nebudete nudiť ani minútku.

Rím Taliansko

Berlín

Toto nemecké hlavné mesto, asi nestihnete obehnúť celé za víkend, každopádne za dobrodružstvo stojí. Spiatočnú letenky z Bratislavy do Berlína ponúka slovenský trh už od 30 eur! Tak šup pobaliť sa a povyraziť si. Berlín nám toho ponúka mnoho. Vidieť zvyšky Berlínskeho múru a Brandenburgskú bránu sa dá aj počas jedného dňa. Za pozornosť stojí aj najväčšie židovské múzeum v Európe či berlínska ZOO, ktorá je často považovaná za najstaršiu na starom kontinente. Ešte stále vám ostane čas aj na oddych.

Praha

Hlavné mesto Českej republiky, tzv. stovežatá Praha, nám ponúka nádherné zážitky. Povyraziť si môžeme aj na víkend a predsa toho veľa stihneme. Je jedno či vyrazíme autom, pohodlným vlakom, či letecky, možností ako sa tam dostať máme veľa. Praha je nádherné historické mestečko s mnohými pamiatkami. Za navštívenie určite stojí svetoznámy Karlov most, ktorý srší atmosférou. V čase prázdnin priam praská vo švíkoch, okrem turistov sú na ňom rôzny predajcovia a umelci, ktorý vás budú chcieť nakresliť, prípadne vám niečo predať. Ozdobou Prahy je tiež Pražský hrad. Nádherné a dychberúce je tiež Staromestské námestie, kde sa nachádza známy orloj, staromestská radnica a chrám. Ak ste na výlete s deťmi, oplatí sa pozrieť aj do ZOO a botanickej záhrady, prípadne sa vyšantiť v známom aquaparku. Po náročnom dni už len vkĺznuť do pražskej krčmičky na dobré vychladené pivko a knedlo vepřo zelo.

Praha česká republika

Alghero

Čarokrásna Sardínia už za 35 eur? Veru, v tomto raji sa môžete ocitnúť už za necelých 40 eur. Okrem nádherného krištálového mora a prenádherných pláží vám Sardínia vie ponúknuť nádherné pamiatky. Sardínia je preslávená rozmanitou talianskou kuchyňou, ktorá je celosvetovo známa. Ostrov je tiež známy rôznymi katedrálami, pevnosťami a pamätihodnosťami. Necelých 12 km od Alghera sa nachádza archeologické nálezisko, ktoré sa skladá z dvoch veží a viacerých zrúcanín. Výhodou je stredomorská klíma, ktorá je príjemná počas celého roka.

Sardinia, Taliansko

Mallorca

Jeden zo španielskych ostrovov s prenádhernou scenériou nás môže lákať či už na víkendové kúpanie, opaľovanie, nákupy, či len tak na spoznávanie a prechádzky. Hlavné mesto Palma de Mallorca sa pýši nádhernou katedrálou zvanou La Seu. Určite sa tam zastavte na návštevu. Tento krásny ostrov sa pýši mnohými plážami, zákutiami a zálivmi, ktoré stoja za návštevu. Jedna z najkrajších pláží ostrova je tzv. Playa de Muro. Nezaostávajú ani Calla Agulla, Portals Vells, Formentor či Son Serra de Marina. Prenajmite si auto prebádajte tie najkrajšie miesta.

Edinburgh

Ak sa chcete vydať viac na sever, tak ďaľšou skvelou destináciou za pár babiek je jednoznačne škótske mesto Edinburgh, ktorý nám má taktiež čo ponúknuť. Určite nevynechajte návštevu edinburgského hradu, ktorý sa pyšne týči nad mestom. Slávna Edinburská Royal mile je ulica, ktorá spája hrad a škótsky parlament. Je situovaná v starom meste a je lemovaná starými kamennými budovami. Oplatí sa sadnúť si na kávu, drink či obed a vdychovať atmosféru starého mesta. V centre Edinburghu sa nachádza nádherný park Holyrood a je obľúbeným miestom na víkendové prechádzky. Cestou navštívte niekoľko pamiatok a zaujímavých miest ako napríklad  Arthur’s Seat, čo je najvyššie položené miesto v Edinburghu a zároveň vyhasnutou sopkou.

Hádam sme vás v článku inšpirovali a čoskoro si povyrazíte či už na dámsku jazdu, alebo na výlet s rodinkou. Víkend sa dá predsa stráviť aj inak ako za hrncami a žehliacou doskou, no nie?

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.