Kultúra

Rozhovor s Luciou Saskovou aj o novinke roku 2021 knihou Obvinená

Jeseň a blížiace Vianoce sa nám spájajú s mnohými príležitosťami na nákup darčeky a svet kníh je tomu tiež prispôsobený. Zvykli sme si na nové knižné novinky a pravidelne medzi autorov, ktorí prichádzajú s novinkou, je aj Lucia Sasková. Spýtali sme sa jej niekoľko otázok. Najmä v súvislosti s uvedením novinky Obvinená, ktorá sa pred niekoľkými dňami dostala do predaja.

Lucia Sasková, Obvinená

Rozhovor s Luciou Saskovou aj  knihe Obvinená

Ahoj Lucka. Už niekoľko rokov patríš medzi úspešných slovenských autorov, ktorí nám pred Vianocami prinesú inšpirácie na darčeky. (pre seba, v prvom rade, a zrejme nehovorím len za seba). Koľko trvá napísať jednu knihu a koľko vyrobiť? Alebo ich máš už niekoľko rokov napísané a len vyťahuješ zo šuflíka?

Ahoj Rebeka, pozdravujem aj všetkých čitateľov tejto stránky. 😊 Veľmi ma teší a ako vianočný šialenec si samozrejme veľmi vážim, ak je niektorá z mojich kníh darčekom pod stromčekom. Moja „výroba“ príbehu trvá cca pol roka. Niekedy menej, inokedy viac. Záleží to od viacerých faktorov. Od môjho samotného nastavenia, cez tému, ktorej sa v príbehu venujem, až po čas, ktorý je popri mojej práci a aktivitám, ktorým sa venujem, mojim najväčším nepriateľom. Keďže ale písanie beriem ako relax a útek z mojej každodennej rutiny a reality, tak stále platí, že sa k nemu vraciam rada, neberiem ho ako povinnosť, ale ako psychohygienu, ktorú naozaj potrebujem. Ale ten šuflík, o ktorom hovoríš, by som si veľmi priala mať (smiech).

O čom je najnovšia kniha s názvom Obvinená?

Obvinená ulahodí opäť čitateľom, ktorí majú radi moje sondy do ľudskej psychiky a prostredie psychiatrickej kliniky, s ktorými sa mohli stretnúť už pri Nebezpečnej alebo Rozpoltenej. Je to príbeh o žene, ktorá sa preberie na oddelení pre najťažšie prípady, nepamätá si, ako sa naň dostala a je obvinená z najťažšieho zločinu – z vraždy. Čitateľ preniká do myslenia človeka s psychickými poruchami a spolu s hlavnou hrdinkou si môže sám vytvoriť názor na to, či je alebo nie je vinná.

Je v niečom Obvinená prepojená na iné príbehy, ktoré ti už vyšli? Tieto obálky sú pre teba v posledných rokoch také charakteristické, že vytvárajú dojem série.

Pozornému čitateľovi určite neujde, že sa v Obvinenej môžu stretnúť aj s postavami, ktoré sú im známe z iných príbehov. A nie len v Obvinenej. Každá kniha je však samostatná, nie je to pokračovanie a dajú sa čítať v akomkoľvek poradí. Obálky sú moja srdcovka. Veľmi sa teším, že sa vydavateľstvo pustilo práve do tohto druhu prevedenia, pretože sama ako čitateľ viem, že obálka je prvý dojem knihy. Prvý dojem síce nie je najdôležitejší, ale prvým dojmom všetko začína. 😊

Čo robí autorka, keď odovzdá knihu do vydavateľstva? Hneď pracuje na ďalšej, alebo si dávaš čas na oddych?

Opäť záleží na tom, kedy knihu odovzdám. Či v deadline termíne alebo v predstihu. Zväčša si však doprajem pár mesiacov pisateľských prázdnin, kedy sa moja myseľ akýmsi spôsobom očistí od posledného príbehu a čítam, čítam a čítam, pretože počas písania na iné knihy neostáva čas, ale náruživo ich počas celého roka kupujem. A niekde v podvedomí mi práve v tomto období vzniká ďalší príbeh, pretože moja myseľ je už za tie roky na kreativitu tak zvyknutá, že nedokáže bez písania úplne vypnúť, takže vznikajú aspoň poznámky.

Hrnú sa k tebe novinári, alebo dokonca fanúšikovia s otázkami, keď sa dozvedia o novej knihe?

Iste, nestíham ich odháňať a mám na obdobie pri vyjdení novej knihy najatú ochranku (smiech). Ale nie, určite je záujem fanúšikov vyšší, hlavne keď prezradím zopár základných indícií, o čom kniha vlastne bude. Rovnako je to zo strán médií, ktoré knihu riešia zväčša až keď vyjde.

Ktorá z tvojich kníh sa ti písala najťažšie?

Určite Odsúdená. Písať o smrti bolo ťažšie ako som si myslela a ovplyvňovala ma najviac zo všetkých mojich príbehov.  

A najľahšie? Respektíve, šla naozaj ako masle a písanie sa ti nespája so žiadnym „hluchým obdobím“…

Myslím, že ani jedno písanie sa mi nespája s „hluchým obdobím“, pretože počas hluchého obdobia jednoducho nepíšem. S ľahkosťou však vznikli Zlatokopky, ktoré boli skôr úletom ako nejakou vážnou témou. Ja som si postavy natoľko obľúbila, že z toho vznikla trilógia, ktorá sa tešila dosť veľkej obľube u čitateľov, takže to považujem za úspešný úlet. Pritom písanie prvého dielu po mojom debute Neznámych nemiluj bolo doslova v zmysle hop alebo trop, pretože som sa reakcií naozaj bála.

Je jasné, že počas pandémie je to asi ťažké. Sú vôbec nejaké podujatia, možnosti vidieť ťa v knižniciach, na besedách, alebo niečo také teraz neprichádza do úvahy?

Priznám sa, že ja neabsolvujem až tak veľa knižných podujatí ako iní autori. Ale je pravda, že tento rok toho bolo ešte menej a ja som mala, ak ma pamäť neklame, len dve besedy. Avšak budúci rok to plánujem dohnať a sme dohodnutí už s niekoľkými mestami od západu po východ, že stretnutie s čitateľmi bude. Na konkrétne dátumy sme ešte odvahu nenabrali. Určite o nich budem informovať všade kde sa dá, a teda verím, že sa od jari po leto uvidíme.

Preniesla si niečo z koronakrízy, rúšok a pandémie do niektorej zo svojich kníh? Alebo túto tému a detaily doby rokov 2020 – 2021 ponechávaš mimo svoje knihy?

Pravdupovediac tak ako utekám k svojim príbehom z reality, tak utekám aj z tohto koronového šialenstva a v mojich knihách žijú moje postavy bez pandémie. Spočiatku to nebolo ťažké. Teraz je to už tak trošku scifi, ale aj všetko zlé sa musí raz skončiť a ja verím, že spoločnými silami a zodpovednosťou to zvládneme a jedného dňa sa vrátime do normálneho života. Všetko zlé je vždy na niečo dobré a preto si myslím, že si opäť budeme vážiť niečo iné, čo bolo doteraz samozrejmosťou.

Máš ty sama svoje knihy na nejakom špeciálnom mieste vo svojej knižnici? Alebo ti niektoré z nich chýbajú? Dočítala som sa o takých autoroch, ktorí nemajú z vlastnej knihy jediný výtlačok, lebo si neustriehli darčeky pre blízkych.

Knihy zapadajú medzi moje ostatné knihy v knižnici, ktorú mám dosť veľkú. Takže sa tam v podstate strácajú, nepotrpím si na špeciálnych miestach. A áno, patrím medzi autorov, ktorí často nemajú všetky svoje knihy, pretože súťaž, dražba pre dobrú vec, darček,  proste niekoľkokrát sa vyskytli neočakávané udalosti, počas ktorých som o posledné svoje výtlačky prišla. Ale momentálne mám všetky! Dokedy, to zaručiť neviem. Ale je u mňa bežné, že si v kníhkupectve kupujem narýchlo vlastné knihy. Prípadne niekto odo mňa pýta fotky so všetkými mojimi knihami a žiaľ – nedá sa. Ale dejú sa aj horšie veci a doplniť ich je to najmenej zatiaľ boli všetky knihy dotlačené keď sa náklad vypredal, takže problém príde až keď nebudú.

Ďakujem

Ja ďakujem!