Categories: Zdravie

Choré obličky, skrytá hrozba: aké sú prejavy ochorení a typy liečby

Každý z nás už mal neraz bolesť v chrbtovej oblasti a nevedel ju identifikovať. Je to chrbtica? Nebodaj obličky? „Cviknutý nerv? Ak sa jedná o bolesť obličiek, hovoríme už žiaľ o niečom vážnejšom, pretože „obličky obvykle nebolia“. Poďme si ale predstaviť, kde sa obličky nachádzajú a na čo nám slúžia.

Obličky ilustračná fotografia

OBLIČKY – DVE FAZUĽKY

Obličky sú dôležitý párový orgán v tele človeka, ktoré majú fazuľovitý tvar a nachádzajú sa na zadnej strane brušnej dutiny, sú umiestnené pod hrudným košom. Oblička dospelého človeka je približne 10-12 cm dlhá a 5-6- cm široká.

  • Sú jedným z najdôležitejších orgánov v tele človeka, pri ich poškodení dochádza k viacerým zdravotným komplikácám.
  • Slúžia ako čistička odpadových vôd, teda filtrujú krv, to znamená že z nej vylučujú odpadové látky. Hovoríme o filtračnej sústave.
  • Regulujú množstvo vody a minerálov v tele ako sú draslík, sodík, vápnik a fosfor.
  • Podieľajú sa na riadení krvného tlaku. Často je pri ochorení obličiek tlak vyšší a treba ho náležite kontrolovať.
  • Riadia tvorbu červených krviniek.
  • Denne pretečie obličkami až 1000 litrov krvi.
  • Obličky tvoria moč, u dospelého človeka je to 1-2 litre denne.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY OCHORENIA OBLIČIEK

  • opuchy rôzneho druhu, či už celých nôh, členkov, rúk, tváre a chodidiel
  • únava a vyčerpanosť aj pri menšej záťaži
  • močenie – ťažkosti pri močení, tmavší moč, močenie v malom množstve ale naopak častejšie v noci.
  • môžete pociťovať závrate, pretože poškodenie obličiek súvisí aj s nedostatkom kyslíka v mozgu
  • môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy

Liečenie obličiek má na starosti lekár, tzv. nefrológ. Ak sa vyskytne problém s obličkami, pacient chodí na pravidelné kontroly, meria si doma tlak a sleduje množstvo moči vylúčeného počas dňa. Na pravidelné kontroly pacient nosí tzv. 24 hodinový moč, ktorý počas dňa zbiera do flašky, aby lekár zistil koľko ho obličky vyprodukujú.

PREVENCIA

Je dobré dbať o zdravú životosprávu, nepožívať alkohol, respektíve v minimálnom množstve a obmedziť fajčenie. Vhodný je pravidelný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, tak ako aj pri iných ochoreniach.

ZLYHANIE OBLIČIEK

Poznáme akútne a chronické zlyhanie obličiek.

Pri akútnom zlyhaní je priebeh veľmi rýchly a je nutná okamžitá dialýza alebo transplantácia.

Naopak pri chronickom ochorení obličiek dochádza k zlyhaniu postupne v priebehu niekoľkých rokov. Po celú dobu ste v rukách nefrológa a chodíte na pravidelné lekárske prehliadky, dbáte o diétny režim, ktorý vám lekár vysvetlí a taktiež sa obmedzujete v príjímaní tekutín.

LIEČBA

Poznáme liečbu dialýzou alebo transplantáciu obličky.

Dialýzu delíme na hemodialýzu a peritoneálnu dialýzu.

HEMODIALÝZA

Je to postup pri ktorom sa krv pacienta čistí mimotelovo, je to tzv. umelá oblička. Krv sa zbiera v dialyzačnom prístroji, kde sa prečistí, zbaví sa nečistôt, prebytočnej vody, fosforu, všetkých škodlivín a vracia sa nazad do tela pacienta. Pacienti navštevujú dialyzačné centrum obvykle trikrát do týždňa na 4-5 hodín. Je potrebný menší zákrok na vytvorenie cievneho prístupu.

PERITONEÁLNA DIALÝZA

Je to dialýza vykonávaná v domácom prostredí, ktorej predchádza zaučenie pacienta, ktorý musí byť schopný sám sa dialyzovať. Pacient má zavedený katéter do brušnej dutiny, ktorú si plní dialyzačným roztokom. Ten potom vypúšťa a z tela sa dostávajú škodliviny a prebytočná voda. Veľká výhoda je tá, že dialýzu si pacient robí každý deň a teda sa cíti viac fit ako pri hemodialýze, ktorá je len 3x týždenne.

TRANSPLANTÁCIA

Každý už istotne počul o transplantácii určitého orgánu. Či už sú to obličky, plúca alebo pečeň. Obličky nám však vie darovať aj živý darca, nakoľko ich máme v tele dve. Na Slovensku máme 4 transplantačné centrá kde transplantujú obličky a to v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a v Martine. Nie každý pacient je vhodný na transplantáciu, nakoľko sa robia rôzne vyšetrenia pre potvrdenie, či ste vhodný kandidát. Každopádne po transplantácii obličky žije pacient dlhší a plnohodnejší život ako pri dialýze.

Na záver iba menšia rada, dávajte si na seba pozor, v chladnejšom počasí sa vhodne obliekajte, dajte pozor najmä na kríže a snažte sa žit zdravý životný štýl.