Starostlivosť o telo Tipy a triky

Kávový maras nie je odpad: skúste domácu kozmetiku aj hnojivo

Odpad z kávy, usadenina, alebo maras. Hovoríme tomu síce rôzne, no reálne je to stále to isté. To, čo majú v podnikoch gastrozariadení ako značnú časť odpadového koša, je pre iných zlatá baňa. Za predpokladu, že ste pestovateľom kyslomilných rastlín (takými sú aj obľúbené čučoriedky), prípadne hrozno využívate na prihnojovanie okrasného viniča. V rodinných domoch je pomerne ľahké využívať kávový odpad. O to viac, ak sa snažíte o vytvorenie ZERO WASTE domácnosti, ktorá využije odpad na maximum, respektíve minimalizuje jeho produkciu. Kávová usadenina je totiž kompostovateľná a má využitie v záhrade, aj keď pozor na množstvo.

kaviareň a kávový maras, respektíve usadenina

Kávová usadenina do kompostu a záhrady

Usadenina môže smerovať do kompostu za predpokladu, že jej nie je priveľa a nie je častá. Priveľa kávovej usadeniny zvyšuje kyslosť pôdy a aj zhoršuje podmienky pre baktérie a dážďovky, ktoré skrátka v komposte potrebujeme. Patrí tam, ale oveľa lepšie bude, ak budete častejšie kávu skladovať mimo. Novú dávku kávového odpadu rozmiešate s malým množstvom vody a takýmto výluhom polejete rastliny.

  • Bežné rastliny a zeleninu stačí posypať dookola
  • Kyslomilné rastliny ako rododendrony, chryzantémy, azalky a čučoriedky môžete prihnojiť hustým a pokojne pár dní odležaným výluhom
  • Ak rozsypete kávovú usadeninu v okolí rastlín, napríklad v okrasnej záhrade vystlanej mulčovacou kôrou, môžete tým účinne bojovať proti lezúcim slimákom. Tým vadí kávová aróma, ale tiež prechádzanie po kávových pomletých zrniečkach

Tzv. „maras“ v domácej kozmetike

Kávová usadenina môže byť výbornou prímesou do vašich bežných krémov a peelingov. Jednoduchý peeling si vytvoríte pomocou kokosového oleja a kávovej usadeniny, pokojne s vyšším obsahom usadeniny oproti oleju. Kávovú usadeninu je možné vo vyššej miere vmasírovať aj do vlasov s prvou dávkou menšieho množstva šampónu a následne je nutné dokonalé zmytie zrniečok druhou fázou umývania. Využíva sa aj ako prímes do krémov proti celulitíde predovšetkým pre obsah kofeínu, ktorý môže mať priaznivý účinok na cievy a samotná usadenina obsahuje niekoľko významných minerálov a látok ako draslík, mangán, fosfor, horčík a ďalšie.

Kávové obklady, alebo hustý čerstvý kávový maras pokojne využívajte na tampónoch a obkladoch očí. Účinok je známy na unavené bolestivé viečka, na nervové tiky vo viečkach, aj na kruhy pod očami.