Starostlivosť o telo

5 domácich receptov pre hodvábne a zdravé vlasy

O vlasy je potrebné sa príklade starať. Nielen dlhé, ale aj krátke vlasy si vyžadujú okrem šampóna raz za čas aj špeciálnu kúru. Intenzívnou starostlivosťou sa predchádza sa tým štiepeniu či suchým končekom a podobne. V drogérii existuje veľa navzájom konkurujúcich výrobkov, ktoré častokrát obsahujú nežiadúce silikóny. Najlepší spôsob ako sa bezpečne starať o svoje vlasy sú kúry vyrobené doma z bežne dostupných potravín. Prinášame pár jednoduchých, prírodných a účinných receptov.

 

vlasy ženy

Suché vlasy ošetríte avokádom

Trápia vás suché vlasy a častokrát si vravíte, že vyzerajú ako slama? Potom by ste poškodeným vlasom mali dopriať extra dávku vlhkosti. Pretože suché končeky vlasov majú tendenciu rednúť. Ďalej nerastú, na končekoch sa odlamujú. Avokádovo-olivová maska ​​na vlasy im dodáva maximálnu hydratáciu:

Potrebujete:

 • 1 avokádo
 • 2 polievkové lyžice olivového oleja
 • 1 ČL citrónovej šťavy

Odstráňte jadro avokáda, popučte jeho vnútro a vytlačte všetku dužinu z kože. Primiešajte dve polievkové lyžice olivového oleja a pridajte štipku citrónovej šťavy. Zmiešajte dohromady a vmasírujte do vlasov. Vyhnite sa pokožke hlavy. Pre ešte väčší efekt zabaľte konce vlasov do potravinovej fólie. Potom vlasy zalejte vlažnou vodou a zvyšky zmesy dôkladne umyte.

Na rozštiepené končeky mandle a banán 

Ak je žehlenie vlasov vašou neodmysliteľnou každodennou súčasťou, potom by ste si mali dopriať poriadnu dávku starostlivosti. Pretože s rozštiepenými končekmi si netreba zahrávať! Ako sme už spomínali, často dochádza k lámaniu vlasov, čo znamená, že vlasy prestanú rásť a rednú. Vytvorte si vlastnú banánovo- mandľovú kúru. Ako na to?

Potrebujete:

 • 1 zrelý banán
 • 2 až 3 kvapky mandľového oleja

Túto masku na vlasy je možné vytvoriť rýchlo a jednoducho. Banán popučte vidličkou a pridajte dve alebo tri kvapky mandľového oleja. Zmes naneste na pokožku hlavy a vmasírujte do končekov, nechajte krátko pôsobiť a potom dôkladne opláchnite vlažnou vodou.

Med pre nepoddajné vlasy

Medová a olivová kúra pomáha zaistiť, aby boli vlasy opäť krásne ošetrené a lesklé. Vracia vlasom ich vláčnosť. Med ako zvlhčovadlo vyživuje vlasovú štruktúru, posilňuje korienky a obmedzuje vypadávanie vlasov. Skutočný všestranný efekt.

Potrebujete:

 • 1 až 2 polievkové lyžice medu
 • 1 ČL olivového oleja

Dve polievkové lyžice medu zohrejeme s olivovým olejom na sporáku alebo 30 sekúnd v mikrovlnnej rúre. Necháme trošku vychladnúť a vlažnú masku na vlasy rovnomerne rozotrieme po vlasoch. Ideálne je obaliť hlavu sprchovacou čiapkou. Necháme pôsobiť až 30 minút. Potom kúru dôkladne opláchneme, aby sme odstránili všetky zvyšky medu.

Na tie poškodené účinkuje žihľava

Radi meníte farbu vlasov a tiež si ich pravidelne upravujete? Potom by sa malo poškodeným vlasom trocha zotaviť režimom zo žihľavy a cmaru.

Na to potrebujete:

 • 1 až 2 vrecúška čaju zo žihľavy
 • 100 ml cmaru

Žihľavový čaj zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 15 minút. Jeho polovicu premiešame s pohárom cmaru. Zmiešaný prípravok nanesieme na vlhké vlasy a dobre vmasírujte. Necháme pôsobiť 10 minút, potom opäť nalejte do vlasov, ale už len čistý žihľavový čaj. Ten môže zostať vo vlasoch ako bez oplachová starostlivosť, čiže následný oplach vodou už nie je potrebný. Funguje to ako perfektný domáci liek.

Jablčný ocot na mastné vlasy

Mastné korienky a vlasy vyzerajú zanedbane. Ale čo ak nás to už roky trápi, aj keď si vlasy pravidelne umývame? Použite jablčný ocot. Kyselina octová znižuje pH pokožky hlavy a môže tak bojovať aj proti lupinám.

Na to potrebujete:

 • pohár vody
 • 1 ČL jablčného octu
 • čerstvý citrón

Vytlačte citrón a premiešajte s pohárom vody a lyžičkou jablčného octu. Zmes pokvapkajte do vlasov. Potom ihneď dôkladne opláchnite, aby zápach z octu úplne zmizol. Táto kúra dodáva vlasom krásny lesk bez mastného efektu.

Rada na záver: Domáca kúra alebo maska ​​je účinná a prospieva vlasom ak je aplikovaná raz alebo dvakrát týždenne.

O autorovi

Lucia - absolventka marketingovej komunikácie, žijúca v Nemecku a pracujúca v reklamnej agentúre. Miluje výzvy, cestovanie, písanie, pečenie, dobré jedlo a pútavé knihy.