Categories: Tipy a triky

Horúčavy: prehrievanie interiéru domácnosti sa dá znížiť. Ako?

Prílišné dusno počas horúčav komplikuje život záhradkárov, pestovateľom, výrobcom, ale v podstate každému jednotlivcovi. Aj tomu, ktorý tvrdí, že ho víta a miluje. Vysoké teploty jednoducho musia ovplyvniť teplotu interiéru, nech tento fakt vnímame akokoľvek ústretovo. Vysoké teplo v interiéry sa pritom prejavuje na bytovej zeleni, kvetoch, vitalite listov, topia sa čokolády, kazí víno, znehodnocujú sa rôzne druhy potravín, ale aj také pečivo v kuchyni.

horúčava a svetlo, tienenie

Ak nemáte doma klimatizáciu a spoliehate sa na šťastie, či architektúru svojho domu, zostáva vám niekoľko trikov, akými možno znížiť premiešanie teplého vzduchu s tým vo vnútri. Aké jednoduché finty vieme využiť vo svoj prospech?

Zatienenie okien a zatvorenie okien

Okná so žalúziami zastrite. Nenechávajte totiž zohrievať okná, sklá okien, a nedovoľte prestupovať lúče až dnu. Majú podiel na zvyšovaní teploty vzduchu. Jedna Britka sa pochválila na internete fintou, akou sa jej darí odrážať časť lúčov späť von a za minimálne náklady. Využíva pritom termofóliu, ktorá je súčasťou niektorých lekárničiek, alebo sa dá kúpiť v lekárni. Termofólia je veľmi tenká, ale mimoriadne účinná.

Pri veľkých horúčavách ale určite nevetrajte. Vetrajte skoro ráno a večer, keď sa teplota vzduchu vonku zníži. Večer vetrať musíte, inak si koledujete o hyperhydráciu, ako sa nazýva extrémne potenie, alebo problémy so spánkom. Aj preto, že teplota vo vnútri predsa len porastie, ale pomalšie. Večer tak bude vnútri teplejšie, než vonu. Júl je kritický, kým august má chladnejšie noci a tak aj lepšie možnosti na riadne prevetranie.

Spotrebiče a ďalšie zdroje tepla

Teplotu interiéru zvyšujú zapnuté spotrebiče. Najmä staré neúsporné spotrebiče. Pohroma je pozabudnuté kúrenie. Varenie na sporáku, pečenie v trúbe, to všetko extrémne zvyšuje teplotu. Varenie v parnom hrnci zvyšuje vodné pary a zvyšuje teplotu v kuchyni aj vzdušnú vlhkosť. Potrebné je tak odvetrávanie. Podobný efekt prinášajú zapnuté rýchlovarné kanvice. K spotrebičom však prirátajme aj televízor, každý prehrávač, hraciu konzolu, adaptéry, ale napríklad aj počítače. Čím výkonnejšie, tým viac sú zdrojom tepla, ktoré je potrebné chladiť.

Zohrievanie múrov domácnosti a ponechávanie rôznych zdrojov tepla vo vnútri tak nemá dôvod, aby teplota na teplomery klesala. Skôr naopak. Nakoniec nezabúdajme na to, že zohrievanie telesnej teploty menej vzdušným syntetickým oblečením, respektíve vôbec oblečením zohrieva vás možno výraznejšie ako interiérová teplota. Pokiaľ je vás v domácnosti viac, myslite na to, že nevetraný priestor, teplý vzduch a viac ľudí priestor ohrievajú telesným teplom oveľa rýchlejšie. Nezaškodí tak vychladzovať priestory a miestnosti bez prítomnosti ľudí.

Na schladenie sú triky s ľadom, alebo…

Zaujímavými trikmi, ktoré majú účinok pri pokusoch ochladiť sa, sú použitie misky s ľadovými kockami v ceste ventilátora. Iné rady misku pokladajú za ventilátor. Chladný vzduch v okolí misky však v každom prípade pri ventilátore prúdi. Dobrým tipom sú aj prenosné klimatizácie, ktoré nemusia byť drahé, ba dokonca môžu využívať efekt s ľadom vo svoj prospech.

Nakoniec nezaškodí, ak to financie dovolia, uvažovať nad klimatizáciou. Ide však o nákladné riešenie, ktorého cena sa pohybuje od 800 EUR s DPH vyššie, podľa priestoru, pre ktorý je určená, alebo podľa náročnosti inštalácie, vedenia rúr a počtu vnútorných jednotiek. Nenechajte sa napáliť. Na Facebooku sa napríklad počas leta zobrazuje množstvo reklám a tiež mnohé zavádzajúce. Niektoré slovenské firmy neváhajú lákať na najlacnejšie ponuky s montážou, ktoré až po kliknutí odhalia, že nie sú v avizovanej cene ani s montážou ba dokonca ani s DPH. Pri hľadaní klimatizácie sa preto obrňte trpezlivosťou a najmä porovnávajte. Spôsob marketingovej komunikácie a ochotu vám zodpovedať otázky totiž možno vnímať ako náznak výslednej kvality.

 tieň stromov

Zelený bojovník, ktorý zmierňuje silu horúčav…

Je zaujímavé, ako sa zabúda aj na prírodné riešenia. Najmä v rámci domácnosti. Napríklad zelená pergola tvorená viničom, alebo prenosné veľké stromy v nádobách umiestnené na slnečných stranách domu. Výborné triky, ktoré jednak skrášlia exteriér, ale majú účinok na zníženie teploty. Poskytujú tieň. Ak to dovolí prostredie, využívajte veľké stromy v exteriéry aj bez nádob. Pozor na silné korene a riziká narušenia základov stavby, prípadne ďalšie obmedzenia arboristiky a architetúry. Sú riešenia domov a zelene, ktoré s vysokými teplotami jednoducho nemajú problémy. Riešenie si však žiada vstupné a neskôr časové investície.