Tlačové správy

Úsmev s bielymi zubami: akú si vybrať bieliacu pastu?

Asi každý túži po žiarivom úsmeve. Bohužiaľ pitie kávy, čaju, červeného vína alebo fajčenie spôsobuje nevzhľadné povrchové zafarbenie skloviny. Najbežnejším pomocníkom na odstránenie škvŕn sú bieliace zubné pasty. Ako ale vybrať tú správnu, aby bola na vašich zuboch účinná?

Bieliace prípravky na zuby

Pre zdravé zuby aj ďasná používame zubné kefky, medzizubné kefky či zubné nite. Pre prirodzene biele zuby ale musíme siahnuť po bieliacich produktoch na zuby. Nie všetky bieliace pasty nám ale pomôžu škvrny odstrániť, preto je potrebné sa pri výbere pasty zamerať na to, akým spôsobom zafarbenie odstraňuje.

Ako veľmi máte zuby zafarbené?

Pred výberom bieliacej zubnej pasty je dôležité zhodnotiť mieru zafarbenia zubov. Pokiaľ máte pocit, že je zafarbenie mierne, nemusíte používať pasty s peroxidmi alebo inými chemickými zložkami. Mala by vám stačiť zubná pasta s enzýmami, ktoré zabraňujú usadzovaniu povlaku a sú pri čistení efektívne.

Pokiaľ ste ale milovníkmi kávy, čaju alebo červeného vína, teda nápojov, ktoré majú neblahý vplyv na zubnú sklovinu, je zafarbenie vašich zubov stredné. V tomto prípade je lepšie siahnuť po bieliacej paste s výraznejšími bieliacimi účinkami. Tieto pasty obsahujú napríklad peroxidy alebo ďalšie účinné bieliace látky.

Ktoré zložky v bieliacich pastách sú účinné?

Týchto zložiek je niekoľko druhov. Predtým sa najčastejšie používali abrazíva, teda drobné brúsne čiastočky, ktoré mechanicky odstraňovali pigment z povrchu zubnej skloviny. Ešte dnes také pasty zoženiete, sú ale vhodné skôr na občasné používanie alebo na odstránenie pigmentových škvŕn z jednotlivých zubov.Najúčinnejšou zložkou bieliacich zubných pást je peroxid – v zložení zubnej pasty ho nájdete pod názvom peroxid vodíka alebo carbamid peroxid. Obe látky majú rovnaké účinky, iba peroxid vodíka býva obsiahnutý v menšej koncentrácii. Účinok peroxidu spočíva v uvoľnení aktívneho kyslíka, ktorý pôsobí na povrchu skloviny a zmierňuje zafarbenie zubov. Ďalšou zložkou, ktorá sa v bieliacich zubných pastách vyskytuje, sú enzýmy. Ako už bolo spomenuté, pomáhajú iba pri miernom zafarbení zubov. Ide najmä o enzýmy papaín a bromelaín, ktoré prenikajú do štruktúry skloviny a odstraňujú tak jej zafarbenie. Na trhu je tiež množstvo zubných pást s obsahom aktívneho uhlia, ktoré je mierne abrazívne a jemne obrusuje zubnú sklovinu. Opäť ale účinkuje skôr na mierne zafarbenie zubov.

Čo robiť, keď nepomáha bieliaca zubná pasta?

Je možné, že vám bieliaca zubná pasta nepomôže, pretože účinkuje skôr na povrchové zafarbenie zubov. V takom prípade sa jedná o problém s vnútorným zafarbením zubov, ktoré je možné odstrániť iba ordinačným alebo domácim bielením. Oba druhy prebiehajú pod dohľadom lekára, ktorý posúdi, či vám bielenie pomôže a aký typ by bol pre vás vhodný. Potom už sa môžete tešiť na žiarivý úsmev.

Autor: nazuby.eu

O autorovi

Pod autorom podpísaným ako "Tlačové správy" vám prinášame články venované rôznym témam, službám a novinkám, ktoré pochádzajú z externých redakcií, agentúr a spoločností. Články prechádzajú našou kontrolu a redakčným zásahom.