Jedlo

Kuchynský robot: občas ani netušíme, že ho chceme a potrebujeme

Kuchynský robot je heslo. Môžeme sa ním oháňať, ak chceme v kuchyni zastúpiť a vzdať sa neželanej práce, či časti práce. Je heslom kamarátok, ktoré mávnu rukou, keď hovoria, že všetko zvládajú, veď majú „kuchynský robot“. Budeme ho ešte istý čas ignorovať, hoci tolerujeme jeho prítomnosť na tomto svete. Lenže potom príde manžel, že chce moravské koláče, vymiešané domáce fašírky, či domáci chlieb a vy si poviete, že sa to dá kúpiť… alebo počas sviatočného obdobia aj doma vyrobiť. Nechce sa vám to niektorých častí práce, nechať si polepiť ruky od mazľavého cesta a do toho ten pocit neistoty, či je vôbec cesto presne také, aké má byť, keď lepí ako pliaga alebo práve naopak – nelepí vôbec.

Cesto a pečenie

Uisťujeme sa tak len pocitom, že ak ideme presne podľa osvedčeného receptu a kamoška sa nesekla v ničom pri jeho prepisovaní, potom to skrátka musí nejako celé skončiť. Kuchynský robot je skvelá vec. Uvedomíme si to vtedy, keď nám ho naša drahá polovička kúpi len, keď si uvedomí, že to on musí do obchodu po čerstvý chlieb. Náhle sa mu objavia spomienky na detstvo, keď mama, pre vás svokra, piekla doma chlieb a pripomína mu to detstvo. Čo by ste pre neho nespravili, len aby ste sa blysli pred všetkými že „Áno, dala si to. Dosť bolo chválenia sa ostatných nad vedou…“.

Kuchynský robot nám to značne uľahčuje

To, čo mňa od varenia a pečenia odrádza, je miesenie, nahrievanie trúby a striehnutie na to, či moja trúba dobre pečie a kedy je vlastne cesto hotové. Ak zredukujem všetky obavy pri pečení na len to pečenie a odpadá miesenie – odpadá v podstate najhoršia časť. Kuchynské roboty pritom dnes zvládajú oveľa viac ako len miesenie. Nahradia nm aj iné zariadenia ako sú mixéry, odšťavovače, mlynčeky na mak, orechy, pečivo k strúhanke, či mäso. Dnes každý poriadny kuchynský robot hľadá možnosti, akými by mohli byť všestranným a opakovaným spoločníkom v kuchyni.

To moje nadšenie nepriniesol kuchynský robot žiadnej slávnej komerčnej značky. Lauben je nemecká značka, ktorá je stará len pár rokov a dostáva sa do ČR a SR len práve v posledných rokoch. Bez skúseností s inými kúskami z tejto dielne značky, ktorá zaujme svojim oblúkovým logom, pre dobrý dojem postačí aj táto skúsenosť. Kuchynský robot vyrábajú v čiernej aj bielej. Jeho dizajn ocenili aj cenou IF Design Award 2019 a hoci vyzerá ako klasický miesič cesta, má toho oveľa viac. Ak tomu svojmu chcete dať tip na to, čo môže kúpiť, môže ísť pokojne o Lauben Kitchen Machine.

Čo všetko ponúkne tento kúsok?

Pekný dizajn sa hodí do kuchyne. Do svetlej kuchyne pokojne ten biely, do iných typov bude sedieť vždy čierny. Sú v podstate rovnaké, len ich odlišuje pár znamienok v označení typu 1200BC (čierny) a 1200WT (biely). Vyklápacie hlavné rameno nad nerezovou nádobou má okrem miesenia aj ďalšie funkcie. Samotná nádoba sa dá kryť vekom s otvorom, takže aj počas miesenia je možné pridávať vajíčka, prilievať olej. Poslúži to však aj pri miešaní mäsa na fašírky, keď pridávate ešte koreniny, cesnak a prisypete strúhanku.

Dnešné kuchynské roboty zvládajú robiť oveľa viac. Aj v tomto prípade tak ide o efektívny mlynček na mäso, rôzne prídavné vychytávky a aj samotné miešacie rameno má hneď tri svoje kľúčové funkcie. Oficiálne sa tomu hovorí šľahanie – miešanie – miesenie a do toho má funkciu mletie. Tento konkrétny prístroj má vo výbave ešte aj pomôcky na výrobu domácich klobások, ktoré sa dajú prepojiť s mlynčekom. Chlap môže byť vo vytržení, keď to uvidí, alebo keď sa to dozvie. Pokojne na tomto popise uzavrite dôvody, prečo to chcete a prečo vám to má kúpiť. Nič na tom nezmení fakt (keď už bude doma), že sa k domácim klobáskam a jaterničkám vlastne ani nedostanete, lebo nie je toho, čo by pripravil suroviny.

Ak bolo doteraz prekážkou toho, prečo si nedoprajete domácu pizzu, len to lepkavé cesto… už by nemusela takáto zámienka platiť. Pozor, je to tak dvojsečná zbraň. Jedna pizza v živote zväčša nestačí a niekedy ani v jeden večer.

Prednosti a vlastnosti

Láka na niekoľko zásadných vlastností, niekoľko rôznych technológií, ktoré sú zvýrazňované ako tie podstatné. Pýši sa celoplanetárnym mixovacím pohybom, ktorý zrejme hovorí viac technicky zdatnejším ľuďom, no laikovi dodá pocit, že je to presne to, čo potrebuje. Pri zisťovaní významu tohto spojenia zistíte, že tak prístroj vymiesi naozaj všetko a nezostáva nádoba so zvyškami, ktorých sa prístroj ani nedotkol. Má osem rýchlostí, medený motor s výkonom 1200 W. Nerezová misa má objem 5 litrov, niekde sa uvádza aj 5,5 litrov. Mixér má pohár vytvorený z tvrdého skla. Všetko do seba zapadá, sedí a aj to vyzerá dobre. Nič nikde nevŕzga a ani nevyzerá, že by malo odpadnúť.  Ako nový je vám ho dokonca ľúto zašpiniť.

Lauben kuchynský robot

Ovládanie je jednoduché, nepotrápi používateľa a ani neohrozí. V podstate sa nedá zraniť pri logickom uvažovaní a ani nič pokaziť pri bežnom narábaní. Čokoľvek sa dá spustiť iba ak je správne nasadené. Prístroj má svoje poistky, nehučí ako drak a ak je náhodou nová majiteľka zúfalá, s čím začať, malá kuchárka s niekoľkými receptami môže byť zaujímavým štartom a úvodom do novej éry vo vlastnej kuchyni.

Ak siahate po kuchynskom robotovi Lauben Kitchen Machine 1200, tak potom vedzte, že:

  • Hnieti, mieša, šľahá, miesi, mixuje, melie
  • Má poistky proti prehratiu, proti zraneniu a funguje len keď všetko sedí ako má
  • Má pekný dizajn, ľahko sa s ním robí
  • Nehučí a je presne tak ťažký, aby mal pri svojej práci potrebnú stabilitu
  • Pokojne môže zostať na linke, lebo sa dá naň pozerať. Tiež štartuje tému, keď prídu kamošky a majú otázky.
  • Nemecká značka, ktorá vôbec nie je chybou. Poteší, čo všetko dokáže, hoci nie všetko budete aj hojne využívať. Už len nezabudnúť, že tam máte aj mlynček na mäso, nech zbytočne nekupujete iný, alebo nedrhnete ten starý od svokry.

Pošlite tomu svojmu pokojne link na tento článok. Aj preto sú klobásky napísané hrubým písmom zámerne. To nemôžu minúť.