Je vašim snom mať dokonalý a zdravý úsmev? Chce to dôslednosť hlavne v oblasti ústnej hygieny, jej nedodržiavaním môže vzniknúť zápal ďasien, ktorý je predzvesťou paradentózy. Tá je často veľmi nebezpečná pre celý zbytok organizmu. Vedeckými štúdiami už bola preukázaná jej súvislosť s rozvojom kardiovaskulárnych chorôb alebo s nepriechodnosťou ciev. Baktérie v zápalových ložiskách v ústach sa môžu šíriť do celého tela a spôsobovať nové infekcie. Preto si nutnú dávku pozornosti zaslúži aj váš jazyk, na ktorom sa držia baktérie, ktoré dokážu napáchať veľké škody. Čo robiť, aby ste sa čo najlepšie zbavili týchto záškodníkov a vaša ústna dutina bola v perfektnej kondícii?
Baktérie sa usádzajú na zuboch, odkiaľ sa ich každý deň snažíme čo najpoctivejšie odstrániť. Veľké množstvo ich ale zostáva aj na jazyku. Ich nahromadením vzniká biofilm, ktorý ide veľmi zle odstrániť. Baktérie sa totiž schovávajú v chuťových pohárikoch pod povrchom biofilmu. Preto nestačí po vyčistení zubov len vypláchnuť ústa vodou a myslieť si, že sme baktérie zničili. Naopak. Tie, ktoré na jazyku zostali sa rýchlo rozmnožia a slinami sa dostanú späť na zuby. Kvôli tomu potom môžete bojovať nielen s kazivosťou zubov, ale aj s ďalšími problémami.
Máte pocit, že vám aj napriek všetkej starostlivosti o zuby zapácha z úst? Zamerajte sa na tri oblasti čistenia. Problémom je možno práve váš jazyk. V spojení so zanesenými medzizubnými priestormi a nánosom zubného povlaku môže vznikať veľmi nepríjemný odor, ktorý by mohol začať znepríjemňovať život nielen vám, ale aj vášmu okoliu.
Ak ste majiteľom sonickej kefky, hravo si poradíte so zubným povlakom, ale pokojne ho môžete použiť aj na čistenie jazyka.
Nemenej dôležité sú ale aj medzizubné priestory. „V prvom rade by mali ľudia pravidelne navštevovať dentálnu hygieničku. Tá im vyčistí medzizubné priestory a pomôže s výberom medzizubných kefiek a môže odporučiť aj ústnu sprchu. Tá je pomocníkom v okysličovaní medzizubných priestorov a prečistení v miestach, kde sa často prichytáva jedlo. To všetko prispieva k rýchlejšiemu hojeniu a obnoveniu poškodených ďasien,“ vysvetľuje Šárka Havlíčková, DiS., dentálna hygienička a ambasádorka TrueLife.
Baktérie ale nestoja len za pachom z úst. Môžu mať na svedomí omnoho horšie veci. Napríklad paradentózu. Tá vzniká kvôli usádzaniu zubného povlaku po stranách zubov, kde sa menia na zubný kameň. Z toho sa môže časom vyvinúť zápal, ktorý sprevádza krvácanie ďasien, ústup ďasien a odhaľovanie krčkov. To, že budete mať zuby citlivé na teplé a studené jedlo či nápoje, potom môže byť ten najmenší problém.
Kvôli napadnutiu paradentu by vám zuby mohli aj vypadnúť. Paradentóza je podľa prieskumov najčastejšie ochorenie (takmer z 90 %) u ľudí nad 30 rokov. Začínajúcou gingivitis alebo zápalom ďasien trpí až 90 % dospelej populácie. „Zápal ďasien je spôsobený nedostatočnou ústnou hygienou, množením zubného povlaku a tvorbou zubného kameňa. Neliečený zápal ďasien časom prechádza do závažnejšieho ochorenia zvaného parodontitis (parodontóza). Zákernosť parodontitídy spočíva v tom, že prebieha pomaly, dlho pacient nemá žiadne ťažkosti a tým jej nevenuje pozornosť.
Paradentóza začína krvácaním ďasien, neskôr vznikajú parodontálne choboty a tým sa zväčšuje priestor medzi zubom a ďasnom. Niekedy zuby začnú meniť svoje umiestenie. Ďasno krváca, opuchne a bolí. Kosť ubúda, dôsledkom reakcie organizmu na infekciu. Následkom je postupné uvoľňovanie zubov,“ popisuje Havlíčková.
Starostlivosť o svoju dutinu ústnu môžete vykonávať pomocou najrôznejších zubných kefiek. Ako sa medzi nimi ale vyznať?
Aké sú ďalšie výhody čistej a zdravej dutiny ústnej? Vďaka čistému jazyku sa vám zdokonalí vnímanie chutí. Keďže sa vám prečistia chuťové poháriky, sladká bude sladšia, kyslá kyslejšia a pôžitok z jedla budete mať o niekoľko levelov lepší. Naviac sa vám tiež zvýši imunita. Keď budete mať čistejší jazyk do obehu sa vám nedostane toľko toxínov. „Mali by sme si uvedomiť, že ústna dutina je prepojená s celým naším organizmom.
Práve zanedbaná ústna hygiena, ktorá časom vedie k vážnym a rozsiahlym zápalom ďasien, stojí v popredí všetkých potenciálnych zdrojov infekcie a rizika poškodenia vzdialeného orgánu,“ uzatvára Havlíčková. Ohrození sú aj astmatici alebo diabetici. Zápaly ústnej dutiny môžu poškodiť aj ľadviny alebo priťažiť ľuďom trpiacim artritídou. Na pozore by sa ale mali mať aj tehotné. Parodontitída totiž môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod.
0 komentárov