Tiež si rýpete do svojho tela, neustále niečo trháte, vytrhávate a pritom nechcete? Sledujete film, napínavú scénu a ani netušíte, čo ste si práve spravili? Na SkyShowtime sme nedávno videli drsný (s prvkami čierneho humoru) seriál Sweetpea o vrahyni, ktorá si neustále trhala vlasy, ak sa ocitla v blízkosti jedného konkrétneho dievčaťa a bola vystavená strachu, šikane a stresu.S podobnými problémami sa v rôznych situáciách stretávame aj v oveľa bezpečnejšom svete. Mnohé ženy si neuvedomujú, že niektoré každodenné návyky môžu mať negatívny vplyv na ich zdravie a psychickú pohodu. Tieto zlozvyky, často spojené so stresom, úzkosťou alebo nudou, môžu viesť k fyzickým poškodeniam, estetickým problémom aj emocionálnemu dyskomfortu. Nižšie uvádzame niektoré z najčastejších zlozvykov, ich odborné názvy, príčiny, dôsledky a možnosti riešenia.

Časté problémy ktoré si niekedy vôbec neuvedomujeme
Ohrýzanie nechtov (onychofágia)
Ohrýzanie nechtov, známe odborne ako onychofágia, je nutkavé hrýzanie nechtov, ktoré môže viesť až k bolestivým krvácaniam. Tento zlozvyk často vzniká v dôsledku stresu, úzkosti, nudy alebo perfekcionizmu, keď sa človek snaží „opraviť“ nerovné nechty. Ohrýzanie spôsobuje poškodenie nechtového lôžka, deformáciu nechtov a zvyšuje riziko infekcií, pretože baktérie a vírusy sa ľahko dostávajú do úst. Viditeľne poškodené nechty môžu viesť aj k sociálnym rozpakom. Na zvládnutie tohto zlozvyku môže pomôcť nanášanie horkého laku, nahradenie návyku stresovou guličkou alebo žuvacou gumou a pravidelná manikúra, ktorá znižuje nutkanie nechty ničiť.
Vytrhávanie vlasov (trichotillománia)
Trichotillománia predstavuje nutkavé vytrhávanie vlasov, ktoré vedie k viditeľným lysinám. Tento zlozvyk je často odpoveďou na stres, úzkosť alebo podvedomú potrebu uvoľnenia napätia. Dôsledkami býva poškodenie vlasových folikulov, ktoré môže v extrémnych prípadoch spôsobiť trvalú plešatosť. To môže viesť k fatálnemu zásahu do spoločenského života – hanby a sociálnej izolácie. Liečba zahŕňa nosenie ochranných rukavíc alebo prstových náplastí, absolvovanie kognitívno-behaviorálnej terapie, ktorá pomáha identifikovať spúšťače, a využívanie antistresových pomôcok.
Hryzenie pier a líc (morsicatio buccarum)
Morsicatio buccarum označuje nevedomé hryzenie vnútornej strany líc alebo pier. Tento zlozvyk sa často spája s nervozitou, zvýšenou koncentráciou alebo starými zvykmi z detstva. Výsledkom bývajú chronické vredy, zápaly v ústnej dutine a zvýšené riziko infekcií. Bolestivé trhlinky v kútikoch úst môžu ešte viac zhoršiť kvalitu života. Prevenciou môže byť žuvanie žuvačky bez cukru, aplikácia ochranného vosku na poškodené miesta alebo v závažnejších prípadoch nosenie silikónového chrániča zubov.
Vŕtanie sa v nose (rhinotillexománia)
Rhinotillexománia je odborný termín pre nutkavé vŕtanie sa v nose, ktoré môže mať viaceré príčiny – od úzkosti cez alergie až po obyčajný zlozvyk. Dôsledky zahŕňajú poškodenie nosovej sliznice, krvácanie a zvýšené riziko šírenia baktérií ako napríklad streptokokov. Tento zlozvyk má aj estetický rozmer, pretože pôsobí veľmi nepríjemne na okolie. Pomôcť môže pravidelné používanie solného spreja na zvlhčenie nosa, aplikácia náplasťových náterov na prsty alebo nahradenie zlozvyku antistresovou pomôckou.
Vytrhávanie chĺpkov (trichotemnomania)
Vytrhávanie chĺpkov, známe ako trichotemnomania, zahŕňa nutkavé vytrhávanie si obočia, rias alebo iných telesných chĺpkov. Tento problém môže byť prejavom úzkosti, perfekcionizmu alebo poruchy vnímania vlastného tela známej ako telesný dysmorfný syndróm. Dôsledkami sú nepravidelné línie obočia, podráždená pokožka a riziko trvalého poškodenia folikulov. Ako prevencia sa odporúča používanie falošného obočia alebo rias ako psychologickej bariéry, absolvovanie kognitívno-behaviorálnej terapie a pravidelná profesionálna depilácia, ktorá môže znížiť nutkanie zasahovať do ochlpenia.
Skúšanie vlasov na pevnosť (trichorrhexomania)
Trichorrhexomania je menej známy zlozvyk, pri ktorom si človek neustále prechádza vlasy prstami a trhá ich, aby „testoval“ ich pevnosť a kvalitu. Často súvisí s úzkosťou alebo obsesívnym záujmom o vzhľad vlasov. Tento zvyk vedie k lámavosti vlasov, krehkým končekom a podráždeniu pokožky hlavy. Pomôcť môže nosenie vlasov spletených do vrkoča, ktoré obmedzí prístup k prameňom, aplikácia olejových zábalov na zvýšenie pružnosti vlasov a psychoterapia pri vážnejších problémoch. Siahanie do vlasov je pritom zlozvyk, ktorý stojí často aj za ich mastením a znehodnocovaním.
Prežúvanie predmetov (onychophagia)
Okrem nechtov ľudia trpiaci onychofágiou často hryzú aj ceruzky, perá alebo iné predmety. Tento zlozvyk vzniká ako reakcia na stres, potrebu ústnej stimulácie alebo zo zvyku z detstva. Dôsledky zahŕňajú poškodenie zubnej skloviny, riziko infekcií z baktériami pokrytých predmetov a bolesti v oblasti čeľustí. Na jeho obmedzenie sa odporúča žuvanie žuvačky, používanie špeciálnych silikónových žuvacích náhrad alebo zvýšenie príjmu minerálov, ako sú vápnik a horčík, ktoré môžu zmierniť nutkanie. Prípady, ako popisuje magazín Zaujímavé novinky, sú už však extrém, ktorý vyžaduje odbornú pomoc
Ak robíte niečo podobné, ale nenachádza sa to v tomto zozname, je to jednoducho preto, že podobných zlozvykov je o mnoho viac.