Rodina

Ako sa správať po príchode z pôrodnice k staršiemu dieťaťu

Čakajú vás veľké zmeny. Priviedli ste na svet nového človiečika a vaša myseľ je iste plná otázok, ako zvládnete celú tú starostlivosť. No určite vaše myšlienky neustále blúdia aj k téme, ako bude novú situáciu doma vnímať vaše staršie dieťa. Bude žiarliť? Upozorňovať na seba? Prijme mladšieho súrodenca? Bude ho mať rado? Poradíme vám pár tipov, na čo myslieť ešte pred príchodom domov a ako sa k nemu správať prvé týždne.

Materstvo a rodina, pixabay 457235

1. Pripravte darček

Na toto by ste mali myslieť vopred. Je milé, ak niekam príde návšteva alebo niekto nový a prinesie nejaký darček v podobe malej pozornosti. Vaše staršie dieťa sa iste poteší a malý súrodenec si ho získa, keď mu pri príchode domov donesie nejaký darček. Môžete zvoliť nejakú hračku, napríklad plyšáka alebo skúste vybrať niečo, čo má vaše dieťa rado.

„Hneď po príchode domov sme dali dcérke plyšového zajačika, ktorého jej donieslo bábätko, ktoré k nám prišlo domov. Dcérka sa veľmi potešila a bračeka si obzerala s veľkým záujmom. Vždy, keď si zajačika zobrala domov, vravela, že ho má od bábätka“ povedala Jana.

2. Premyslite a vyriešte dopredu, kde bude novorodenec spať

Ani vám by iste nebolo príjemné, keby k vám domov prišiel niekto nový a začal spať vo vašej posteli. Toto sa preto pokúste vyriešiť už dopredu. Predídete tým žiarlivosti a zlosti staršieho dieťaťa. Možnosti máte pritom dve: buď si zadovážite novú posteľ pre bábätko alebo pre staršieho súrodenca. Je vhodné, ak vaše staršie dieťa dáte spať do novej postele či izbičky už niekoľko týždňov pred narodením ďalšieho dieťaťa, aby si na novú situáciu zvyklo.

„Medzi deťmi máme len dvojročný rozdiel, a tak sme potrebovali vyriešiť otázku spania. Syn spal v tom čase ešte v postieľke, čiže bolo potrebné premyslieť si, či kúpime ďalšiu postieľku alebo dáme synčeka už spať do väčšej postele. Určite odporúčam porozmýšľať nad tým dopredu a hlavne si to vyskúšať na dlhší čas“. prispela názorom Petra.

3. Majte alternatívu na oddelené spanie pre deti

Človek potrebuje v mnohých životných situáciách alternatívne riešenia. Aj ohľadom spánku je dobré, ak si dopredu pripravíte alternatívu oddeleného spania. Môže sa stať, že  prvé týždne alebo mesiace, keď sa bábätko budí v noci na papanie častejšie, môže budiť aj staršie dieťa, ktoré môže byť z toho nervózne a v jeho očiach nový súrodenec nebude veľmi obľúbený. Jedným riešením môže byť spanie v detskej izbe alebo v obývačke. Skúste porozmýšľať nad prípadným rozmiestnením nábytku, aby ste boli aj na takého riešenie vopred pripravení.

„Keď sme si doniesli novorodenca domov z pôrodnice, v noci sa často budil a budila sa aj staršia dcéra, ktorá vždy začala plakať a bola z toho nervózna. Nemali sme dopredu premyslené žiadne náhradné riešenie, a tak sme museli improvizovať, čo nebolo veľmi jednoduché. Trvalo nám dosť dlho, kým sme našli riešenie vyhovujúce všetkým členom rodiny. Určite odporúčam iným rodičom myslieť na toto skôr, aby sa vyhli problémom ako sme mali my.“ vyznala sa Dorota.

4. Vyhraďte si čas len na staršie dieťa

Do vašej rodiny príde nový člen. Ten najmladší, ale zároveň ten, ktorý si bude vyžadovať najviac pozornosti a ukrojí si najviac z vášho času. Pre staršieho súrodenca to bude veľká zmena, lebo všetka pozornosť rodičov bola doteraz len na ňom. Snažte sa vyhradiť si čas popri starostlivosti o bábätko a domácich prácach výlučne len na staršie dieťa. Snažte sa, aby ste sa vtedy venovali výlučne jemu a neplánujte si na ten čas iné povinnosti. Ideálna je aspoň jedna hodina.

„Dcérka zo začiatku pri novom súrodencovi žiarlila. Nechápala, prečo na ňu nemám toľko času a prečo s ňou nemôžem ísť všade vždy, keď si to zmyslí. Potom mi niekto poradil, že mám byť veľmi prísna na to, aby som si každý deň vyhradila čas výlučne na ňu. Nie popri varení a upratovaní a podobne, ale v mojom voľnom čase, ktorý som si musela urobiť. Hrali sme sa, bláznili a keď mi malý spal, či už doma alebo vonku v kočiariku, vtedy sme mohli ísť na ihrisko alebo sa len tak hrať na záhrade. Len my dve.“ uviedla Katka.

5. Zapájajte staršie dieťa do starostlivosti

Áno, času na staršie dieťa je menej, ako to bolo doteraz. Preto sa snažte chopiť každej šance, aby sa cítilo, že sa mu venujete. Zapojte ho do starostlivosti o bábätko, ak sa to dá. Stačia maličkosti: dones mi plienočku, daj bábätku cumlík, postráž bábätko, pomôž mi držať bábätku fľašu a pod. Takto spolu budete tráviť čas, vaše staršie dieťa sa nebude cítiť odsunuté na druhú koľaj a navyše, čo je veľmi dôležité, bude sa cítiť potrebné a vo vašich očiach ocenené. Malé deti sa rady zapájajú do akejkoľvek činnosti z reálneho života, preto to určite vyskúšajte.

„Hneď od začiatku som sa snažila syna zapájať do starostlivosti o jeho mladšiu sestru. Vyplnila som mu tak čas, počas ktorého by sa možno cítil nepovšimnutý, a vždy, keď pomohol, cítil sa hrdo a čakal na moju pochvalu, ktorá ho vždy veľmi potešila.“ vraví Viktória.

6. Vymyslite spoločný program

Keďže bábätko si bude vyžadovať veľa vášho času a na mladšieho súrodenca ho bude menej, snažte sa naplánovať si poločný program. Môže ísť o prechádzku, spoločnú hru, spievanie, rozhovor a podobne. Je skvelé plánovať si program aj spoločne ako rodina. Pri týchto okamihoch si bude starší súrodenec uvedomovať, že ste rodina, v novom zložení, a spoločné chvíle si bude vychutnávať.

„Dcérka zo začiatku žiarlila na mladšiu sestru. S manželom sme sa dohodli, že vždy v nedeľu sa budeme snažiť chodiť na spoločné výlety. Snažili sme sa tam tráviť príjemný spoločný čas a dcérke vštepovať pocit, že sme rodina a mladšia dcérka je jej novou súčasťou. Neviem, či pomohlo práve to, ale verím, že áno, pocity dcérky sa upokojili a k mladšej mala lepší vzťah“. napísala nám Adriana.

7. Majte bábätko pri sebe, keď sa hráte so starším dieťaťom

Bábätko bude niekedy plakať, chcieť sa len tak nosiť na rukách, byť vo vašej blízkosti. Ale čo vtedy s vaším starším dieťaťom, ktoré si vyžaduje rovnakú pozornosť? Snažte sa mať bábätko pri sebe a popritom sa hrať a venovať vášmu staršiemu dieťaťu. Ideálny na takéto okamihy je nosič alebo šatka, kde si môžete bábätko dať. To bude spokojné, že cíti vašu blízkosť a staršie dieťa bude šťastné, že sa mu naplno venujete.

„Pri staršom synovi som nosič ani šatku nepoznala. Keď prišiel na svet ďalší syn, mala som pocit, že ich oboch naraz nezvládam. Mladší chcel byť stále pri mne, veľa plakal a mne bolo nepohodlné všade s ním codiť, nosiť ho na rukách a popri tom sa hrať s malým a venovať sa mu. Kamarátka mi poradila nosič a môj život sa tým zjednodušil, mala som zrazu dve spokojné deti, ktoré mali presne to, čo potrebovali a zo mňa sa stala spokojnejšia matka. Určite odporúčam. Kúpu neoľutujete.“ dodala na záver Simona.

O autorovi

Absolventka učiteľstva Anglický jazyk - Slovenský jazyk, učiteľka na základnej škole, kde sa okrem učenia venuje aj rozvíjaniu mladých literárnych talentov, mama dvoch detí. Má rada varenie, prechádzky v prírode, práce v záhradke, psov, čítanie kníh a písanie básní.