Rodina

Materstvo: Ako vyplniť čas novorodencovi medzi spánkami

Malé bábätko. Mnohí, kým nemajú svoje vlastné deti, žijú v akejsi mýlnej predstave, že taký novorodenec len spí, papá a kaká. To je síce pravda, ale každým týždňom má také bábätko aj čoraz viac bdelých fáz. Ale ako mu vtedy vyplniť čas okrem základnej starostlivosti, ktorú zahŕňa napríklad kŕmenie, prebaľovanie a kúpanie? Niekedy je  ťažké vymyslieť niečo, čo ho urobí spokojným a zaujme ho. Predsa len, hoci sa zdá, že také bábätko ešte veľa toho nevníma, je to veru niekedy náročný spoločník na program. Ako teda na to? Prinášame vám pár tipov.

zabavenie dieťatka

1. Kontrastné knižky

Bábätko prvé týždne ešte nevie zrakom zachytiť všetky farby. Najlepšie vníma bielu a čiernu farbu a kontrasty svetlých a tmavých plôch. Práve takéto sfarbenia vedia upútať jeho pozornosť. Na základe tohto faktu, mnohé knižné vydavateľstvá vydali tzv. kontrastné knižky s obrázkami, ktoré ulahodia očku vášho drobca. Je ideálne dať ho pri pozorovaní na bruško alebo mu ju ukazovať, keď leží, knižkou môžete aj hýbať na pravú a ľavú stranu, aby sa za ňou bábätko otáčalo.

Tieto knižky sú určené od 0 mesiacov, takže mu ich môžete ukazovať už od narodenia. Je možné ich samozrejme s deťmi využiť aj keď budú staršie, keď si budete prezerať obrázky a rozprávať sa s dieťaťom, čo na je nich zobrazené.

2. Hracia deka

Hračka a nástroj na rozvoj vnímavosti v jednom – hracia deka. Zvyčajne ju tvorí hrubšia mäkká textilná podložka, na ktorej novorodenec leží, a nad ním sú ukotvené z jednej strany na druhú akoby „tyčky“ – hracia hrazda, na ktorej sú upevnené hračky, ktoré majú zaujať vášho drobčeka. Väčšina výrobcov volí hračky rôzneho druhu: plyšové, hračky, ktoré majú slúžiť ako hryzátko, hračky, ktoré šuštia, hračky, ktoré sa lesknú alebo vydávajú zvuky. Hračky môžete z času na čas aj obmieňať. Samotná podložka, ako aj hrazda s hračkami vzbudzuje u detí záujem, pozornosť a cvičí ich zrak.

Takáto podložka má využitie na dlhšie obdobie, lebo keď vaše dieťatko vydrží dlhšie na brušku, môže si obzerať aj obrázky alebo vnímať povrchy na podložke, ktorá zvykne byť pestrofarebná, môže mať kožušinkovú časť, alebo časť z iného materiálu, výbežky, časti, ktorými sa dá hýbať. Okrem toho sa staršie dieťatko bude za hračkami naťahovať aj rúčkami, čo opäť ponúka rozvoj ďalšej schopnosti: chytiť nejaký predmet alebo do neho búchať.

3. Hrazdička s hračkami

Obmenou hracej deky môže byť tzv. hrazdička. Ide o zväčša drevenú konštrukciu, na ktorej visia hračky. Takúto konštrukciu je možné kúpiť si alebo si ju viete jednoducho vyrobiť aj doma a zavesiť na ňu rôzne hračky. Ak závesné hračky nemáte, ani tu sa fantázii a vašej tvorivosti medze nekladú. Stačí špagátik alebo stužka, ktorou môžete prichytiť hrkálky, hryzátka alebo iné hračky s otvorom, na ktorý môžeme motúzik pripevniť. Opäť, hračky je možné obmieňať, aby malo dieťatko zmenu.

4. Závesný kolotoč

Treťou, veľmi podobnou zábavkou pre vaše dieťatko popri hrazdičke a hracej deke, môže byť závesný kolotoč. Je vytvorený tak, že z jeho hornej časti sú pripevnené šnúrky, na ktorých visí viacero hračiek. Dieťatko si pri závesnom kolotoči pozorovaním predmetov na ňom, rozvíja zrak, hudba stimuluje jeho sluch, môže ho upokojiť. Väčšina hracích kolotočov funguje na baterky a dá sa na nich nastaviť funkcia krútenia hračiek, svietenia alebo hrania pesničky. Mnoho rodičov zvykne závesný kolotoč upevniť nad postieľku. Mnohí rodičia si závesným kolotočom pomáha aj pri zaspávaní dieťatka.

5. Masáž

Veľmi vhodnou a pre bábätko zdraviu prospešnou aktivitou, ktorou sa dá vyplniť voľný čas bábätka, je masáž. Masážou si prehlbujete citové väzby s dieťatkom, môžete ňou pomôcť dobrému tráveniu vášho bábätka, podporiť jeho krvný obeh, posilniť imunitu. Pri masáži bábätka sú vhodné jemné dotyky a ťahy. Masírujte pomaly a v pravidelnom rytme.

zabavenie dieťatka

6. Rozhovor

Je pravda, že s bábätkom si toho ešte veľa nepoviete, ale čo tak rozprávať sa s ním? Váš hlas už predsa dôverne pozná z bruška, je mu príjemný, zaujme ho. Takto zároveň cibríte jeho pozornosť a vnímavosť a „vštepujete“ mu po malilinkých kúsočkoch základy komunikácie. Iste vás bude so záujmom sledovať a možno aj ono bydá nejaký zvuk.

7. Spievanie

Okrem rozprávania môžete skúsiť bábätku aj spievať. Bábätká dokáže hudba a spev veľmi zaujať a vytvoríte si tak príjemný spoločný čas a pre bábätko to bude iste príjemná zmena. Váš spev ho iste aj upokojí.

8. Prechádzanie sa po byte

Rozprávanie sa s bábätkom môžete spojiť aj s prechádzaním sa po byte. Bábätko sa poteší, že sa môže okolo seba obzerať a to sa teda budete čudovať, ako zaujato a pozorne si priestor okolo seba bude skúmať. Podporíte tým rozvoj jeho zraku, ako aj to, že si na priestor, v ktorom sa ocitlo, bude zvykať a bude mu čoraz viac dôverne známy.

9. „Pasieme ovečky“

Touto aktivitou stimulujete pohybový rozvoj vášho dieťatka, čo je veľmi dôležité pre jeho komplexné napredovanie. Aktivita „pasieme ovečky“ spočíva v tom, že bábätko uložíte na bruško. Bábätko sa bude snažiť pomaly zdvíhať hlavičku, čo mu každým týždňom pôjde čoraz viac. S údivom sa bude obzerať po priestore.

Väčšine bábätiek sa táto činnosť veľmi páči. Je vhodnou aj na zmiernenie bolestí bruška a podporu lepšieho trávenia. Ak zvolíte túto aktivitu, je vhodné vystihnúť chvíľu, keď je dieťa dostatočne bdelé a neplače, a nie je bezprostredne po jedle. Počas aktivity sa s dieťatkom môžete rozprávať, hladkať ho, ukazovať mu hračky, knižky a pod.

O autorovi

Absolventka učiteľstva Anglický jazyk - Slovenský jazyk, učiteľka na základnej škole, kde sa okrem učenia venuje aj rozvíjaniu mladých literárnych talentov, mama dvoch detí. Má rada varenie, prechádzky v prírode, práce v záhradke, psov, čítanie kníh a písanie básní.