Cestovanie

Benátky a ich najčarovnejšie miesta a benátske zaujímavosti

Benátky, alebo aj mesto na vode, je jedným z najromantickejších a najčarovnejších miest na svete. Je len málo cestovateľov, ktorý by toto čarovné mestečko nechceli navštíviť. Stovky kanálov, úzke uličky, romantická atmosféra, gondoly, svetoznámy karneval, paláce, mosty a ešte oveľa viac, to všetko sú Benátky.

Benátky Venezia

Asi úplne prvé, čo väčšinu z nás napadne, je plavba po kanáloch v gondole. Gondolieri lákajú turistov na plavbu po historickom meste. Pripravte sa, že cena plavby je okolo 100 eur.

Benátky: Ktoré miesta určite nevynechajte

Benátky alebo aj Venezia sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. História mesta tu dýcha na každom kroku, mnoho budov sú tak staré, že by zniesli renováciu, ale práve historické budovy a kanál pôsobia romanticky.

Samozrejme, že celý čas nestrávite na vode, pri tak krásnom historickom meste by to bola veľká škoda. Väčšina pamiatok je sústredená okolo námestia sv. Marka. Námestie má veľmi rušnú dovolenkovú atmosféru, stretáva sa tu veľa ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí debatujú v kaviarňach, reštauráciách alebo sa len prechádzajú po námestí a tí s plnšou peňaženkou vbehnú do štýlových obchodov a kúpia si niečo na pamiatku.

Neobíďte ani Baziliku sv. Marka, Dóžov palác, Most vzdychov, taliansku operu Teatro La Venice, Baziliku Santa Maria a mnoho iných.

Benátky Gondola

Neodmysliteľnou súčasťou Benátok je benátsky karneval, ktorý sa koná každoročne a centrom diania je práve námestie sv. Marka. Dôležitú úlohu zohrávajú masky, ktoré je možné bez problémov zakúpiť priamo v meste. Karneval trvá 10 dní a navštívia ho státisíce turistov z rôznych kútov zeme.

Zopár zaujímavostí o Benátkach:

  • nachádza sa tu okolo 400 mostov, 120 námestí, 350 gondol a 170 kanálov
  • nazýva sa tiež „mestom zvonov„, veď nachádza sa tu vyše 170 veží so zvonom
  • navštívi ich ročne až 18 miliónov turistov
  • pomaličky sa potápajú, zistilo sa, že sa potopia o 7cm každých 100 rokov
  • 150 kanálov oddeľuje celkovo 118 ostrovov.
  • V historickom centre Benátok nenájdete žiadne autá.
  • Grand Canal premosťujú len štyri mosty.
  • Trhovisko Rialto Market pri moste Rialto má už 1000 rokov.
  • V roku 1254 sa tu narodil Marco Polo.
  • Benátky boli svojho času nezávislou ríšou, samostatným štátom, ktorý prosperoval vďaka obchodu medzi Áziou a Európou.

Cesta do Benátok sa dá z Bratislavy zvládnuť za nejakých 7 hodín autom, tak šup zobrať partnera na víkendový výlet a užiť si trošku romantiky spojenú so spoznávaním.

O autorovi

Zuzka - absolventka štúdia cestovného ruchu,mamina 2 synov a manželka, ktorá rada spoznáva nové miesta. Má rada filmy,knihy a športy,či už pasívne alebo aktívne.