Vianoce patria medzi najkrajšie obdobie roku. Trávime ich rôzne. Spájajú sa s nimi aj rozprávky v televízii. Napríklad aj Tri oriešky pre Popolušku a Perinbaba. Nemecký zámok Moritzburg, kde sa Popoluška nakrúcala, mimoriadne ťaží z filmovania. Konajú sa tu „popoluškovské“ podujatia a chodia sem Nemci, tak aj Česi vo veľkom. Na Slovensku takýchto miest veľa nemáme. Perinbaba sa napríklad nakrúcala v martinskom Múzeu slovenskej dediny a mnoho ľudí o tom vie, ale žiadne filmové podujatia sa u nás nekonajú. Iba ak výnimočne.
V novembri vyšla zaujímavá knižná novinka Filmové miesta, už sme o nej písali. Kniha, ktorá čitateľa prevedie históriou slovenského filmu, ale najmä miestami, ktoré do svojich scén filmári filmov použili. Je to skvelá myšlienka, pretože na mnohých miestach sa niečo nakrúcalo, ale ak nie je živý pamätník, alebo informačná tabuľa, informácia sa hľadá ťažko. S knižkou Filmové miesta (v predaji na martinus.sk, alebo bux.sk) možno bude cestovanie po Slovensku počas sezóny 2022 o niečo zaujímavejšie.
Aké zaujímavé rozprávky sa u nás nakrúcali a poznáme ich?
Je ich naozaj veľa. Ak vyberieme len niektoré… potom… Tri oriešky pre Popolušku sa u nás žiaľ síce nenakrúcali, ale Libušku Šafránkovú sme mohli na Slovensku privítať aspoň v rámci iného filmu. Pamätáte si ešte Marušku v Soli nad zlato (1982), kde Kroner hral šaša a Karol Machata kráľa? Azda každý si musel všimnúť české hrady Pernštejn a Křivoklát. Lenže podzemné priestory nakrúcali na hrade Červený Kameň v ich pivniciach. Keď bola Maruška po vodu, prichádzala k balvanoch v Studenovodských vodppádoch vo Vysokých Tatrách a prechádzala pritom ešte aj inými miestami v Tatrách. A soľné kráľovstvo? To predstavovala jaskyňa Domica.
foto: Studenovodské vodopády neďaleko Rainerovej chaty, kde sa nakrúcala rozprávka Soľ nad zlato
Kráľ drozdia brada (1984) s Lukášom Vaculíkom v úlohe kráľa Michala, sa takmer výlučne odohráva na Oravskom zámku vo všetkých možných priestoroch. A to hrad predstavuje hneď dva hrady naraz dvoch rôznych kráľovstiev.
Spomenutá Perinbaba (1985) je slávnou a navždy ňou zostane. Jej druhé pokračovanie sa nakrúcalo na niekoľkých miestach, napríklad pri Tomášovskom výhľade v Slovenskom raji, alebo v centre Kežmarku. No pôvodný film sa nám bude spájať hlavne s niektorými skalnatými horami vo Vysokých Tatrách, Zázrivou a hlavne Jahodníckymi hájmi, kde sa nachádza Múzeum slovenskej dediny. Do filmu použili dve stavby, objekt číslo 5 a objekt číslo 15. Určite sa do múzea choďte pozrieť, je to veľký ťahák počas celého roka.
foto: Bojnický zámok je u filmárov naozaj obľúbený. V knihe Filmové miesta je podrobnejší prehľad filmov, ktoré tu vznikali.
Slávna talianska televízna rozprávka Fantagirhó II (Jaskyňa Zlatej ruže alebo princezná Fantaghiro II.) z roku 1992 je známa tým, že prilákala rozsiahly televízny štáb na Slovensko. Slávna nórska herečka, predstaviteľka Red Sonje z Barbara Conana, Bridgitte Nielsen, známa aj ako bývalá manželka Sylvestera Stalloneho, získala úlohu Čiernej kráľovnej. Tej sa hnusí sledovanie príprav svadby princeznej Fantagirhó a Romualda a tak sa rozhodne Romualda zajať. Ak ste vo filme videli interiéry z Bojnického zámku, jazdecké schody a aj veže, je to preto, že sa film naozaj v nemálo scénach nakrúcal práve tu.
Sokoliar Tomáš (2000) je jedno z mála filmových diel, v ktorom vidíme Krásnu Hôrku v plnej pôvodnej kráse, bez škody, ktorú napáchali plamene malých podpaľačov. Na počudovanie, vo filme bol vo výraznej miere použitý viac Oravský hrad.
Aj moderné rozprávky sa nakrúcajú na hradoch
Žiadne kulisy ako v lacných televíznych inscenáciách. Poctivé skutočné hrady so skutočnými hradbami, tapisériami, tapetami a zdobením sa nedajú tak ľahko nahradiť. Hrady, alebo pôvodná architektúra sú žiadané aj v súčasnosti.
Láska na vlásku (2014) spojila Slováka Sama Spišáka, medzinárodnú hviezdu Celeste Buckingham a českého herca Tomáša Hanáka to jednej milej rozprávky, ktorej scény vznikali na Oravskom hrade. Do značnej mieri sa dej odohráva aj v Múzeu oravskej dediny v Zuberci.
Čertovské pero (2018) je jednou z najnovších rozprávok, aké sa na Slovensku nakrúcali. Kto videl rozprávku, spomenie si na starú krčmu, ktorá bola zároveň aj domovom hlavnej postavy v podaní Judit Bárdos. Filmová krčma bola posadená do Osady u Romana, ktorú tvoria tri stavby nad bežnými trasami prehliadok v skanzene Vychylovka na Kysuciach. Múzeum kysuckej dediny použilo už niekoľko filmárov pre rôzne scény, no podstatné scény pre film Čertovské pero vznikali práve tu. S výraznou prístavbou drevených kulís, slamy a plota. Dokonca tu filmári postavili studňu a tú si v múzeu nechali. Ak teda zavítate do Vychylovky, tá studňa tam je práve z filmu. Aj na tento fakt upozorňuje kniha Filmové miesta a celú osadu so studňou uvádza aj na fotografii už bez filmovej kulisovej prerábky.
foto: nádvorie a areál Smolenického zámku pôsobí upravene a čisto
O liečivej vode (2020) je jednou z novších rozprávok. Marián Mitaš v nej hrá kráľa, Juraj Hrčka jeho brata a Zuzana Kanócz zlú šľachtičnú prahnúcu po moci. Rozprávka, ktorá vznikala počas pandémie za prísnych opatrení a obmedzení, priniesla moderný a vizuálne pekný dej z krásnych miest. Nemožno sa tomu čudovať, veď sa nakrúcalo na Bojnickom zámku, aj na Smolenickom zámku. Smolenický zámok vynikne hlavne jeho zámockou záhradou, ktorá je svojim vzhľadom vyhľadávaným miestom na svadobné fotenia.
Pekný darček k Vianociam
Kniha Filmové miesta je v predaji od novembra 2021. Jej autorom je Tomáš Galierik, ktorý knihou prebúdza témou nepochybne atraktívnu, na Slovensku prehliadanú. Vo svete určite populárnu a na Slovensku… uvidíme.
- tento článok vychádza v spolupráci s autorom knihy
- kniha vychádza vo vydavateľstve Dajama
- v predaji na martinus.sk, alebo bux.sk