Rodina

Značka Cybex sa pýši výrobou prvého elektrokočíka na svete

Spoločnosť CYBEX, založená českým rodákom Martinom Pošom, prišla pred časom na trh s prvým elektrokočíkom e-Priam. Ten je inovatívnym riešením vlajkového modelu Priam. Jeho vzniku predchádzali roky výskumu a vývoja, predovšetkým inteligentného systému senzorov.

 Elektrokočík Cybex e-priam

Ako vznikol prvý elektrokočík na svete

Prvotnou snahou na vznik eletrokočíka bola spolupráca nemeckej spoločnosti vyrábajúcej elektroniku Bosch a švédskeho výrobcu detského tovaru Emmaljunga, ktoré sa v posledných rokoch venovali vývoju kočíka s elektrickým pohonom. Spočiatku spoločnosť CYBEX rozmýšľala nad spoluprácou so spoločnosťou Bosch, napokon sa ale pre vývoj rozhodla samostatne bez ďalších partnerov. Napokon, v minulom roku však Bosch oznámil ukončenie celej tejto divízie. Elektrokočíkom sa tak v súčasnosti venuje Cybex.

Magazín Childhood Business uviedol, že práve toto rozhodnutie ruka v ruke s rýchlosťou vývoja a okamžitým uvedením na trh pomohlo značke CYBEX ovládnuť segment elektrických kočíkov, potvrdiť svoju pozíciu lídra inovácií a oproti konkurencii toto zvládnuť s relatívne nižšími nákladmi, čo v konečnom dôsledku viedlo Bosch k ukončeniu svojej divízie v tomto odvetví. Spoločnosť CYBEX sa tak stala svetovým monopolom vo výrobe elektrických kočíkov.

Elektrokočík Cybex e-priam

Na trhu od 2019 a čoraz viac známejší aj u nás

Keď sme pred šiestimi rokmi sedeli nad prvými návrhmi e-Priamu, ani vo sne by nás nenapadlo, že budeme v tomto segmente jediní úspešní. Technológie dokážu byť dnešným rodičom nesmierne nápomocné, ale keď sa jedná o elektrokočík, museli sme nad ním premýšľať ako nad luxusným elektromobilom – aby mal predovšetkým do najmenšieho detailu vyladené bezpečnostné systémy, ale zároveň bol praktický a zapadal do životného štýlu náročných zákazníkov. Čo bola veľká výzva,“ uvádza Martin Poš, zakladateľ spoločnosti CYBEX a CEO nadnárodného holdingu Goodbaby International.

Inžinieri spoločnosti CYBEX predstavili svoj výnimočný počin v roku 2018 na najväčšom európskom veľtrhu detského tovaru Kind & Jugend v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Následne, v roku 2019, revolučný elektrokočík e-Priam putoval k svojim prvým zákazníkom. Teraz už je na trhu úplne nový, vylepšený model, ktorý má okrem iného aj vyššie posadenú korbu pre väčší komfort zo strany rodičov.

Výnimočné vlastnosti elektrokočíka prekvapia nejedného rodiča

Medzi základné vychytávky e-Priamu patrí to, že do kopca pomôže, na ceste z kopca pribrzdí. Dolu kopcom kočík pri pustení zastaví. Dôležité je, že po rôznych povrchoch, akými sú poľná cesta, trávnatý terén, sneh alebo dlažobné kocky, ide ako po rovnom povrchu. Elektrokočík e-Priam sa vyznačuje perfektným spracovaním a diskrétnou integráciou do podvozku. V neposlednom rade aj vychytávkou v podobe aplikácie pre ovládanie na diaľku. To dáva elektrokočíkom ďalšie využitie.

Kočík e-Priam má senzor zabudovaný v madle. Ten vie rozpoznať tlak vyvíjaný pri výstupe nahor a spustí šikovný systém Smart Uphill Assist. Keď sa zapojí, rodič má rovnaký pocit, ako keď tlačí kočík po rovnom povrchu, a to v nezávislosti od váhy dieťaťa alebo nákladu v košíku pod kočíkom. Na podobnom princípe funguje aj systém Smart Downhill Assist, ktorý pri zostupe z kopca aktivuje systém brzdenia. Inteligentné systémy môže rodič kedykoľvek deaktivovať či reaktivovať pomocou stlačenia tlačidla.

Vďaka vymeniteľným poťahom a rôznym farebným prevedeniam podvozku si môžu zákazníci vytvoriť stovku módnych kombinácií pre každú príležitosť.

e-Priam je elektrokočíkom, ktorý zostáva v spojení

Batéria kočíka e-Priam vydrží 2 – 3 dni pri maximálnej náloži 23 kg. Dobíjanie prebieha zapojením do štandardnej zásuvky a trvá približne 3,5 hodiny. Koľko v batérii ostáva, zistí rodič podľa indikátora na zadnej osi kočíka, v ktorej je batéria zabudovaná. Pre ešte lepší a komfortnejší užívateľský zážitok bola vyvinutá aplikácia e-PRIAM, ktorá je na stiahnutie pre iOS aj Android. Pomocou nej je možné aktivovať funkciu hojdania v troch rôznych intenzitách. Alebo zvoliť mieru podpory chytrých asistentov, ako aj mnoho iných funkcií.

Elektrokočík e-Priam môžete otestovať vo vlajkovej predajni CYBEX v Prahe na Širokej ulici 15. Taktiež v predaji u všetkých autorizovaných predajcov CYBEX v Česku aj na Slovensku. Kočíky spoločnosti CYBEX si obľúbili svetové celebrity ako Keira Knightly, Katy Perry či Gwen Stefani.

O autorovi

Absolventka učiteľstva Anglický jazyk - Slovenský jazyk, učiteľka na základnej škole, kde sa okrem učenia venuje aj rozvíjaniu mladých literárnych talentov, mama dvoch detí. Má rada varenie, prechádzky v prírode, práce v záhradke, psov, čítanie kníh a písanie básní.