Sedavá práca znie na prvé počutie možno pohodlne, naše telo si ale po niekoľkých hodinách zotrvania v tejto polohe myslí niečo úplne iné. Bolesti chrbta, zhoršená cirkulácia krvi, únava očí – to všetko sú signály, že dlhodobé sedenie nie je až také lákavé, ako sa zdá. Výskumy Svetovej zdravotníckej organizácie dokonca naznačujú, že sedavý životný štýl je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k obezite, cukrovke, kardiovaskulárnym ochoreniam či predčasnej smrti.
Sedavá práca: Pomaly, ale isto
Možno si myslíte, že keď budete po práci hodinu behať na bežiacom páse, všetko bude v poriadku. Omyl. Viaceré výskumy ukazujú, že dlhodobé sedenie nemôže byť „zvrátené“ jednou hodinou cvičenia denne. Problém spočíva v tom, že naše telo nie je naprogramované na dlhodobé zotrvanie v jednej polohe. Evolučne sme stvorení na pohyb – chodenie, behanie, zbieranie potravy. Naša chrbtica a svaly preto pri „nečinnom“ sedení trpia.
Ak je navyše spojená s prácou, vedie to k oslabeniu chrbtových a brušných svalov, ktoré majú za úlohu udržiavať telo vzpriamené. Oslabené svaly potom spôsobujú zlé držanie tela, čo vedie k bolestiam v krížovej oblasti.
Až 80 % ľudí so sedavým zamestnaním trpí silnými bolesťami chrbta a kĺbov, ktorých nás potom veľmi často dokážu zbaviť už len tí najlepší odborníci zo špičkovej ortopedickej ambulancie v Bratislave. V mnohých prípadoch je však možné predchádzať ich vzniku aj niektorými jednoduchými opatreniami.
Cvičenie? Áno, ale nielen to
Rozhodne nestačí len cvičenie po práci. Dôležité je začať malými zmenami priamo počas pracovného dňa. Skvelé je napríklad „aktívne sedenie“, ktoré možno znie ako paradox, no pritom je veľmi jednoduché. Môžete si napríklad zaobstarať ergonomickú stoličku alebo ešte lepšie – sedaciu loptu, ktorá vás bude nútiť, aby ste počas sedenia do pohybu aktívne zapájali svoje svaly. Používanie takejto jednoduchej pomôcky môže zároveň zlepšiť držanie tela a znížiť bolesti chrbta.
Ďalšou možnosťou je používanie stojaceho stola, ktorý vám umožní striedať polohy medzi sedením a státím, čím sa zníži tlak na chrbticu a zlepší sa cirkulácia krvi. Iným dobrým riešením môžu byť aj špeciálne sedačky na mieru, ktoré sa špecifickým krivkám vášho tela dokonale prispôsobia.
Mikro-pohyby: Malé zázraky pre vaše telo
Ak sa vám nechce každú chvíľu vstávať od stola, nezúfajte. Existujú tzv. mikro-pohyby, ktoré môžete robiť aj pri sedení. Skúste napríklad každých 30 minút spraviť pár jednoduchých cvikov – natiahnuť sa, prekrížiť nohy alebo sa párkrát postaviť a znova sadnúť. Aj tieto malé pohyby zlepšujú prietok krvi a zabraňujú stuhnutiu svalstva. Dokonca majú pozitívny vplyv nielen na vaše fyzické, ale aj mentálne zdravie.
Pitný režim – vaša skrytá zbraň
Zaujímavým tipom na boj proti sedavým zlozvykom je pitný režim. Keď budete piť dostatok vody, vaše telo vás automaticky núti častejšie sa hýbať – veď predsa musíte z času na čas zájsť na toaletu! Navyše, hydratácia pomáha udržiavať mozog a telo v optimálnom stave, čo zlepšuje vašu produktivitu.
Prestaňte ignorovať svoje oči
Nie je to len váš chrbát, ktorý trpí. Dlhé sedenie za počítačom spôsobuje aj tzv. syndróm počítačového videnia, čo sú unavené, suché oči a rozmazané videnie. Ak preto na konci dňa cítite, že sú suché a unavené, riešením je pravidlo 20-20-20: každých 20 minút sa pozrite na 20 sekúnd na niečo, čo je vzdialené aspoň 20 metrov. Tento jednoduchý trik pomôže očiam oddýchnuť si od neustáleho sústredenia na obrazovku.
Nečakajte teda na to, kým sa vaše telo ozve s bolesťami, ale snažte sa ich vzniku a iným nepríjemným následkom dlhodobého sedavého životného štýlu predísť adekvátnymi opatreniami. Telo máte len jedno a druhé už len tak niekde nedostaneme, preto si ho „pestujte“.
Zdroj obrázka: JustLife/adobe.stock.com (FUT)